Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Исламските научници за Мевлудот EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Исламските научници за Мевлудот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Исламските научници за Мевлудот EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Исламските научници за Мевлудот EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Исламските научници за Мевлудот EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Исламските научници за Мевлудот EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Исламските научници за Мевлудот EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Исламските научници за Мевлудот EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Исламските научници за Мевлудот EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Исламските научници за Мевлудот EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Исламските научници за Мевлудот EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Исламските научници за Мевлудот EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Исламските научници за Мевлудот EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Исламските научници за Мевлудот EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Исламските научници за Мевлудот EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 
Haqq (253)
Исламските научници за Мевлудот Vote_lcapИсламските научници за Мевлудот Voting_barИсламските научници за Мевлудот Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Исламските научници за Мевлудот 640_mevlud_des_moines_2008-04-01_2.jpg

Исламските научници за Мевлудот 820124

Во името на Аллах, Семилосниот, Милостивиот!


Имам Ибнул-Хадздз (Умрел 737 х.г) вели: “ Од она што луѓето го воведоа од новотаријата кои го сметаат како еден од најголемите ибадети и наистакнат симбол на исламот, а тое е прославувањето на роденденот на Пратеникот, салллаллаху алјхи ве селлем, во ребиул-еввел. (Погледни- Ibnul-Hadždž, El-Medhal, 2/2)

Имам Шативи (Умрел 790 х.г)
, откако ги спомнал различните видови на новотаријата, утврдил (кажал) дека новотарија е и земање на раќањето на пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем како празник. (Погледни- El-Iatisam, 1/46)

Имам Тадзуддин ел-Факихи вели
: ‘Не ми е познато дека за Мелудот постои упориште во Куранот и суннетот, ниту пак дека има нешто врска со то практикување пренесено од нашите имами, кои се наши водачи. Тоа е новотарија кои ја воведооа безработниците” (Погледни- El-Mevridu fi amelil-mevlid, str. 8-9. Оваа изјава, истотака, ја пренесол имам Сујути во своите фетви стр. 190)

Имам Шатиби вели:
“ Познато е дека славењето на роденденот на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем како тоа што се прави вбо светот е измислена новотрија, а секоја новотарија е заблуда, а трошењето на имотот на новотаријата не е дозволено” (Погледни: Fetve imama Šatibija, str. 203-204, Tunis, 1406. h.g)

Хафиз Ибн Хаџер ел-Аскалани
, иако Мелводот го слетал за пофално дело рекол: “ Мевлудот во основа е новотарија, не е пренесено од од одбраните генерации (Предходните генерации) од првите три генерации на исламот. (Погледни: Husnul-maksad, str. 17.)

Имам Шевкани вели
: Се до сега (за Мевлудот) не сум успеал да најдам доказ во Куранот, суннетот, ниту пак концензус, ниту аналогија. Муслиманите се едногласни дека Мевлудот не беше (пракса) во времето на најдобрите генерации (Асхабите ,) ниту пак оние кои дошле после нив” ниту оние после нив. (Погледни: El-Fethur-rebbani, 2/1087.)

Имам Сехави вели
: “ Обележувањето на Мевлудот не е пренесено од исправните предходници кои што живееле во првите три векови на исламот , тоа е воведено после тоа” (Погледни: Subulul-huda ver-rešad, 1/439, od imama Muhammeda b. Jusufa Es-Salihija)

Шејх Ел-Кушајри вели
: “Обележувањето(Прославување) на Мевлудот е лоша новотарија и заблуда, тоа не го потврдува ни шеријатот ниту пак здравиот разум. Да беше Обележувањето (Славењето) на Мевлудот легитимно, не треба да го игнорираат (Мевлудот): Ебу Бекр, Омер, Осман, Алија и останатите асхаби, табиини, имами на умметот и нивните следбеници”. (Погледни: Es-Sunenu vel-mubtedeat, str. 139)

Ибн Кесри вели
: “Што се однесува ехли-суннет вел џемаат, тие велат: Сите зборови и дела кои не се потврдена пракса на асхабите , се сметаат за новотрија.” Да имаше во постапката некакво добро, тие нас би не надминале во тоа, бидејчи не оставиле ниту едно корисно дело да да не го практикувале. (Погледни: Tefsirul-Kur'anil-azim, 4/168, sura El-Ahkaf)



[You must be registered and logged in to see this link.]


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот