Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Similar topics
Кој е он-лајн?
Севкупно има 14 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 14 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 
Haqq (253)
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_lcapНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Voting_barНоќта на Кадар подобра од илјада месеци Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Ноќта на Кадар подобра од илјада месеци Muhammed1

Бисмиллах ал рахман ал рахим


Ноќта на Кадар е во последната третина од месец Рамазан, односно во последните десет ноќи во месецот Рамазан поради зборовите на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Барајте ја Лејлетул-Кадар во последните десет ноќи во Рамазан”
(Муттефекун алејхи)



Исто така, највероватно а тоа е дека таа е во непарните ноќи, а не во парните, сходно со зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Ги гледам вашите соништа дека се согласуваат за последните седум ноќи, па кој че ги бара, нека бара во последните седум ноќи.” (Муттефекун алејхи)

Кај имам Муслим стои дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:

“Барајте ја во последните десет ноќи,па доколку некој од вас ослабне или че омалкса, тогаш не ка не дозволува да биде совладан во наредните ноќи”

Од последните седум ноќи, најблиска непарна ноќ Лејлету-Кадар е дваесет и седмата ноќ, поради зборовите на Убејја ибн Кааба , радијалаху анху:

“Се колнам во Аллах! Јас знам која е таа ноќ која Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, ни нареди да ја поминеме во ибадет. Тоа е дваесет и седна ноќ” (Муслим)

Меѓутоа,Ноќта на Кадар не се ограничува на одредена ноќ во декот на сите години, туку се менува, така да на пример во една година че биде дваесет и седма ноќ, а другата година дваесет и пета... следејчи ја Аллаховата вољја и Неговата мудрост. Доказ за ова се зборовите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Барајте ја во последните девет ноќи, во последните седум ноќи, и во последните пет ноќи. “(Бухари)

Ибн Хаџер, рахметуллах алјхи, рекол:

Наисправо мислење е дека Ноќта на Кадар е во последните десет ноќи, и тоа во непарните ноќи, и таа се менува од година во година.”

Исламските научници кажале:

“Мудроста за сокривање (дека е непозната Ноќта на Кадар)Лежи во тоа да се бара во овие десет ноќи како би се правели повеќе ибадет за разлика од од тоа да им бише позната (Ноќта на кадар)само би се врзале за неа.”

Дова која се учи:Една од најдобрите кои треба да се изговараат во Лејлетул-кадар, со која Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем , ја подучил на Аиша, радијАллаху анха. Пренесува Ет=Тирмизи, хадис кој е Сахих, од Аиша, радијАллаху анха. Која рекла: О Аллахов Пратенику, ако би знала која ноќ е Лејлетул-Кадар,во неа како би се молела? Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлам рекол: Речи:

اللهم إنك عفو تحب العفو فاعف عني

“АЛЛАХУММЕ ИНЕКЕ” АФУВВУН, ТУХИББУЛ- АФВЕ-ФА ФУ АННИ!”

(“Аллаху, Ти опростуваш, сакаш да опростуваш, па , опрости ми мене”.)

Извор: Dzemaat- sabah

Обработка: Ahlu-sunnah

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Noć Qadr bolja je od bilo koje druge noći u toku godine. Dokaz za to jeste ajet: „Mi smo ga počeli ibjavljivati u noći Qadr, a šta ti misliš ta je noć Qadr? Noć Qadr bolja je od hiljadu mjeseci." (El-Qadr, 1-3) tj. Djela urađena u toj noći, kao što su: namaz, učenje Kur'ana, spominjanje Allaha, bolja su od hiljadu mjeseci u kojima se ne nalazi noć Qadr.



Pohvalnost iščekivanja noći qadr

Poželjno je iščekivati noć Qadr u deset posljednjih neparnih dana ramazana. Prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, deset posljednjih dana povecavao ibadet iščekujući noć Qadr. Već smo spomenuli hadis u kojem stoji da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kad bi ušao u dest posljednjih dana ramazana, provodio noć u ibadetu, budio ukućane i privezivao ogrtač. (tj. Nije spolno općio, već bi se posvetio ibadetu)



Koja je to noć qadr?

Učenjaci imaju različita mišljenja o ovom pitanju:

- to je dvadeset i prva noć,

- to je dvadeset i treća noć,

- to je dvadeset i peta noć,

- to je dvadeset i deveta noć,

- to je svaka neparna noć u deset posljednjih dana ramazana,

- većina smatra da je to dvadeset i sedma noć;

Ibn Omer, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Ko je traži neka to čini u dvadeset i sedmoj noći." (Ahmed s vjerodostojnim nizom prenosilaca)

Ubej ibn Ka'b veli: „Tako mi Allaha, osim Koga drugog boga nema, ona se nalazi u jednoj ramazanskoj noći, i ja doista znam koaj je to noć. To je noć za koju nam je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da je provedemo u ibadetu, a to je dvadeset i sedma noć. Njen je znak da će tog jutra sunce izaci potpuno bijelo bez svojih zraka." (Muslim, Ahmed, Ebu Davud i Et-Tirmizi koji veli da je vjerodostojan)



Provođenje noći qadr u namazu i dovama

Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Onom ko noć Qadr provede u imanu i nadi u Allahovu milost, njemu će svi prethodni grijesi biti oprošteni." (Buhari i Muslim)

Aiša, radijallahu anha, veli da je Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, rekla: „O Allahov Poslaniče, kad bih znala koja je noć noć Qadr, šta da kažem u njoj?" – „Reci: Allahumme inneke a'fuvvun tuhibbul-afve fa'fu anni.'(Allahu, Ti doista mnogo praštaš i voliš da praštaš, pa oprosti mi)." (Ahmed, Ibn Madždže i Et Tirmizi, koji za ovaj hadis veli da je vjerodostojan)

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот