Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Величење на државни знамиња или грб EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Величење на државни знамиња или грб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Величење на државни знамиња или грб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Величење на државни знамиња или грб EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Величење на државни знамиња или грб EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Величење на државни знамиња или грб EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Величење на државни знамиња или грб EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Величење на државни знамиња или грб EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Величење на државни знамиња или грб EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Величење на државни знамиња или грб EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Величење на државни знамиња или грб EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Величење на државни знамиња или грб EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Величење на државни знамиња или грб EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Величење на државни знамиња или грб EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Величење на државни знамиња или грб EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 
Haqq (253)
Величење на државни знамиња или грб Vote_lcapВеличење на државни знамиња или грб Voting_barВеличење на државни знамиња или грб Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Величење на државни знамиња или грб GLOW-ISLAM-wallpaperПрашање: Да ли е дозволено стоење пред било кое државно знаме или грб, величејќи ги на тој начин?


Одговор: На муслиманот не му е дозволено да стои пред било какви државни знамиња ниту пак било каков грб, бидејќи тоа е погубно и нова работа во верата која не била за времето на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ниту пак била за времето на 4 праведни халифи (владари) - нека е Аллах, џеле шанху, биде задоволен со нив.


Ова дело му нанесува штета на иманот на муслиманот и исто така му нанесува штета на искреното величење (славење) кое мора да биде упатено само на Аллах.
Ова дело е истотака сретсво кое води до ширк, а спаѓа и во опонашување (имитирање) и следење на неверниците во нивните режими и обичаји.


На овој начин со неверниците се споделува (учествува) во нивното претерано величење на поглаварите и водичите. Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, забранил опонашување и следењето на неверниците. Нека е слават и селам на нашиот Пратеник Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, неговата фамилија и асхаби.


Фетва од постојаната комисија за фетви и научни студии, стр.149

Обработка: ahlu-sunnah


______________________________________________Величење на државни знамиња или грб Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот