Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 
Haqq (253)
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_lcapКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Voting_barКаде е Аллах? Изјави на Селефиите Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Каде е Аллах? Изјави на Селефиите Dream-of-mosque-islamic-wallpaper



Имам ал-Бухари рекол:

6) Вехб бин Јарир рекол: “Џзехмијје се отпадници, тие сметаат (веруваат) дека Тој (Аллах) не се утврдил (Воздигнал) изнад Својот Арш (престол).”

13) Ибн-ул-Мубарак рекол: “Ние не велиме како што Џехемијјите како што велат дека Аллах е на земјата, туку велиме дека се утврдил изнат Аршот”

14) и му е кажано: Како да го знаеме нашиот Господар? Тој рекол: Тој е изнад небесата, изнад својот Арш.

29) Суфијан атх-Тхвари бил запрашан во врска со ајетот: Тој е со вас каде и да сте.. Тој рекол: Неговото знаење”.

64) Sadqâ рекол: Го слушнав на Сулејман ат-Таими како вели: Ако бидам запрашан: Каде е Аллах? Јас би одговорил: “Изнад небесата”. Ако тогаш ме прашаат: Каде беше Аршот пред небесата? Јас би одговорил: “Изнад(над) вода” Ако тогаш ме прашаат: Каде беше Аршот пред водата? Јас би му одговорил: Не знам.”

Ова покажува дека прашањето “Кеде е Аллах” се сметало за дозволено од Селефииет, а како може да биде поинаку кога Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем ја запрашал робинката: “Каде е Аллах?, како што е основено (запишано) во Муслимовиот Сахих. Па затоа немој да дозволите денешните Џехемијее (Džehmijj) да ве одведат во заблуда. Саддаф, Хабешије и како нив слични кои се обидуваат да изјаваат дека неведениот Муслимов хадис е даиф (слаб) и дека наведеното прашање е бида (новотарија).

66) Мухаммед бин Јусуф (еден од учителите на Бухари) рекол: Оној кој вели дека Аллах не е изнат Својот Арш е кафир. И оној кој што мисли дека Аллах не разговарал со Муса, алјхи селам е кафир.

103) Ибн Месуд радхиуа Аллаху анху рекол за неговиот говор... Потоа се утврди на Аршот - Аршот е изнад вода, а Аллах е е изнат Аршoт.

104) Оатадах за неговиот говор рекол: А Тој е Аллах, на небесата и на Земјата..., рекол: “Оној кој се обожава и на небесата и на земјата.”

(Шејхул-ислам ал-Бухари - Кхалд Афа ал-ил-Лбад)



Последната промена е направена од islam nur на Нед 09 Сеп 2012, 2:35 pm. Мислењето е променето 1 пати

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Имам ал-Лалика рекол:

660) Абдуллах бин Аббаз радхиуа Аллаху анху рекол: Навистина Аллах бил изнад Својот Арш кога не беше ништо создадено. Потоа створил се што е створено и одлучил се што че постои до Судниот ден.

662) Басхир бин Омар рекол: Слушнав многу муфессири како велат за ајетот: Милостивиот се утврди на Аршот (истева) дека истева значи утврдување (воздигнување, извишување ...)

665) Раби (еден од учителите на Малик рхм) бил запрашан за ајетот: Милостивиот се утврди на Аршот – Како Тој се утврдил ( воздигна)? Потоа тој одговорил: “Ал-истава (воздигнување) е позната, а кавготијата на тоа – не е позната, од Аллах е објава, на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем му е продоведување а на нас ни е верување.”

670) Мадатил бин Хујан за Неговиот говор : Нема разговор со тројца, а да тој не е четврти меѓу нив, ниту петмина, а тој да не шестиот меѓу нив..., рекол: ”Тој е изнад Својот Арш и ништо не скриено (тајно) од Неговото знаење.”

673) Имам Ахмед бил запрашан: Аллах е изнат седмното небо, изнад Аршот свој, одвоен од Своите створенија, а Неговата сила и знаење се на секое место? Тој одговорил: “Да, изнад Аршот и Неговото знаење е на секое место”.

675) Имам Ахмед бил запрашан за ајетот Тој е со вас каде и да сте, и ајетот Нема никакви тајни разговор на тројца, а Тој да не е четвртиот- а тој (имам Ахмед рхм) рекол: Тоа значи Неговото знаење, Тој е познавачот на видливото и невидливото, неговото знаење не обвача на сите, и нашиот Господар е изнад Аршот, без позтавување на граница и давање опис, и Неговиот Курси (Арш) е како простор на небесата и земјата со Неговот знаење.

Имам Абдуллах бин Ахмед цитира Абдуллах ибн ал-Мубарак дека рекол: ... Сведочам дека Ти си изнад Својот Арш изнад седум небеса. А ова не е како што велат Аллаховите непријатели, отпадниците. (As-Sunna od Imâma ´Abdullâh bin Ahmed Tahqîq od al-Qahtânîa)

Исто така цитирал и рекол: Ние знаеме дека нашиот Господар е изнад седум небеса изнад Аршот и ние не велиме како што велат Џзехемијје, дека тој е овде- покажувајчи со раката према земјата.

Имам Малик рхм рекол: Аллах е изнад небесата, а Неговото знаење е на секое место, ништо не е скриено кај Него. (As-Sunna od ´Abdullâh bin Ahmeda i al-Masâ’il od Abû Dâwûda)

Ебу Ханифе рхм бил запрашан за оние кои што велат: Јас не знам дали Аллах е изнад небесата или на земјата. – Таквата личнот е неверник (кафир), бидејчи Аллах вели: Милостивиот се утврди на Аршот, а Неговиот Арш е изнат седум небеса.”

Тогаш бил запрашан: “Што ако рекол дека Аллах е изнад Аршот свој но да не знае дали Аршот е на небесата или на земјата? Тој одговорил: “Тој е неверник, бидејчи негира дека Тој е изнад небесата, а кој негира дека Тој (Аллах) е изнад небесата таквата личност е неверник.” (`Al-Uluww od Zehebi, također ‘Sharhu Aqîda at-Tahâwiyyah’ od ibn Abî al-Izz al-Hanafî)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот