Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 
Haqq (253)
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_lcapШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Voting_barШто ќе добијаат жените во Џеннетот? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Што ќе добијаат жените во Џеннетот? 73


Прашање: Наградата за мажите за правењето на добри дела се џеннетски хурије, а што ќе добијат жените?


Одговор: За уживањата во Џеннетот Аллах субханеху ве те ала кажува:


يُطَافُ عَلَيْهِم بِصِحَافٍ مِّن ذَهَبٍ وَأَكْوَابٍ ۖ وَفِيهَا مَا تَشْتَهِيهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْيُنُ ۖ

Меѓу нив ќе се служат со чинии и чаши од злато. За нив во него ќе има се она што душите го посакуваат и она што ги радува очите. И вие во него за навек се останете. (Ез-Зухруф, 71)

Познато е дека бракот е една од работите која душата најмногу го посакува, Аллах, субаханеху ве те ала, ќе дозволи брак со жителите на Џеннетот, без разлика да ли е во прашање мажите или жените.

Аллах субаханеху ве те ала на жените на ахирет ќе ги даде за оние мажи кои на дуњалукот им биле мажи. Возвишениот Аллах рекол во приближно значење:


رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِي وَعَدتَّهُمْ وَمَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ ۚ إِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Господаре наш, воведи ги во бавчите еденски кои им ги вети на оние кои беа добри- и предците нивни, и жените нивни, и потомствата нивни. Ти си, навистина, Силен и Мудар!  -Гафир, 8-

Ако некоја жена не била омажена на дуњалукот Аллах субаханеху ве те ала ќе е даде маж кој ќе е се допадне на ахирет.Одговор: Шејх Мухаммед Салих ел-Усејмин

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Што ќе добијаат жените во Џеннетот? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот