Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Патишта кои водат во ширк! EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Патишта кои водат во ширк! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Патишта кои водат во ширк! EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Патишта кои водат во ширк! EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Патишта кои водат во ширк! EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Патишта кои водат во ширк! EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Патишта кои водат во ширк! EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Патишта кои водат во ширк! EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Патишта кои водат во ширк! EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Патишта кои водат во ширк! EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Патишта кои водат во ширк! EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Патишта кои водат во ширк! EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Патишта кои водат во ширк! EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Патишта кои водат во ширк! EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Патишта кои водат во ширк! EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 
Haqq (253)
Патишта кои водат во ширк! Vote_lcapПатишта кои водат во ширк! Voting_barПатишта кои водат во ширк! Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Патишта кои водат во ширк! Empty Патишта кои водат во ширк! on Саб 26 Мар 2011, 4:21 pm

Monoteizam

Monoteizam
Редовен член
Редовен член
Шејх АбдулЛатиф ибн АбдурРахман ибн Хасан, рахимехуллах, кажува:

“Согледавте што се случи во поглед на овој голем и важен темел од немарност, невнимание и окренување од неговата суштина и обавеза, се додека ширкот не надвладеа (јавно се појави) и се додека не се појавиа неговите средства и патишта кои водат до него, од страна на оние кои се препишуваат на ислам и тврдат дека се негови следбеници.

Тоа има повеќе причини:

Џехл – Незнаење за суштината која што Аллах ја наредил и суштина со која Он е задоволен од Своите робови, од темели на тевхид и ислам, и непознавање она што го руши и поништува или она што стои наспроти неговата потполност, од пријателство со Аллахови непријатели, нека е Возвишен, низ различни негови огранки и степени.

Тука спаѓаат мукефирати (дела на куфр, дела со кои се излегува од вера) и уништувачки гревови, а има и од оние кои се помалку од тоа. А најголем грев, најзаблуден и оној кој најмногу ја негира основата на исламот е – помогнување на Аллаховите непријатели, трчање во она што го јакне нивниот дин и она на што се оние од та’тил (негација и порекнување), ширк и огромни уништувачки гревови.

Исто така нивното задоволство (раширени гради) покорност спрема нив, нивно пофалување и пофалба на оние кои ќе потпаднат под нивното наредување (работи кои се однесуваат на наредба) а тие се придржуваат на нив. Понатака, оставање на џихадот против нив, давање безбедност (ел – мусалемех) нив и воспоставување братство и покорност во поглед на нив.

И она што е помалку од ова од зголемување на нивниот број, живеење со нив и престојување во овие исти нивни заедници. Во првата група спаѓа присуство во нивните совети кај кои се одбиваат Аллаховите закони и законите од Неговиот Посланик салаллаху алејхи ве селлем, во кои совети се суди со закони спротивни од Аллаховиот и закони од христијани и му’атили (оние кои го негираат, порекнуваат) кај кој кои совети се гледа и се сведочи исмејување на исламските закони и неговите следбеници. А оној во чије што срце има барем и малку љубомора заради Аллах и славење само Него Величенствен, сето ова го одбива и му се гади од овие злобни работи и мешање со оние кои тоа го прават и живеење со нив.

Затоа нека се плаши робот кој верува во Аллах и Судниот Ден и нека се потруди во она што му го чува неговиот иман и неговиот тевхид пред да се слизне неговата нога (пред да умре), кога повеќе нема да му користи покајување или жалост.!“

(Ед – Дурерус – Сенијје – Китаб Мухтесератир – Рудуд стр 80)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот