Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Џихад против душите EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Џихад против душите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Џихад против душите EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Џихад против душите EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Џихад против душите EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Џихад против душите EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Џихад против душите EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Џихад против душите EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Џихад против душите EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Џихад против душите EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Џихад против душите EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Џихад против душите EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Џихад против душите EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Џихад против душите EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Џихад против душите EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 
Haqq (253)
Џихад против душите Vote_lcapЏихад против душите Voting_barЏихад против душите Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Џихад против душите Empty Џихад против душите on Пон 22 Јун 2015, 5:37 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Џихад против душите 198356__old-books_p


Џихад против душите 820124


Кажува Ибн Кајјим, рахимехуллах:


Џихадот против душите има четири фази:

1. Вложување напори за изучување на упатсвото и вистинската вера (хаккот) без која нема успех. Навистина, не може да биде вистинска среќа ниту пак уживање на овој свет и на ахирет освен преку неа.


2. Вложување напори да се работи по она што е научено, бидејќи знаењето без дела нема да биде од корист, туку предходно ќе ти нанесе штета.


3. Вложување напори за повикување на другите на неа и подучување на оние кои не знаат, во спротивно човекот ќе се смета од оние кои го кријаат она што Аллах го објавил од упатсвото и јасно однесување. Таквото знаење нема да му користи ниту ќе го спаси на човекот од Аллаховата казна.


4. Вложување напори да се биде трпелив и постојан против оние кои се спротиставуваат на оваа да’ва (повикот) кај Аллах и оние кои нанесуваат зло и штета трпеливо ги поднесува сите овие тешкотии поради Аллах.


Кога сите фази се комплетни таквата личност се смета дека е од богобојазливите. Исправните предходници се согласни дека научникот не заслужува титула на богобојазлив се додека не ја дознае и додека не ја знае вистината, да работи по неа, и да ги подучува на другите со неа. Значи кој поседува знаење, работи по него (според тоа знаење кое го научил), и ги подучува на другите со тоа знаење, таквата личност се смета дека е од богобојазливите луѓе.
 
 
 Обработка: ahlu-sunnah


______________________________________________Џихад против душите Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот