Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 13 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 13 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Muwehhid (937)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Monoteizam (343)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
muharem fazli (323)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 
Haqq (253)
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_lcapЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Voting_barЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! 578671_264313053670316_1063962229_n

ЉУБОВТА Е МЕЃУСЕБНО СОЕДИНУВАЊЕ НА ДУШИТЕ?! 820124

Во Името на Аллах, Милостивиот и Сомилосен!

Некои мудреци рекле: “Љубовта е меѓусебно соединување на душите поради истите особини кои ги поседуваат или поради наклонетоста која ја чуствуваат една кон друга. Кога водата ќе се помеша и соедини со друга вода, невозможно е покасно да се раздвои. Поради тоа љубовта може да го достигне тој степен, па оној кој сака, да ја чуствува болката на личноста која ја сака, се разболува кога и таа се разболува, иако незнае дека личноста која ја сака се разболела.

Се раскажува дека некој човек многу го сакал својот пријател. Еден ден тој се разболел, и неговите пријатели му дошле во посета.
Кога поминале малку време кај него, тој почуствувал олеснување и оздравел. Тој ги прашал: “Од каде ми доаѓате?“ Тие му одговориле: “Од тој и тој човек, кај кого бевме на посета!“ Тој прашал: “Зарем и тој е болен?“ Тие му одговориле: “Да, но сега оздраве?“
Тој рекол:“Се колнам во Аллах, никако не можев да разберам од каде ми дојде оваа болест и која е нејзината вистинска причина, па си помислив дека е поради болеста која ја задесила некоја, за мене драга личност. Денес болките престанаа, па се израдував на надежта дека и него Аллах, џ.ш., го излекувал. Потоа наредил да му донесат прибор за пишување па на својот сакан пријател во стихови му напишал:

„Се разболев, но незнаев дека и ти си болен
Додека посетителите за твојата болест не ми кажаа,

Па реков: Треската која ја чуствувам
Без причина не ми дојде, и ти сугурно си болен.

Незнаев што е причината за болеста поради која така се чуствував
Аллах од неа ме излечи во моментот кога ти оздраве.’

Нашите души се соединуваат во здравје и веселба
И тогаш кога се жалосни и болни.“

Исто така се раскажува дека се разболел миленикот на некој човек. Тој го посетил, па кога го видел така болен, и самиот се разболел. Кога неговиот омилен оздравел и му дошол во посета, тој истиот момент оздравел. Својата состојба ја опишал со следните стихови:

“Саканиот пријател ми се разболе, па го посетив
И од грижа за него и сам се разболев.

Кога пријателот еден ден ме посети,
Погледот на него дека е здрав и весел беше причина, па и јас оздравев.“

Кога малку добро ќе размислиш, ќе видеш дека не постојат две личности кои се сакаат, а да немаат слични особини, исто постапуваат, имаат исти цели и желби. Доколку нивните желби, особини и постапки се различни, меѓу ќе се јави само одалечување и одбивност. Како потврда на ова доволен ни е хадисот кој веродостојно се пренесува, и во кој Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., вели:
„Примерот на верниците во нивната љубов, нежност и сомилост е како примерот на телото. Кога еден орган од телото ќе се разболи, целото тело пати од грозница и несоница. “(Бухари)

Знаеме дека тајната на соединувањето и препознавањето меѓу созданијата се крие во причините на тоа соединување или евентуално разединување. Секој за себе си го бара она што му е слично и што има лични особини како неговите и во чие што друштво се чуствува мирно и спокојно. Тоа најдобро се забележува во фактот дека секој животински вид бара и живее во заедницата од својот вид и секоја птица кон своето јато лета.

Резултатот на спротивноста е меѓусебното избегнување, а резултат на истоверноста е зближување и спојување.
Сведоци сме на меѓусебна привлечност и љубов помеѓу луѓето кои имаат слични морални особини. А што е пак со душата која доаѓа од чист и префинет свет чија што суштина тежи кон воздигнување и умереност. Нејзината суштина е подготвена за злижување со слични, за тежнеење и наклонетот, копнеж и одкажување, за страст и антипатија.

Возвишениот Аллах вели: „Тој е Оној кој од еден човек ве создава, а од него сопругата негова ја создаде за покрај неа да се смири...“(Ел Араф, 189)

Причина за тоа што покрај неа е смирен е фактот што е како него и од него. Ако причината за оваа љубов е телесната убавина, тогаш никој не би ги сакал помалку убавите призори и изгледи. Гледаме дека многумина и даваат предност и повеќе го сакаат она што е помалку убаво иако знаат дека има поубаво од тоа, но тоа едноставно не им е мило на срцето.

Ако љубовта се случува само поради моралните особини, човекот не би го сакал оној кој не му помага и не се сложува со него во мислењето. Од тука гледаме дека љубовта е нешто што едноставно се јавува во нечија душа. Љубовта може да се јави и поради некоја одредена причина, но ќе престане оној момент кога таа причина ќе ја снема.

Превземено: Исламски Центар


Извор:“Воведување на заљубените во градината на љубовта“ – Ибн Кајјим Ел - Џевзије

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот