Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Muwehhid (937)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Monoteizam (343)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
muharem fazli (323)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Haqq (253)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! 578671_264313053670316_1063962229_n

ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! 820124

Во Името на Аллах, Милостивиот и Сомилосен!

Некои мудреци рекле: “Љубовта е меѓусебно соединување на душите поради истите особини кои ги поседуваат или поради наклонетоста која ја чуствуваат една кон друга. Кога водата ќе се помеша и соедини со друга вода, невозможно е покасно да се раздвои. Поради тоа љубовта може да го достигне тој степен, па оној кој сака, да ја чуствува болката на личноста која ја сака, се разболува кога и таа се разболува, иако незнае дека личноста која ја сака се разболела.

Се раскажува дека некој човек многу го сакал својот пријател. Еден ден тој се разболел, и неговите пријатели му дошле во посета.
Кога поминале малку време кај него, тој почуствувал олеснување и оздравел. Тој ги прашал: “Од каде ми доаѓате?“ Тие му одговориле: “Од тој и тој човек, кај кого бевме на посета!“ Тој прашал: “Зарем и тој е болен?“ Тие му одговориле: “Да, но сега оздраве?“
Тој рекол:“Се колнам во Аллах, никако не можев да разберам од каде ми дојде оваа болест и која е нејзината вистинска причина, па си помислив дека е поради болеста која ја задесила некоја, за мене драга личност. Денес болките престанаа, па се израдував на надежта дека и него Аллах, џ.ш., го излекувал. Потоа наредил да му донесат прибор за пишување па на својот сакан пријател во стихови му напишал:

„Се разболев, но незнаев дека и ти си болен
Додека посетителите за твојата болест не ми кажаа,

Па реков: Треската која ја чуствувам
Без причина не ми дојде, и ти сугурно си болен.

Незнаев што е причината за болеста поради која така се чуствував
Аллах од неа ме излечи во моментот кога ти оздраве.’

Нашите души се соединуваат во здравје и веселба
И тогаш кога се жалосни и болни.“

Исто така се раскажува дека се разболел миленикот на некој човек. Тој го посетил, па кога го видел така болен, и самиот се разболел. Кога неговиот омилен оздравел и му дошол во посета, тој истиот момент оздравел. Својата состојба ја опишал со следните стихови:

“Саканиот пријател ми се разболе, па го посетив
И од грижа за него и сам се разболев.

Кога пријателот еден ден ме посети,
Погледот на него дека е здрав и весел беше причина, па и јас оздравев.“

Кога малку добро ќе размислиш, ќе видеш дека не постојат две личности кои се сакаат, а да немаат слични особини, исто постапуваат, имаат исти цели и желби. Доколку нивните желби, особини и постапки се различни, меѓу ќе се јави само одалечување и одбивност. Како потврда на ова доволен ни е хадисот кој веродостојно се пренесува, и во кој Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., вели:
„Примерот на верниците во нивната љубов, нежност и сомилост е како примерот на телото. Кога еден орган од телото ќе се разболи, целото тело пати од грозница и несоница. “(Бухари)

Знаеме дека тајната на соединувањето и препознавањето меѓу созданијата се крие во причините на тоа соединување или евентуално разединување. Секој за себе си го бара она што му е слично и што има лични особини како неговите и во чие што друштво се чуствува мирно и спокојно. Тоа најдобро се забележува во фактот дека секој животински вид бара и живее во заедницата од својот вид и секоја птица кон своето јато лета.

Резултатот на спротивноста е меѓусебното избегнување, а резултат на истоверноста е зближување и спојување.
Сведоци сме на меѓусебна привлечност и љубов помеѓу луѓето кои имаат слични морални особини. А што е пак со душата која доаѓа од чист и префинет свет чија што суштина тежи кон воздигнување и умереност. Нејзината суштина е подготвена за злижување со слични, за тежнеење и наклонетот, копнеж и одкажување, за страст и антипатија.

Возвишениот Аллах вели: „Тој е Оној кој од еден човек ве создава, а од него сопругата негова ја создаде за покрај неа да се смири...“(Ел Араф, 189)

Причина за тоа што покрај неа е смирен е фактот што е како него и од него. Ако причината за оваа љубов е телесната убавина, тогаш никој не би ги сакал помалку убавите призори и изгледи. Гледаме дека многумина и даваат предност и повеќе го сакаат она што е помалку убаво иако знаат дека има поубаво од тоа, но тоа едноставно не им е мило на срцето.

Ако љубовта се случува само поради моралните особини, човекот не би го сакал оној кој не му помага и не се сложува со него во мислењето. Од тука гледаме дека љубовта е нешто што едноставно се јавува во нечија душа. Љубовта може да се јави и поради некоја одредена причина, но ќе престане оној момент кога таа причина ќе ја снема.

Превземено: Исламски Центар


Извор:“Воведување на заљубените во градината на љубовта“ – Ибн Кајјим Ел - Џевзије

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот