Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 
Haqq (253)
Нема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_lcapНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Voting_barНема борба на Аллаховиот пат,ако се помогнува Ширк Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Пренесува имам Ел – Бухари рахимехуллах:

Во “Книгата за Тевхид“ во својот сахих, од Ебу Муса Ел – Еш’ари, радијаллаху анху, дека рекол:

“Дошол некој човек кај Посланикот, саллаллаху алејхи ве селлем, па му рекол: ’Човек се бори од пристрасност, се бори од храброст, се бори да биде виден, кој е на Аллаховиот пат од овие?“ Одговорил саллаллаху алејхи ве селлем: “Кој би водел борба на Аллаховиот пат за Аллаховиот збор да биде над се – тој е на Аллаховиот пат.“

Мухаммед ибн Хасан ел – Ханефи рахимехуллах, кажува:

“Не треба муслиманите да се борат против мушриците, со мушрици (во нивните редови), затоа што двете групи преставуваат – Шејтанска партија, а шејтанската партија е губитничка. Од тука, не треба муслиман да се приклучува на било која од овие групи (партии, џемати, заедници) да им го зголемува бројот бранејќи ги нив. Тоа е така, заради тоа што судот од ширкот е преовладувачки, а муслиманот се бори само да ги помогне следбениците на вистината, а не да го помогне судот од ширкот (да направи, да покаже надворешно).“

(Шерхус – Сијјер 11,4 / 1515)

Кажува Ес – Серахс ел – Ханефи, рахимехуллах:

“Ако би престојувала група од муслимани со договор за нивна безбедност во “Дарул – Харб, Дарул - Куфр“ и ако тој дар биде нападнат од страна на партија, група која е во војна со нив (со Мушриците) – на муслиманите не им е дозволено да се борат против нив заедно со мушриците и во таа борба да го ризикуваат животот. А тоа не е дозволено, освен заради воздигнување на Аллаховиот збор и помогнување на верата, а тоа во овој случај не постои, затоа што прописите од ширкот се преовладувачки (горни) помеѓу нив. Па затоа муслиманите не се во состојба да судат со муслиманскиот (шеријатски) закон, и поради таа причина таа борба добива облик на борба за воздигнување на зборовите од ширкот над Аллаховите зборови.

А тоа не е дозволено, освен во случај ако се плашат за себе и својот живот. Во тој случај нема препрека да се борат против нив, за да би се сочувале самите себе. (т.с во нужда, принуда)

И таквата борба не се нарекува Џихад на Аллаховиот пат, туку спаѓа во категоријата на спречување од налетот на зулумќари кои посегнале по животот, имотот, честа и фамилијата (низ препознавање и правење разлика на прописите во поглед на одбрана на животот, честа, имотот и фамилијата) а не да се воздигнат зборовите од ширк!!!“

(Ел – Мебсут 10/98)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот