Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Веднаш гусул после инитмни однос? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 
Haqq (253)
Веднаш гусул после инитмни однос? Vote_lcapВеднаш гусул после инитмни однос? Voting_barВеднаш гусул после инитмни однос? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Прашање:

Дали е морално мажот и жената после интимниот однос веднаш да извршуваат гузул или доволно е, ако тие во раното, од кога ке се разбудат, тоа да го извршат?

Одговор:

Секоја благодарнсот му припаџа на Аллах, субаханаху ве Теала!

Дозволено е, гузулот да се помести во своето извршување до време на фаџр (сабах), но за парот е мустахаб (предложено) пред самото спиење да извршат вуду (абдест). Тој стаф е од множината на исламските учењаци. а имам ен-невеви пренесува, дека имало конзус за ова прашање меџу исламските учењаци. (ел-кафи 1/137; ел-музазхаб 1/33; ел-мугни 1/229)

Нивниот (од алимите) доказ е хадисот на Аиша (радихуАллаху Анха), која што аутентично пренесува, дека Аллаховиот пратеник Веднаш гусул после инитмни однос? 132318, кога бил во состојба на нечистота (џунуб), и кога пожелувал да спие, го миел на своето интимно место и потоа извршувал абдест, исто како пред намаз (ел-џамаа). Тие исто така го користеа доказот кој што е пренесен од ибн омер (раихуАллаху Анх), каде што вели, дека Омер (радихуАллаху Анх) рекол: „О Аллахов пратеник, дали смее да спиеме, додека се наоџаме во состојба на нечистота (џунуб)? Тој, :saws., одговорил: „Да, од кога ке извршите вуду (абдест).„
(Едногласно примен хадис од страна на исламските учењаци)

Мудроста на извршувањето абдест е, дека нечистотата, се тргнува и му делува подобро на телото.

"Захариите" и "ибн хабиб" од "маликитскиот мезхеб го носеа стафот, дека секој, кој што се наоџа во нечистота (џунуб), мора да изврши абдест. Таја изјава базира на горното аутентично пренесување од Омар (радихуАллаху Анх).

Коментар од преведувачот: А клајнање без гузул, секако е забрането!

А Аллах Знае се нај добро!

Shaikh Muhammad Salih al-Munajjid
Извор: Islam-QA.com (Прашање Број. 3963)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Веднаш гусул после инитмни однос? Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот