Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Почит и љубов меѓу верниците EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Почит и љубов меѓу верниците EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Почит и љубов меѓу верниците EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Почит и љубов меѓу верниците EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Почит и љубов меѓу верниците EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Почит и љубов меѓу верниците EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Почит и љубов меѓу верниците EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Почит и љубов меѓу верниците EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 
Haqq (253)
Почит и љубов меѓу верниците Vote_lcapПочит и љубов меѓу верниците Voting_barПочит и љубов меѓу верниците Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Почит и љубов меѓу верниците 201836
Почит и љубов меѓу верниците 820124
Почит и љубов меѓу верницитеПочитувани браќа, навистина стремењето кон остварување на меѓу муслиманската љубов е еден од највозвишените цели на шеријатот. Рекол Возвишениот Аллах: „Навистина, верниците се браќа.. “ (Ел-Хуџурат, 10) Истотака, Пратеникот, алејхи селлам, во овој контекст рекол: „Примерот на муслиманите во нивната меѓусебна љубов и сочувствување е како примерот на едно тело. И доколку заболи еден негов орган, целото тело чувствува температура и бесоница. “ (Муслим) Еден од примарните услови кои што е потребно да се остварат за да биде можна и остварлива љубовта меѓу муслиманите е чистотата на нивните гради, те отстранувањето и на намалата форма на омраза, завист и пакост. Рекол Возвишениот Аллах: „Оние кои што доаѓаат по нив – говорат: ’Господару наш, прости ни нам и на браќата наши кои нè претекнале во нашата вера и не дозволи во срцата наши да има и најмала злоба кон верниците. Госпопдару наш, Ти навистина си добар и милостив.“ (Ел-Хашр, 10) Не е возможно е да се успее на ахирет, ниту да се влезе во Џеннет, освен со чисто и нерасипано срце, во кое што ќе нема ни омраза, ни завист, ниту било каков облик на пакост кон муслиманите. Рекол Возвишениот: „На денот кога ни имотот, ниту синовите нема да бидат од корист, освен оној кој кај Аллах дојде со чисто срце.“ (Еш-Шуара, 88) Во една пригода Пратеникот, а.с., бил прашан кој е најдобриот меѓу луѓето, па одговорил: „Секој човек со нерасипано срце и искрен јазик.“ Луѓето, рекле: Познато ни е за човекот со искрен јазик, но кој е човекот со нерасипано срце?“ а тој рекол: Тоа е чистиот и богобојазен човек, кој се чува од грев и на себе нема ни завист ниту пакост.“ (Ибн Маџе) Едно од нештата кое ја уништува меѓу муслиманската љубов е пренесувањето на туѓите зборови, за тоа Пратеникот, а.с. рекол: „Нема да влезе во Џеннет неммамот“, т.е. особата која со намера на сеење интриги, внесување непријателство и омраза меѓу муслиманите, пренесува туѓи зборови. Знајте дека секој грд збор и секој непримерен говор внесува нетрпеливост и омраза, и ги валка чистите и нерасипани срца. За тоа Возвишениот Аллах вели: „Кажи им на робовите Мои, само убави зборови да говорат – бидејќи, шејтанот може да посее непријателство меѓу нив, шејтанот навистина е отворен непријател на човекот.“ (Ел-Исра, 53) Затоа чувајте се браќа од беспотребните и заскитани раправии бидејќи и тие меѓу муслиманите внесуваат само нетрпеливост и омраза. Рекол имамот Малик: „Расправата е причина срцата да стануваат груби и сурови и тие предизвикуваат пакост меѓу луѓето.“ Почитувани браќа, нека ваша животна парола по која ќе се поведувате во сите сегменти бидат зборовите на Пратеникот алејхи селлам, : „Никој од вас нема вистински да верува се додека не го посака на својот брат муслиман она што го сака за себе си. “ (Муттефекун алејхи.)
Хатаб: Хусејн Али Шејx
Превземено:
Исламски-Центар


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
Почит и љубов меѓу верниците Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот