Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Искреноста е обврска EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Искреноста е обврска EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Искреноста е обврска EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Искреноста е обврска EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Искреноста е обврска EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Искреноста е обврска EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Искреноста е обврска EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Искреноста е обврска EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Искреноста е обврска EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Искреноста е обврска EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Искреноста е обврска EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Искреноста е обврска EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Искреноста е обврска EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Искреноста е обврска EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Искреноста е обврска EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 
Haqq (253)
Искреноста е обврска Vote_lcapИскреноста е обврска Voting_barИскреноста е обврска Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Искреноста е обврска Empty Искреноста е обврска on Сре 22 Фед 2012, 2:27 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Искреноста е обврска Wallpaper_1024x768_greenВо името на Аллах, Семилосниот, Милосливиот!


Искреноста е пат кон највисоките достигнувања на човечкиот дух, пат на карактерните способности. Со искреноста се отвораат приоди кон џеннетските врати.Но, не само со искреност кон другите, туку пред се, и со искреност кон себе, која можеби и најтешко се постигнува.

За ваков подвиг треба вистинска сила. Оваа сила со ништо друго не може да се добие освен со вера во единствен Аллах џ.ш.Тој ни ја вдахнува, а таа не поттикнува.

Својата лична грешка не треба да се бара секогаш во друг, туку пред се, во себе. Искрено да се преиспитаме. Но, за жал, навреденото јас кај кукавичката личност секогаш бара да ја отфрли вината на друг. За него секој е крив: луѓето, средината, па и времето, само не таа слаба личност. Така во секој неуспех, било Што да се работи. Може тоа да биде спорт, професионална работа, па дури и игра. Кај неискрените реакциите се речиси секогаш исти. О, Аллаху мој, колку ли има измами, колку ли има лаги! Колку ли страшно е навредено јас кај тие луѓе? Тие се подготврни на се, па дури и на најлошото. Како низ таквото јас да се гледа златното лице на Шејтанот.

_ Ваквите постапки не се достојни за вистински човек. Тоа е карактеристика на бедни и јадни слабичи. Муслиманот таков не смее да биде. Му(минот е искрен кон себе, а исто така и кон другите. Ако дојде неуспех, каков и да биде на Што и да се однесува, муслиманот смирено Ќе го разгледа и смирено Ќе размисли зоЌто дошол до тој неуспех. Тој сестрано Ќе ги испита сите причини и внимателно и мудро Ќе извлече заклучок.Само со правилен и искрен однос кон себе, можеме да ги запознаеме сопствените грешки и пропусти. А тие единствено кога убаво Ќе се запознаат, можат да се отстранат и да бидат победени и надминати. Храбриот човек при неуспех нема да се откаже. Запознавајќи ги грешките и истите совладувајЌи ги, тој уште порешително и поцврсто ќе тргна напред. За него, со помош на Аллах џ.ш. нема препреки кои можат да се совладаат.

што и да работиме или правиме, треба да ја запрашаме свеста, дали тоа исправно и правилно го работиме. Тоа најдобро Ќе го направиме во мир и најголема тишина, при Што внимателно Ќе ги анализираме своите зборови и постапки. Муминот кога гледа некој филм,кога оди на некоја забава, кога прави било каков потфат, треба во себе да ја разгледа својата вистинска намера (ниет), дали во тоа има навистина добро. Муминот во друштво е самокритичен со реални оцени на своите можности и желби. Тој повеќе молчи отколку што зборува, освен тогаш кога е тоа потребно. Кај него одат прво мислите, а потоа зборовите. Никогаш не е брзоплет, самоуверен и тврдоглав. Тој ја почитува демократичноста во зборувањето, го почитува својот соговорник и неговата желба за излагање се додека е тоа во границите на одредбата на Аллах џ.ш. За сите овие вредности, мора да се има добро и искрено срце.

Аллах џ.ш. ги знае сите човечки мисли и намери. Потполна искреност се постигнува со често и јасно обраЌање кон Него, кон драгиот Створител. Убаво е после намаз, целосно да се отвори своето срце, бисерен поток на искреноста да протече низ него. Во дова, во тивко размислување се отвораат ненаслутувачки патишта, со кои се постигнува, се Што е добро во нашата дуШа. Со вистинска искреност, обземена со безгранична вера, се чисти срцето и душата, а од нив како од планински извор, истекува љубов кон се Аллахово, кон се Што создал Аллах џ.ш: кон птицата во лет, кон пчелата во цвет, кон вредната мравка. Сите тие со своите животи го слават својот Створител и сведочат за Неговата вистинитост.

А никој како Аллах џ.ш. нема да прими искрено покајување, Што излегува директно од човечкото срце. Никој како Него не може да ја свати човечката дуШа, ниту да опростува и да нуди помош. Затоа само Нему треба да му се обраЌаме во тивка искрена молитва.И зраците на светлината на верата во целосен сјај Ќе продираат и во најскриените делови на човечката дуШа. Искреноста кон Аллах џ.ш, кон луЃето и кон себе, секогаШ Ќе дадат најубави плодови. Во трудот на ова добро не смее да има замор, откажување, застанување. Аллах џ.ш. го сака овој пат.

Хамид ал-Каффаф прераскажува: Кога возвишениот Аллах џ.ш, сака да го казни својот роб, Тој му дава покорност и побожност, а го лишува од искреноста. Февзи Мостарац ги напишал овие стихови:

Ако немаш искреност кон

Аллах џ.ш. во својата работа

Нема да имаш ништо од тоа освен казна.

О, Ханифе! Внимавај да не ги измешаш

искреноста и лицемерјето.

Добрите дела се како злато

А лицемерјето како порој.

Ебу хурејре р.а. пренесува дека Мухаммед савс рекол: Има многу луѓе што постат, а од тоа немаат ништо освен глад и жед. Многумина, стануваат ноќе и се молат, а од тоа немаат ништо освен неспиење. Такви се сите оние што не го извршуваат тоа со потполна предаденост и искреност.

Автор: Исмет У.шехибрахимовиќ

Обработка: Alhlu-Sunnah


______________________________________________Искреноста е обврска Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот