Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали е дозволено продавање на хатме? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали е дозволено продавање на хатме? Vote_lcapДали е дозволено продавање на хатме? Voting_barДали е дозволено продавање на хатме? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Дали е дозволено продавање на хатме? 5250_1120004116360_1114742490_30333089_4112440_n-300x225

Дали е дозволено продавање на хатме? 820124

Во Името на Аллах Милостивиот и Сомилосен!Прашање:

Живеам во Македонија. Нашиот оџа околу рамазан продава проучни хатми. Може ли да се проучи хатме во текот на годината, а тогаш да се продава во рамазан?

Одговор:

Учење Кур'ан за пари е харам и нема корист од тоа учење, како на оној кој го учи така и оној на кому му се учи. Жалосно е што вашиот оџа е таков, а уште е полошо што целиот џемаат може така перфидно да го лаже. На слично прашање, опширно сам одговорил во Нови хоризонти бр.9, мај, 200. Во тој одговор помеѓу останатото стои:

„Научниците се слагуваат дека е забрането (харам) учење Кур'ан за пари. Познатиот ученик Ибн Ебул-Изз, коментатор Тахавијеве пратеници вели:'Изнајмување на некој да учи Кур'ан и тоа да го поклонува на умрениот никој не го правел од првите генерации на муслимани (селефи), ниту пак тоа го наредил на некој од имамите во верата, ниту дадол олеснување во тој поглед.“' (Шерхул-акиде еттахавије, 2/672.)

Ибн Абидин во својата Хашији (6/56-57) наведува мислење на ханефиските ученици по тоа прашање па вели дека Тедџуш-шери'а во коментарот Хидаје рекол:“Учењето на Кур'анот за пари севаб не заслужува ниту умрениот, а ниту пак оној кој го учи.“ Ел-Ајни во коментарот Хидаје вели:“Треба да се спречи на оној кој учи за дуљалук (т.е., за паре). Оној кој зема и кој дава се грешни...“, да би рекол:“Од тие кои тоа го изјавиле е имам Ел-Беркеви, на крај од (книгата) Ет-Тарика ел-Мухаммедијје.

Рекол:“ Трето поглавје: За новотариите кои се батил (неосновани, поништени, лажни), а кои светот ги прифатил мислејќи деки тие се добри дела. Во тоа се вбројува една порака на умрениот де се спрема храна и нагостуваат гостите на денот од неговата смрт или после, потоа плачање на некој кој ќе учи Кур'ан за душата на умрениот, или теспии или техлил правење (т.е., говорење Аллаху Екбер). Све тоа се новотарии, харам, и неважечки(батил) дела. Тоа што ќе се зема за тоа е харам на тој кој тоа ќе го земе, а тој сам е непокорен (асин) поради тоа што учи (Кур'ан) и зикр прави поради дињалуков.

Одговори: Др. Шукрија Рамиќ

Преведе: Ибн Кааб

Обработка: Ахлу Суннет

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот