Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 Фетви ***Исламски прашања*** EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 
Haqq (253)
 Фетви ***Исламски прашања*** Vote_lcap Фетви ***Исламски прашања*** Voting_bar Фетви ***Исламски прашања*** Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 19 Дек 2010, 11:13 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови


БисмилаххПрашање:

Дали е дозволено да се кланја позади имам кој кланја брзо, така да не се смирува при извршуванје на намаските рукнови?

Одговор:

Една од намаските рукнови-фарзови,е целосна смиреност на рукновите,на кијам,правенје руку,сеџде,измеѓ две сеџди.
Оној кој потполно не се смирува при извршуванје на овие рукнови,неговиот намаз не е валиден,а со самото тоа не е вреден намазот ни на оние кои клаљјаат позади него.

Должност е на оние кои тоа го приметиле да му докажат на тоа,ако го прифака-фала на Аллах,а ако не го прифака,должност е да не се клања позади него,и неговиот случај треба да се пријави кај одговорната институција согласно по можностите,како би се заменила тоа лице со друго лице кои ги знае намаските прописи.

(Фетве Сталне комисије:фетва број 1433,7том,стр.90)Последната промена е направена од Muaz ibn Abdurahman на Пет 03 Јун 2011, 12:53 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

2 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 19 Дек 2010, 11:26 pm

Medina


Нови член
Нови член
 Фетви ***Исламски прашања*** 698808


ova mislam znaci i sa tarawiah namaz...ushte nigde ne sum vidola tolku brzo da se klanja tarawiata kako vo edna dzamija vo makedonija. allahu aleem, dali e dozvoleno toa.. pa duri nemozhev dagi razberam ajetite.. i nemav nikakva koncentracia.

3 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 19 Дек 2010, 11:33 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Medina напиша: Фетви ***Исламски прашања*** 698808


ova mislam znaci i sa tarawiah namaz...ushte nigde ne sum vidola tolku brzo da se klanja tarawiata kako vo edna dzamija vo makedonija. allahu aleem, dali e dozvoleno toa.. pa duri nemozhev dagi razberam ajetite.. i nemav nikakva koncentracia.

Да сестро Најчесто Во време на Рамазан за Тарави намаз Се Клања Брзо.
и тоа е Пропишан намза од Аллах џ.ш па Ние Во намазот сме во Диалог со Нашиот Господар па Така не смееме да Брзаме во уцење на Куран и Обавување на Рукновите.
Најблиску до Аллах џ.ш Сме Кога Сме на Сеџда Па така Најдобро Е да не Бразаме Во намазот и да Го обавуваме Полека како што Ни е По Сунет на Мухамед а.с
Еселаму Алејкум
 Фетви ***Исламски прашања*** 217814


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Еселаму Алејкум.
имам едно прашајне пред некој ден размислувајчи ми падна на памед Следново прашајне:
Дали Треба да ги кренеме рацете кога правиме заедничка Дуа кога имамот учи на Глас?
пример Кога прави Дуа на Крајот на Бајрам намз, кога прави дуа на Џеназе и т.н.
брака и Сестри ве молам Дајте одговор на Ова прашајне.
Дајте некоја фетфа па иншАллах ке бидеме окористени Сите ние.
Еселаму Алејкум


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Имам неколку прашања моментално.
1. Како муслиманите кои одат во рајот (џеннетот) добиваат 40 девици (или 72 ако се разнесат) кога било каде на светов жените не се 50 спрема 1 споредено со мажите, односно нема 50 жени на секој маж а па камоли да бидат девици?
2. Што добиваат жените кои одат во рајот?
3. Зошто во исламот се забранува естетската хирургија затоа што тоа било промена на телото кое треба да биде онакво како што го создал Бог, а сунетот (обрежувањето) директно ја негира оваа забрана? Или дупчењето уши?
4. Зошто казната за муслиманот кој ја сменил својата вера е смрт? А од друга страна, безброј муслимани низ светот работат за менување на верата кај останатите во Ислам?
5. Убиство на виновен човек: Дали постои воопшто човек кој е невин? Секој има грев, но зошто се оправдува убиство на виновен човек и кој тоа го одредува, кога Аллах никаде не споменал кој грев е смртен а кој не, туку обични луѓе?
6. По што тоа Мухамед а.с. докажал дека е вистински пратеник од Бога? Што тоа него го разликува од мене, обичен човек кој може да напише книга? Доказ некој?
7. Зошто во Исламот е забрането идолизирање на кукли/слики и друго, а се поминува далечни патишта да се бакне 1 камен- Кабата?
8. Зошто се дозволува обични луѓе да додаваат значења какви што тие сакаат на Куранот, а не се чита онака како што е? Дали се тие Божји пратеници? Ако се, директно се негира тоа дека Мухамед е последниот Божји пратеник?
9. Конечно, според Куранот само муслиманите и тоа само оние кои се исправни ќе завршат во рајот. Дали тоа би значело дека повеќе 6 милијарди луѓе ќе завршат во пеколот?
10. И, како тоа се тврди дека Куранот е Божја книга затоа што нема грешки, кога има повеќе од 300 контрадикторности самиот на себе?

6 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Саб 08 Јан 2011, 12:50 am

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Muaz ibn Abdurahman напиша:Еселаму Алејкум.
имам едно прашајне пред некој ден размислувајчи ми падна на памед Следново прашајне:
Дали Треба да ги кренеме рацете кога правиме заедничка Дуа кога имамот учи на Глас?
пример Кога прави Дуа на Крајот на Бајрам намз, кога прави дуа на Џеназе и т.н.
брака и Сестри ве молам Дајте одговор на Ова прашајне.
Дајте некоја фетфа па иншАллах ке бидеме окористени Сите ние.
Еселаму Алејкум

 Фетви ***Исламски прашања*** 201836

[You must be registered and logged in to see this link.]

(Одговорот ке биде на повеќе дела иншАллах)

 Фетви ***Исламски прашања*** 201836


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

 Фетви ***Исламски прашања*** Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
AlexanderPope напиша:Имам неколку прашања моментално.
1. Како муслиманите кои одат во рајот (џеннетот) добиваат 40 девици (или 72 ако се разнесат) кога било каде на светов жените не се 50 спрема 1 споредено со мажите, односно нема 50 жени на секој маж а па камоли да бидат девици?
2. Што добиваат жените кои одат во рајот?
3. Зошто во исламот се забранува естетската хирургија затоа што тоа било промена на телото кое треба да биде онакво како што го создал Бог, а сунетот (обрежувањето) директно ја негира оваа забрана? Или дупчењето уши?
4. Зошто казната за муслиманот кој ја сменил својата вера е смрт? А од друга страна, безброј муслимани низ светот работат за менување на верата кај останатите во Ислам?
5. Убиство на виновен човек: Дали постои воопшто човек кој е невин? Секој има грев, но зошто се оправдува убиство на виновен човек и кој тоа го одредува, кога Аллах никаде не споменал кој грев е смртен а кој не, туку обични луѓе?
6. По што тоа Мухамед а.с. докажал дека е вистински пратеник од Бога? Што тоа него го разликува од мене, обичен човек кој може да напише книга? Доказ некој?
7. Зошто во Исламот е забрането идолизирање на кукли/слики и друго, а се поминува далечни патишта да се бакне 1 камен- Кабата?
8. Зошто се дозволува обични луѓе да додаваат значења какви што тие сакаат на Куранот, а не се чита онака како што е? Дали се тие Божји пратеници? Ако се, директно се негира тоа дека Мухамед е последниот Божји пратеник?
9. Конечно, според Куранот само муслиманите и тоа само оние кои се исправни ќе завршат во рајот. Дали тоа би значело дека повеќе 6 милијарди луѓе ќе завршат во пеколот?
10. И, како тоа се тврди дека Куранот е Божја книга затоа што нема грешки, кога има повеќе од 300 контрадикторности самиот на себе?

Одговори:

1. Дали сомнецаш, дека господ може се да стори, како и повече девици? Изјавата, дека секој ке има нај малку 50 девици, неје точна - Единствениот господ тука ке донесе одлука, како што сака и како што му е мило. (но ако ти помислуваш на сексуални односи со девиците, тогаш си во грешка).

2. Жените, који што ке одат во рајот, ке добиат се што им је мило - буквално: се тоа што ке го пожелуваат - како што биле на овој свет прекрасни, ке бидат и на тој век прекрасни, со однос и прекрасен караткер.

3. Кој вика дека хирурсга ексенија е генерално забранета? Ако е во врска на тотални измени, затоа што сака човекот ликот свој да го измени, да го увеличи, тогаш е забраато. Но ако е во збор, дека има потреба, затоа што зависе здравјето негово, или затоа што има нешто ненормало на лиецто негово, не природно, тогаш е тоа дозволено.

4. Казната на некој, кој што го менал исламот, е СМРТ, додека има шериат во земјата, каде што живува. Одговорот е едноставен: Смртната казна е според тоа, што европските и источните земји (русија итк.) за издавање на нивната држава извршувале смртна казна - со разлика, што во исламот тоа беше уште пред повеќе од 1400 Години така. Тој што го напушта исламот е издајник, божји противник и противник на мсулиманите, со неговите негативни изјави, на који што ге ке ги однеси. А за муслиманот е курански закон, да се повикува за обожавање на Единствениот Господ, а не на повеќе господи или човечки перзони.

5. Убиство на виновен човек има, како што забележавме (дужен сум ти уште одговор за сечење раце, во припрема сум, со Господова дозвола). Но дека се казне секоја грешка, неје тачно. Таја казна е предупредување, за други да не прават такви грешки и за доказм дека му сме на господ и неговите пратеници, послушни.

А исус, никогаш не рекол: „кој што е без грешка, да го фрли првиот камен...„ тоа е лага, но кога ке имаме прилика, ке ти докажам, дека тој е збор од павле, а не од исус (иса алејхи салам).

6. Како прво, мухаммед Фетви ***Исламски прашања*** 132318 не знаел ни да чита ни да пишува - тоа е докажано! Како друго - неговиот нај голем доказ е чудото на прекрасниот куран, па после неговите чуда, со аллахов помош, кој што ги створувал, како на пример: Делење на месечината, лекување на слепи и сакати луџе (ова сигурно ти исто познато од исус а.с.)...и многу други...

7. Кукли се забранати, затоа што иконите, који што се обожуваа, биле исто такви...а како што научивме, само на еден господ смееме да му се колниме! Слики се забранети, затоа што Мухаммед ни кажува, кој што ке прави „Слики од Луџе„, ке се тера на тој век, да им даде душа на истите - затоа што сликите можат да се обожаваат, како што е случајот кај христијаните (Мариа, Исус, Попови итк.) / исто така затоа што Габриел му рекол на мухаммед, дека анџели, никогаш не велгуваат во куќи, каде што имаат слики и кучиња.

А за каменот, кратко и јасно пренесување: „пренесено од омер ибн ел хатаб е, кога бил во мека, и кога се вртел околу кабата, застанал пред црниот камен, и рекол (внимавај добро): Јасно ми е, дека ти само си камен, кој што не може да ме штите или да ме навреди - навистина, ако не го имав видено на пејхамберот Фетви ***Исламски прашања*** 132318 како те бакнуваше, и јас немаше да те бакнам. А за посетувањето на светата куќа, кааба, има доказ од куранот и суннетот.

8. Ако обични луџе почнуваат да го толкуваат, итерпретираат и го изфилозофираат на куранот (како што има доста такви особи, за жал), тогаш биди убеден, дека тие се во голема заблуда и пропаст. Куранот е куран - но, како што ни кажува Аллах, имаат во куранот јасни/очигледни ајети, исто и така ајети, који што не се јасни за сите, се то тоа, за да размислиме сами - и за тоа имаат пренесувања, од суннетот, који што ни ги објаснуваат уште по детално на тие ајети, и што ни кажуваат врз која прилика тие се стурени (тие ајети)...а општо, куранот е прејасен, за тие, што сваќаат.

На крај, потврдувам дека мухаммед Фетви ***Исламски прашања*** 132318 е последниот Божји пратеник!

9. Да!

10. Куранот никакви Контрадикторности нема - ваква дискузија имам водено - доказите за контритети на куранот од страна на попови, калуџери и остало, се никакви - секое мало дете ке свати одма, дека тие, што викаат, дека куранот не е без грешки, и кога ке ги донеси неговите докази, дека тој човек поема нема од тоа што зборува. Начин на тие, што викаат така е секогаш, да споредуваат ајет од (како пример) суре 2, со ајет од суре 67 - но грешката фатална е, дека на предходните и следните ајети од самите сурина, не им се дава никакво вниманије.

Ако сакаш, донеси контрадикторности - убеден сум, дека тие се за во канта.

-------

Види Александаре, за сите средства, који што ги извршуваме, имаме доказ од куран и суннет - но хиристијаните имаат мака со нај едноставното прашање: Каде рекол Исус, ставете ги две стапчиња едно на ено, така, за да бидат крст, и користитеги ним, во вашето молење, за да ми се доближите мене (на господ)...? (те молам немој да ми одговараш на ова прашање, затоа што ке отидиме во офф топик, ако имаш докази, ставиги под предвидениот форум за такви теми „христијани„)

...со искрен почит...Abu Al-Amin


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

 Фетви ***Исламски прашања*** Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

AlexanderPope


Нови член
Нови член
Abu Al-Amin напиша:

Одговори:

4. Казната на некој, кој што го менал исламот, е СМРТ, додека има шериат во земјата, каде што живува. Одговорот е едноставен: Смртната казна е според тоа, што европските и источните земји (русија итк.) за издавање на нивната држава извршувале смртна казна - со разлика, што во исламот тоа беше уште пред повеќе од 1400 Години така. Тој што го напушта исламот е издајник, божји противник и противник на мсулиманите, со неговите негативни изјави, на који што ге ке ги однеси. А за муслиманот е курански закон, да се повикува за обожавање на Единствениот Господ, а не на повеќе господи или човечки перзони.


7. Кукли се забранати, затоа што иконите, који што се обожуваа, биле исто такви...а како што научивме, само на еден господ смееме да му се колниме! Слики се забранети, затоа што Мухаммед ни кажува, кој што ке прави „Слики од Луџе„, ке се тера на тој век, да им даде душа на истите - затоа што сликите можат да се обожаваат, како што е случајот кај христијаните (Мариа, Исус, Попови итк.) / исто така затоа што Габриел му рекол на мухаммед, дека анџели, никогаш не велгуваат во куќи, каде што имаат слики и кучиња.

А за каменот, кратко и јасно пренесување: „пренесено од омер ибн ел хатаб е, кога бил во мека, и кога се вртел околу кабата, застанал пред црниот камен, и рекол (внимавај добро): Јасно ми е, дека ти само си камен, кој што не може да ме штите или да ме навреди - навистина, ако не го имав видено на пејхамберот Фетви ***Исламски прашања*** 132318 како те бакнуваше, и јас немаше да те бакнам. А за посетувањето на светата куќа, кааба, има доказ од куранот и суннетот.

8. Ако обични луџе почнуваат да го толкуваат, итерпретираат и го изфилозофираат на куранот (како што има доста такви особи, за жал), тогаш биди убеден, дека тие се во голема заблуда и пропаст. Куранот е куран - но, како што ни кажува Аллах, имаат во куранот јасни/очигледни ајети, исто и така ајети, који што не се јасни за сите, се то тоа, за да размислиме сами - и за тоа имаат пренесувања, од суннетот, који што ни ги објаснуваат уште по детално на тие ајети, и што ни кажуваат врз која прилика тие се стурени (тие ајети)...а општо, куранот е прејасен, за тие, што сваќаат.

На крај, потврдувам дека мухаммед Фетви ***Исламски прашања*** 132318 е последниот Божји пратеник!

9. Да!

10. Куранот никакви Контрадикторности нема - ваква дискузија имам водено - доказите за контритети на куранот од страна на попови, калуџери и остало, се никакви - секое мало дете ке свати одма, дека тие, што викаат, дека куранот не е без грешки, и кога ке ги донеси неговите докази, дека тој човек поема нема од тоа што зборува. Начин на тие, што викаат така е секогаш, да споредуваат ајет од (како пример) суре 2, со ајет од суре 67 - но грешката фатална е, дека на предходните и следните ајети од самите сурина, не им се дава никакво вниманије.

Ако сакаш, донеси контрадикторности - убеден сум, дека тие се за во канта.

-------

Види Александаре, за сите средства, који што ги извршуваме, имаме доказ од куран и суннет - но хиристијаните имаат мака со нај едноставното прашање: Каде рекол Исус, ставете ги две стапчиња едно на ено, така, за да бидат крст, и користитеги ним, во вашето молење, за да ми се доближите мене (на господ)...? (те молам немој да ми одговараш на ова прашање, затоа што ке отидиме во офф топик, ако имаш докази, ставиги под предвидениот форум за такви теми „христијани„)

...со искрен почит...Abu Al-Amin
4. Го читам Куранот и никаде не налетав на смртна казна за некој кој ја сменил верата од Ислам во било што... а пак, налетав дека Аллах ги создал луѓето со слободна волја, сами да одберат дали ќе веруваат и во што.
7. Значи се следат луѓе кои тврдат нешто, а не она што е во Куранот?
8. Тоа сакав да речам, Куранот е прејасен - зошто тогаш се тврди дека Куранот додека се учи мора да се има некои учени луѓе, интерпретатори? Кога и самиот Куран вели дека може да пробуди сомнеж само кај оние кои се виновни (за нешто)?
9. Дали тоа значи дека и дете кое е родено во прашумите во Бразил, кое НЕМА ПОЈМА дека постои Ислам или било што, ќе заврши во пеколот иако нема ама баш никаква вина? Дали тоа значи дека јас, кој немам религија но верувам во еден Бог, имам чиста душа и сум против секое зло кое се случува на планетава, помагам на луѓе во рамки на моите можности без разлика која вера/нација се, ќе завршам во пеколот, затоа што не се клањам (нити крстам)?
10. За ова малце покасно...
Затоа што прво сакав да прашам да не се најде некој навреден од дискусијава и сличните мои постови? Ако е така, да прекинам подобро затоа што не сакам никого да навредам и ја разбирам чувствителноста на оваа тема.
И да, за крстот - поради такви и слични работи (пред се, црквата и поповите) велам дека имам Бог но немам религија - немам религија затоа што си го превземам ризикот да живеам слободно, па ако постои сето она кое се проповеда со религиите да бидам суден за тоа. Исто така помагам на луѓе поради чувството кое го добивам за возврат - наречи го себичност, но помагам затоа што мене ми е убаво тоа што знам дека сум помогнал некому а не затоа што религијата така вели. Не поддржувам зли работи во било која форма и иако сум продукт на општеството во кое живеам, јас сум пред се Индивидуа со свои ставови и размислувања.
Со сета почит
Александар

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
4. Го читам Куранот и никаде не налетав на смртна казна за некој кој ја
сменил верата од Ислам во било што... а пак, налетав дека Аллах ги
создал луѓето со слободна волја, сами да одберат дали ќе веруваат и во
што.

но, каку што ти изкажав во една друга прилика, следенњето на мухаммед Фетви ***Исламски прашања*** 132318 задолжително, како што пишува во куранот - што значи, тој шериатски закон е во суннетот.

7. Значи се следат луѓе кои тврдат нешто, а не она што е во Куранот?

се следат луџе, што ги следат сите обичаји на мухаммед Фетви ***Исламски прашања*** 132318 .

8. Тоа сакав да речам, Куранот е прејасен - зошто тогаш се тврди дека
Куранот додека се учи мора да се има некои учени луѓе, интерпретатори?
Кога и самиот Куран вели дека може да пробуди сомнеж само кај оние кои
се виновни (за нешто)?

за некои дела од куранот, се интерпретатори, со докази од суннетот, на вистина потребни - но некој дека мора со тебе да биде, кга го учиш на куранот, тоа е зекатшка тврда, тотална заблуда.

Ако го прифатиме тоа така, како што викаат тие, тогаш не смееме да го погледнеме куранот...тоа тоја не ни е потребен нас...значи, заблуда.

9. Дали тоа значи дека и дете кое е родено во
прашумите во Бразил, кое НЕМА ПОЈМА дека постои Ислам или било што, ќе
заврши во пеколот иако нема ама баш никаква вина? Дали тоа значи дека
јас, кој немам религија но верувам во еден Бог, имам чиста душа и сум
против секое зло кое се случува на планетава, помагам на луѓе во рамки
на моите можности без разлика која вера/нација се, ќе завршам во
пеколот, затоа што не се клањам (нити крстам)?

За примерот на детето, што го даде, не значи, дека ке биде во пеколот, затоа што теа немало никакво прилика да добие знаење за единствениот господ...но на судниот ден, ке има теа испит, со кој судбината негова ке се одлучи.

За тебе? На овој став, кој што го имаш, си неверник - иако си добар по душа или слично...важно е, твоите дела да се примани - но Господ ги прима добрите дела само од Мукминот (правиот верник).

10. За ова малце покасно...
Затоа
што прво сакав да прашам да не се најде некој навреден од дискусијава и
сличните мои постови? Ако е така, да прекинам подобро затоа што не
сакам никого да навредам и ја разбирам чувствителноста на оваа тема.
И
да, за крстот - поради такви и слични работи (пред се, црквата и
поповите) велам дека имам Бог но немам религија - немам религија затоа
што си го превземам ризикот да живеам слободно, па ако постои сето она
кое се проповеда со религиите да бидам суден за тоа. Исто така помагам
на луѓе поради чувството кое го добивам за возврат - наречи го
себичност, но помагам затоа што мене ми е убаво тоа што знам дека сум
помогнал некому а не затоа што религијата така вели. Не поддржувам зли
работи во било која форма и иако сум продукт на општеството во кое
живеам, јас сум пред се Индивидуа со свои ставови и размислувања.

Размислувањето твое ми се свиџа, како неутрален човек - како верник, воопшто не ми се свиџа, затоа што без тотално обожавање на еден господ, на вистина твоите дела не ти се примани...

...види Александаре, искрено ти кажувам...тотална љубов кон својата фамилија, кон своите роднини, кон својот живот, може да се достигне само со искрено верување во едниот Господ, субаханаху ве теала.

...јас сум роден во муслиманска фамилија, која што малку практикуваше, и си по мислуваф, дека други, који што нон стоп клајнаат, постат и други обврски, се фанатици...но кога почнав да практикувам, да се трудам, сите исламски обврски да ги извршувам онака како што е предвидено за луџето, оестив на вистина топлина во моето срце - топлина и без крајна радост - и верувај, дека сите проблеми који што на секој човек во животот ги стретнуваат, по инако ги гледам. Ги гледам со вид, со насмевка и со надеж, од субаханаху ве теала - Аллах ми е сведок на ова, што од срце го тврдам - исто и ти си сведок, на тоа што го тврдам...Ислам неје мржња, грубост, фанатика или слично...Ислам е вистинска љубов!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

 Фетви ***Исламски прашања*** Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

10 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Саб 08 Јан 2011, 10:09 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Се одлучив најдобронамерно да се приклучам на дискусијава притоа се надевам дека нема да ми замерите.

Гледам дека си искрен и има основа за развивање на добар дијалог.
Она на што сакам да ти укажам е следното и ќе одам точка по точка:

Ти го цитирам 256 ајет од Сура Бекаре:
“Во верата нема присила (нема насилство)...“ Ајетот продолжува но нас не интересира овој прв дел.
Ако се погледне коментарот од ајетот ќе го најдеме следното а тоа е - Дека ајетот се однесува за НЕМУСЛИМАНИ. Што значи тоа??
Значи во оваа Совршена Аллахова вера не се влегува насила, значи Исламот не е валиден кај една личност ако не е доброволно односно со чиста намера.
Но ако се прифати потполно (Нормално за да биде Муслиман треба да ги исполни сите прописи кои се неопходни за влез во ислам и секако тој е одговорен понатака за своите постапки) Личноста станува МУСЛИМАН .Е сега како што знаеш муслиманот не смее да пие алкохол или да јаде свинско итн. Ако го направи тоа има соодветна казна за истото.
Доаѓаме до она главното твое прашање која е казната сега за Муслиман кој ќе ја промени својата вера.
Кажува Мухаммед алејхи селам во еден познат хадис:
“Кој ќе го промени својот дин (својата вера) убијте го“
Се надевам дека одговорот ќе те задоволи.
А Аллах Возвишениот кажува:
“Не ги создадов луѓето и џиновите (демоните) заради ништо друго, освен Мене да ме обожаваат“

Значи во никој случај не се следат Луѓето, НАПРОТИВ се следи исклучиво Аллаховиот Говор за секоја постапка.
Тврдењето од човекот дека мора да има учен човек додека се учи кур’ан се одбива, не е точно тоа, а дека треба да се почитуваат учените тоа е непобитна вистина и самиот Створител кажува:
“Зарем учените и неучените се исто?“

На ова твое прашање одговараме со Аллаховиот Говор:
“Јас го завртувам лицево мое како прав верник (Ханиф) кон Оној Кој ги создаде небесата и Земјата, кон - Вистинската вера. И не сум од оние кои здруженик Му припишуваат!“ (Ел Ен’ам 79)
“А кој има подобра вера од оној кој го предава лицето на Аллах, а доброчинител е? Ја следи чистата права вера Ибрахимова. А Аллах Ибрахима го прифати за пријател!“
(Ен Ниса 125)
Ова одговор и доказ за тебе а и за сите, дека луѓето се создадени и се раѓаат на чиста природа т.с со чиста фитра (Ханиф - Правоверни - Ислам) во кој повикувале сите Господови Пратеници (Адем, Нух, Ибрахим, Муса, Иса и секако последниот Посланик Мухаммед алејхи селам) што значи сите Посланици биле браќа во Вера и сите повикувале во Ла Иллахе Иллаллах (Нема друг вистински Бог достоен за обожавање, освен Аллах).
“И Ние за секој народ, секако, испративме Посланик: “Обожавајте го само на Аллах а избегнувајте ги демоните (шејтените, ѓаволите)“ (Ен Нахл 36)
Ова значи дека Господ воспоставил аргумент врз секој човек и никој нема оправдување ако не го Обожава само на Аллаха (Бог) па макар и да би се наоѓал во Бразил.
Мислам дека сум јасен?? А за деца кои умираат мали има друг посебен шеријатски пропис кој може дополнително да се објасни.
Што значи спрема она што претходно го напишавме децата се раѓаат на чиста вера и тие се правоверни, а додека нивните родители понатака ги прават на оваа или на онаа друга вера.
А за ова последното што го имаш напишано дека си праведен и доброчинител многу добро и искрено од тебе затоа што тоа е добра подлога. А Господ ги упатува на прав пат оние кои се искрени и доброчинители.
Го молам на Господ нашите срца да ги здружи на верување затоа што тоа е единствен пат за спас од Оган Амин Амин.
И на крај сведочам дека нема друг Бог Вистински, кој е достоен за обожавање и сведочам дека Мухаммед е последен Аллахов роб и Негов Посланик.

Ова ти го советувам да го посведочиш најискрено и од се срце тебе и на секој искрен Аллахов Роб. Затоа што ние сме Аллахови и кај Него ќа се вратиме.

Со секоја Почит.

11 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Саб 08 Јан 2011, 10:15 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
И на крај сведочам дека нема друг Бог Вистински, кој е достоен за обожавање освен Аллах и сведочам дека Мухаммед е последен Аллахов роб и Негов Посланик.

Ова го испуштив на претходниот пост Аллах да ни се смилува АМИН!!!

12 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Фетва за Брзиот Намас!!! on Чет 02 Јун 2011, 4:19 pm

LAUTKA

LAUTKA
Модератор
Модератор
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови
posted Jun 1, 2011 4:45 AM by Sandokan kan [ updated Jun 1, 2011 4:47 AM ]
Брзо клањање позади имам кој не ги исполнува намаските рукнови


Бисмилахх
Прашање:

Дали е дозволено да се кланја позади имам кој кланја брзо, така да не се смирува при извршуванје на намаските рукнови?

Одговор:

Една од намаските рукнови-фарзови,е целосна смиреност на рукновите,на кијам,правенје руку,сеџде,измеѓ две сеџди.
Оној кој потполно не се смирува при извршуванје на овие рукнови,неговиот намаз не е валиден,а со самото тоа не е вреден намазот ни на оние кои клаљјаат позади него.

Должност е на оние кои тоа го приметиле да му докажат на тоа,ако го прифака-фала на Аллах,а ако не го прифака,должност е да не се клања позади него,и неговиот случај треба да се пријави кај одговорната институција согласно по можностите,како би се заменила тоа лице со друго лице кои ги знае намаските прописи.

(Фетве Сталне комисије:фетва број 1433,7том,стр.90)


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

13 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Сре 28 Сеп 2011, 2:21 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Бракот на една жена муслиманка со еден човек не-муслиман е неправилен и однос со него е Зина

Прашање:

Што е ставот на исламот кон жената муслиманка која се мажи со човек-немуслиман, затоа што е потребно да го направи тоа, односно била принудена да биде овој брак?.

Одговор:

Благодарноста Му припаѓа на Аллах!Не е дозволено за една жена муслиманка да се ожени со неверник-немуслиман, и бракот не е валиден.Аллах вели (интерпретација на значењето):Не мажете вернички за многубожци додека не станат верници; навистина, робот-верник е подобар од многубожецот, макар и да ви се допаѓа. Тие повикуваат во џехенем, а Алах, по волјата Своја, нуди џенет и простување, и ги објаснува на луѓето доказите Свои, за да размислат.

[Ал-Baqarah 2:221]Пратеникот (мир и благослов од Аллах да биде врз него) рекол: "Нема послушност кон било кој создаден , ако вклучува непослушание кон Создателот."Овој брак се смета за неважечки, и однос со него е Зина (блуд, прељуба).Ал-Muntaqa мин Fataawa ал-Shaykh Saalih ал-Fawzaan (3 / 174).


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

14 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Сре 28 Сеп 2011, 2:24 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Прашање:

Што е ставот на исламот кон жената муслиманка која се мажи со човек-немуслиман?

Одговор:

Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Драги браќа и сестри бракот со жена Муслиманка и немуслиман е невалиден.

Строго е забрането муслиманка да се мажи за Неверник т.с Ќафир.

Тое е голем греф, по концезусот на исламските учењаци.

По твоето прашање брате, жените вернички не им е дозволено т.с харам е да се мажат за маж неверник т.с Ќафир.

На ова нас ни укажува следниот Курански Ајет:

Не мажете вернички за многубожци додека не станат верници; навистина, робот-верник е подобар од многубожецот, макар и да ви се допаѓа. Тие повикуваат во џехенем, а Аллах, по волјата Своја, нуди Џеннет и простување, и ги објаснува на луѓето доказите Свои, за да размислат. (Ел-Бекаре221)

А исто така едногласно исламските уќењаци имаат став дека не е дозволено да се мажи за неверник, како и тоа дека и жена која прима ислам не е доволено (во основа) да остане во брак со мажот кој е неверник.

Половиот одност во ваквиот брак меѓу жената Муслиманка и неверникот е Блуд!

Овој вид на брак е Батил-Неисправен.

A доколку жената муслиманка е свесна дека односот со својот маж неверник е блуд а продолжи да живее со него таа треба да се казне со казната за Блуд.

Казната нема да се изврши доколку не го познава прописот, тогаш нема да се изврши казната според Фиххските правила.

Да видиме што вели Аллах џ.ш:

...И Аллах никогаш не ќе дозволи неверниците да изнајдат начин против верниците. (Ен-Ниса141)

Да спомнеме дека за ваков вид Брак не се согласуваат ниту четирите правни школи.

Го молам Аллах џ.ш да ги сочува нашите сестри муслиманки од неморал, блуд и мешање на бракови Амин!

А Аллах најдобро знае.

Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве Берекатуху!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

15 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 09 Окт 2011, 7:14 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Рекол шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб рахимехуллах:

“Нема разединување измеѓу мене и вас во тоа дека е обавезно да се следат учените кога ќе се сложат (мислење). Но, проблематиката е во тоа дали, кога ќе се разединат јас морам да ја прифатам вистината од оној кој ќе дојде со нејзе и да ја вратам мес’елата кај Аллах и Посланикот, поведувајќи се за методот од учените, или ќе земам мислење од некои од нив без доказ, сметајќи дека е вистината во неговото мислење? Вие сте на ова второво, кое Аллах го забранил и го нарекол ширк, а тоа е земање улемата за ерабаби (господари) а јас сум на првото: Во тоа повикувам, и на таа основа дискутирам. Па ако вистината би била кај вас – ние би се вратиле на нејзе и би ја прифатиле од вас “ . (Ед – Дурер ... 1/45

16 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 30 Окт 2011, 12:32 am

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
Братот постави прашање: ,,Ако идолопоклонството(обожување идоли,камења итн)е забрането во исламот, тогаш зошто муслиманите се поклонуваат кон Ќаба?Дали ја обожувате
Ќаба и зошто само во таа насока се управувате?


Одоговорот на ова прашање е дека ,,ниеден муслиман не ја обожува
Ќаба’’.
Ќабата е нашата кибла, нашата дирекција-правец кон кој се управуваме.
Ние муслиманите веруваме во единство.
И кога треба да обавиме намаз,Величенствениот Куран вели,во суре Ел Бекаре,2:144-‘’…И каде било да се најдете,управете ги лицата ваши кон Месџидул Харам(
Ќаба).’’
Таа е нашата кибла
-правец. Например ако сакате да клањате намаз, тука во оваа сала, некои можат да кажат ајде да се свртиме кон север,а некои пак кон југ,некои кон исток,некои кон запад.Затоа,за да има единство,сите муслимани од целиот свет
се управуваат кон една насока а тоа е
Ќаба.
Да кажеме еве дека сме на север,тогаш се управуваме кон југ.
Ако сме на југ,
се управуваме кон север. Ако сме на запад, се управуваме кон исток, и ако сме на исток, се управуваме кон запад.
И ако анализираме,првиот човек што ја нацрта
л географската карта на светот, беше муслиман. Неговото име е Мухаммед Ел Идризи и ја нацртал картата во 1144 година. Во тоа време, муслиманите го направиле север долу, а југ горе, Ќаба беше во центарот. Подоцна западните научници ја превртија картата, но сепак,
Ќабата е во центарот на светот,елхамдулиллах. Понатака,кога одиме да извршиме Хаџ или Умра, или кога одиме во Мекка,правиме тавваф.
Правиме круг околу
Ќаба. Причината е затоа што е наредба од Аллах субханеху ве те ала и од нашиот Пратеник саллаллаху алејхи ве селлем.
Но ако размислуваме логички,
секој круг има само еден центар.
Затоа кога кружиме околу
Ќаба, ние потврдуваме дека има само еден Бог и Тој е Аллах субханеху ве теала. И изјавата на вториот халифа Омер Аллах нека е задоволен со него,која е спомната во Сахих Бухари(хадис бр.675) гласи-
Омер (р.а) рече:,,Јас го бакнувам овој црн камен само заради тоа што го видов
Пратеникот на Аллах како го бакнува. Инаку овој црн камен неможе ниту да ми биде од корист, ниту да ми наштети.’’Значи од оваа негова изјава “ниту да ми користи ниту да ми штети”доволно е да се докаже дека ниеден муслиман не ја обожува Каба. И понатака како последен логички одговор што јас го давам е дека во времето на пратеникот алејхи селам имаше неколку асхаби кои се качуваа над Ќаба за да учат езан(повик на молитва).
Тогаш кој идолопоклонител стои над идолот кој тој или таа го обожува?
Овие се доволни докази за да се докаже дека ние муслиманите не ја обожуваме
Ќаба, но таа е тука заради да има единство помеѓу верниците, и таа е само дирекција на која ние се управуваме да клањаме намаз(обавуваме молитви) . Се надевам тоа го одговори прашањето.Закир Наик


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

17 Фетви ***Исламски прашања*** Empty Re: Фетви ***Исламски прашања*** on Нед 04 Дек 2011, 3:33 pm

Muaz al Islam

Muaz al Islam
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.]Pitanje:

Esselamu alejkum, interesuje me koliko rekata je ispravno klanjati poslije džume namaza jer vidim da svako klanja različito i imaju jake adute kad se upitaju zašto toliko ili ovoliko?

Odgovor:

Alejkumusselam. Džuma namaz ima svoje sunnete koji se klanjaju nakon džume, a što se tiče sunneta prije džume namaza nije prenešeno od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je on praktikovao ili riječima podsticao da se klanjaju. Zato kaže Ibn Tejmije (Medžmu'ul-fetava 24/188): "A što se tiče Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, on nije klanjao prije džuma namaza nakon ezana ništa, niti je ovo iko prenio od njega". S tim da nema smetnje da onaj ko ode u mesdžid a hatib se još nije popeo na minber da klanja nafilu koliko hoće i to je mustehab. Jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, podsticao na to u hadisu kojeg bilježi Buharija u rivajetu od Selmana Farisija, radijallahu anhu, rekavši: "Neće se čovjek okupati na dan džume, očistiti se koliko može, namazati se kremom ili namirisati kućnim mirisom, a zatim otiđe (u mesdžid), ne razdvoji dvojicu a zatim klanja koliko mu je propisano, pa sluša kada imam govori a da mu neće biti oprošteno između te i druge džume". Međutim, ova nafila je opća a ne potvrđeni ili nepotvrđeni sunnet prije džumme.A što se tiče klanjanja suneta nakon džume namaza po nekima je sunnet da se klanjaju četiri rekata, dva po dva, nakon klanjanja džume namaza, ako se klanja u mesdžidu, a dva rekata ako se klanja u kući. Na ovome su Ibn Tejmije i njegov učenik Ibnul-Kajjim. Međutim, šejh Albani im je ovo zanegirao rekavši: "Za ovakvo preciziranje ja ne znam da ima osnova u sunnetu ... Pa kada klanja nakon džume dva ili četiri rekata u mesdžidu ili u kući to mu je dozvoljeno, a u kući je vrijednije". (Temamul-minne, str. 341) A da je vrijednije klanjati ove sunnete u kući nego u mesdžidu na tome su Šafija, Malik i Ahmed i ostali a dokazuju sa hadisom mutefekun alejhi: "Najbolji namaz je namaz čovjeka u njegovoj kući osim farzova".Dokaz za propisanost klanjanja četiri rekata je hadis kojeg bilježi Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Onaj ko klanja poslije džume neka klanja četiri rekata". A dokaz za klanjanje dva rekata je takođe ono što bilježi Muslim u svom Sahihu od Abdullaha ibn Omera, radijallahu anhuma, da je rekao: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je na dan džume klanjao dva rekata u svojoj kući". Kaže imam Ahmed: "Ako hoće klanja poslije džume dva rekata a ako hoće klanja četiri" (El-Mugni 2/464).Dio učenjaka smatra da je propisano klanjati šest rekata nakon džume. Ovo se pripisuje Aliji, Ebu Musau El-Eš'ariju, radijallahu anhum, od ashaba i Mudžahidu, Humejdu i Sevriju od tabi'ina. Dokaz za ovo im je ono što se prenosi od Abdullaha ibn Omera, radijallahu anhuma, da kada bi klanjao džumu u Meki nakon nje bi klanjao dva rekata a zatim četiri rekata, a kada bi klanjao džumu u Medini a zatim se vratio svojoj kući u njoj bi klanjao dva rekata a ne bi klanjao u mesdžidu. Pa je bio upitan o tome pa je odgovorio: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je radio ovako". Hadis bilježi Ebu Davud i Hakim, a vjerodostojnim ga ocjenjuju Hakim, Iraki, Nevevi i Albani. S tim da ima razilaženje kod muhaddisa da li je A'ta čuo od Abdullaha ibn Omera a svi su složni da ga je sreo, pa tako imam Ahmed to negira a ostali, poput Buharije, Muslima i Ibn Medinija potvrđuju. U svakom slučaju nije potvrđeno da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ijednom klanjao džumu u Meki, tako da mu se to ne može pripisati, a dva rekata poslije džume u kući je potvrđeno u drugim hadisima.Prema tome, ispravno je da džuma ima samo sunnete poslije džume namaza i to dva ili četiri (dva po dva) svejedno klanjali se u džamiji ili kod kuće. Ve billahi tevfik.

Mr. Zijad Ljakić


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
 Фетви ***Исламски прашања*** Allah_imena
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот