Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Менструацијата ја стигна од кога стекна времето за намаз

Прашање:

Која е одлуката за случајот, ако ја стигне на некоја жена менструацијата, од кога стекна времето за намаз? Дали треба да го преклања намазот?

Одговор:

Сета благодарност му припаџа на Аллах, субаханаху ве теала.

Кога ке ја стигне периодата, од кога ке стекне времето за намаз, или пола сат после стекнување на зухур (пладно), мора после поминувањето на менструацијата намазот да го преклања, дека Аллах вели (приближен превод): „Клајнањето им је на верниците во одредено време прописано.„ [ан-ниса 4:103]

Но намазите кои што стекнуваат во време на нејзината менструација, не треба да ги преклањува, дека пејгамберот во еден далг хадис рече:

„Неје тачно, дека жените во време на нивната менструација не требат да клањат ни да постат?„

(Забележано во сахих од бухари број 304 како и сахих од муслим број 80)

Исламските научници се согласуваат, дека жените кои што ги промаршуваат намазите во време на нивната периода, не треба да ги преклањуваат..

Но кога ке стане тахир (чиста) - [тоа значи, кога ке помине нејзината менструација] - и додека има сеуште време, за да клања еден или повеќе рекаети, треба да го клања на тој намаз, на кој што го промарши со стигнување на нејзината менструација, дека пејгамберот рече:

„Кој што ке успее да клања еден рекает, пред да излезе сонцето, тој го стигна на ранешниот намаз (фаџар - сабах) во своето време и кој што ке успее да клања еден рекает од икиндија намаз (азр) пред криење на сонцето, тој го стигна на икиндија-намаз во своето време.„

(Забележано во сахих од бухари број 579 како и сахих од муслим број 607)

Значи - ако во време на икиндија намаз стане чиста (ако е помине во тоа време менструацијата) и има сеуште време дур стигне криењето на сонцето, и воисто има уште време за да клања барем еден рекает, тогаш мора да го клања на инкиндија намаз.

А Аллах се нај добро знае!

Мајму ал-фатава ња расаил фадилат од ал-шеих мухаммад салих ибн усејмин (рахимуАллах)

Извор: Islam-QA.com (прашање број 26336)

(Превод од абу aл-амин мухаммад – [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот