Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Предупредување за пишување на кратенки EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Предупредување за пишување на кратенки EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Предупредување за пишување на кратенки EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Предупредување за пишување на кратенки EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Предупредување за пишување на кратенки EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Предупредување за пишување на кратенки EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Предупредување за пишување на кратенки EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Предупредување за пишување на кратенки EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 
Haqq (253)
Предупредување за пишување на кратенки Vote_lcapПредупредување за пишување на кратенки Voting_barПредупредување за пишување на кратенки Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Предупредување за пишување на кратенки
Хамза ел-Кеттани, Аллах субханеху ве те ала да биде милостив со него, раскажува дека после споменувањето на Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селам, пишувал само салават, а не пишувал селам. Го видел Аллаховиот Пратеник, СаллАллаху алејхи ве селам, во сон кај што му вели: "Зошто не го доискажуваш салаватот за мене?“ После ова, вели Хамза, никогаш не сум го спомнал Аллаховиот Пратеник, СаллАллаху алејхи ве селам, без да ги напишам салаватот и селамот.

Од широко распространетите грешки кои ги прават авторите, преведувачите и слични на нив е и скратеното пишување салават и селам при спомнувањето на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлам, како што тие обично пишуваат (а.с.) или (с.а.в.с).

Абдуллах ибн Џибрин рекол: „Таквиот начин е погрешен и покрај тоа што е многу раширен во современите книги. Исправно е спомнување на салават и селам на Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем, во потполност, како во потполност би го прочитале и читателите за и авторите и читателите да добијат награда за тоа, за разлика од симболите кои што читателите ќе ги прескокнат или ќе ги причитаат само како симболи.“ (Medželletu jemanijje, br. 469.)

Шејх Бин Баз, Аллах субханеху ве те ала да му се смил
ува, рекол: „Пропишано е да се пише во потполност како што ни наредил Аллах, субханеху ве те ала, во потполност да донесеме салават и селам [/b]за него, за читателите да го проучат при читањето. Не доликува салават и селам на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селлам, да се сведе на пишувањебуква (с) или (с.а.в.с.) и слични симболи кој ги користат поединечни автори, за тоа што во тоа е спротиставување на Аллаховата, субханеху ве те ала, наредба спомената во Неговата Чесна Книга: >>...О, верници,
благословувајте го и вие и праќајте му поздрав!
<< (Ел-Ахзаб: 56). Читателот, ако во целост не ги пишува, или не ги приметува тие симболи или не знае за што се работи. А некои исламски учители ги презреле тие симболи ипредупредувале на нив.“

Ибну Салах во својата Мукаддима рекол „На оној што бара знаење од хадисите да истрајува во пишувањето салавати и селами после спомнувањето на Аллаховиот Пратеник, саллАллаху алејхи ве селам и нека не му биде тешко да го спомне секој пат кога ќе го спомне и неговото име. Во тоа, навистина, има голема корист за оние кои бараат знаење од хадисите, а на оној кој ќе биде немарлив према ова, ќе му биде ускратено голема добрина.“

Хамза ел-Кеттани, Аллах да биде милостив со него, раскажува дека после споменувањето на Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селам, пишувал само салават, а не шишувал селам. Го видел Аллаховиот Пратеник, СаллАллаху алејхи ве селам, во сон кај што му вели: "Зошто не го доискажуваш салаватот за мене?“ После ова, вели Хамза, никогаш не сум го спомнал Аллаховиот Пратеник, СаллАллаху алејхи ве селам, без да ги напишам салаватот и селамот.

Сујути, рахметуллахи, во своето дело „Тедрибу рави“, рекол: „Покудено е ограничувањето на салават или селам заради зборовите на Севишниот...О, верници,
благословувајте го и вие и праќајте му поздрав!
(Ел Ахзаб, 56), како што е покудено и пишувањето симболи од само еден или два харфа. Напротив, треба во целост да се пишува.“ (Меџмуу фетава ли шејх Бин Баз, 2/396. скратено)

Сујути спомнува „Се раскажува дека на оној што прв напишал салават и селам со симболи, му била отсечена раката“ (Тедрибу рави, 2/77)


Превземено: stazomislama

Превод: Muaz al Islam

Корекција: Ал Алек

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Предупредување за пишување на кратенки Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Подполно се согласувам со ова!!!!

И ако може да се направат некако на арабски за да може да се копираат и така да биде полесно.

Ама сепак најдобро е да се пишува бидејќи и оној кој пишува и оној кој чите ќе го изговараат целосно па наградата ќе биде повеќекратна.

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Келиметул-Хакк напиша:Подполно се согласувам со ова!!!!

И ако може да се направат некако на арабски за да може да се копираат и така да биде полесно.

Ама сепак најдобро е да се пишува бидејќи и оној кој пишува и оној кој чите ќе го изговараат целосно па наградата ќе биде повеќекратна.

Ахи - каде што имаат смајлови, ја имаа баш таја функција на арапски:

Предупредување за пишување на кратенки 132318

Или со пишување на „: saws :"


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]

Предупредување за пишување на кратенки Ahlusunnah3

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот