Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Доби менструација од кога стекна времето за намаз EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 
Haqq (253)
Доби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_lcapДоби менструација од кога стекна времето за намаз Voting_barДоби менструација од кога стекна времето за намаз Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Менструацијата ја стигна од кога стекна времето за намаз

Прашање:

Која е одлуката за случајот, ако ја стигне на некоја жена менструацијата, од кога стекна времето за намаз? Дали треба да го преклања намазот?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала.

Кога ке ја стигне периодата, од кога ке стекне времето за намаз, или пола сат после стекнување на зухур (пладно), мора после поминувањето на менструацијата намазот да го преклања, дека Аллах вели (приближен превод): „Клајнањето им је на верниците во одредено време прописано.„ [ан-ниса 4:103]

Но намазите кои што стекнуваат во време на нејзината менструација, не треба да ги преклањува, дека пејгамберот Доби менструација од кога стекна времето за намаз 132318 во еден далг хадис рече:

„Неје тачно, дека жените во време на нивната менструација не требат да клањат ни да постат?„

(Забележано во сахих од бухари број 304 како и сахих од муслим број 80)

Исламските научници се согласуваат, дека жените кои што ги промаршуваат намазите во време на нивната периода, не треба да ги преклањуваат..

Но кога ке стане тахир (чиста) - [тоа значи, кога ке помине нејзината менструација] - и додека има сеуште време, за да клања еден или повеќе рекаети, треба да го клања на тој намаз, на кој што го промарши со стигнување на нејзината менструација, дека пејгамберот Доби менструација од кога стекна времето за намаз 132318 рече:

„Кој што ке успее да клања еден рекает, пред да излезе сонцето, тој го стигна на ранешниот намаз (фаџар - сабах) во своето време и кој што ке успее да клања еден рекает од икиндија намаз (азр) пред криење на сонцето, тој го стигна на икиндија-намаз во своето време.„

(Забележано во сахих од бухари број 579 како и сахих од муслим број 607)

Значи - ако во време на икиндија намаз стане чиста (ако е помине во тоа време менструацијата) и има сеуште време дур стигне криењето на сонцето, и воисто има уште време за да клања барем еден рекает, тогаш мора да го клања на инкиндија намаз.

А Аллах се нај добро знае!

Мајму ал-фатава ња расаил фадилат од ал-шеих мухаммад салих ибн усејмин (рахимуАллах)

Извор: Islam-QA.com (прашање број 26336)

(Превод од абу aл-амин мухаммад – [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Доби менструација од кога стекна времето за намаз Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот