Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.


Join the forum, it's quick and easy

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Latest topics
» Alisan
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyПет 24 Апр 2020, 2:43 am by Muaz al Islam

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 3 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1691)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 
Haqq (253)
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_lcapВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Voting_barВитир-Намаз според Ханефискиот месхеб Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1268 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е igoralfiosebastian@gmail.

Нашите членови се испратиле точно 8262 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб


Намазот витир постое - според ханефискиот мезхеб - од три рекаети. Ханефиите го сваќаа пренесувањето, во кое што пишува „еден рекает...„ така, дека да „еден рекает да се додаде после два рекаети – како што е од Имам ебу-Џафер ет-Тахави во неговата книга „Шарх Маани ел-Атхар 1:277-282 / забележано, со фактот, дека намаз со еден рекает не постои – исто како што неможе да се клања нафиле намаз со еден рекает.


Јачината на ханефискиот став се поддржува со фактот, дека се пренесува од Хасан ел-Басри, дека имало конзус меџу поранешните генерации (селеф) за намазот витир, кој што постоел (така било познато) од 3 рекаети.

[ова се пренесува од ибн ебу-Шејба во неговиот муснаф како и од Имам ет-Тахави]




Големиот Факих од содружниците на Аллаховиот пејгамбер Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб 132318, Абдуллах ибн Месуд (радиху‘Аллаху Анх) рече: „Витир постое од 3 рекаети, истиот број како од Магриб-Намаз (Акшам). И даље рече: „Еден рекает не го исполнува тоа (валидноста на витир намаз).„

[Зејлаи, Табјин ал-Хакаик Шарх Канз ал-Дакаик 1/170]

 
Имам Камал ибн ал-Хумам – еден од нај познатите ученијаци во ханефискиот месхеб – ја испитува таја тематика опширно во неговата книга „Фатх ел-Кадир„ и укажува, дека ханефискиот став е тој, кој што беше од множината на содружниците пејгамберови Витир-Намаз според Ханефискиот месхеб 132318 приман.

[Фатх ел-Кадир, 1/427]

Во "Heavenly Ornaments [Бехешти Зевар]" од Имам Ашраф Али Таханави, рече:

Намазот витир

1. Намазот витир е ваџиб. Статусот на важноста на ваџиб е блиск со фарзот. Тоа значи, ако се остави еден ваџиб, е греф. На пример, ако се промарши еден ваџиб, треба што нај скоро да се направи Кадха (на пример, да се пре клања, да се корегира промаршувањето).

2. Како што е горе наведено, намазот витир постои од 3 рекаети. Од како ќе се извршат два рекаети, се седнува и се цитира „ат-Тахијат„. А Дуроод шериф (Селавати: Аллахума салли ала Мухаммедин..) не се цитираат – него после „ат-Тахијат„ треба одма да се стане на нозе. Од кога ќе стане човекот, ја цитира Фатиха а потоа една Сура – после Сурата треба да се реќе „Аллаху Акбар„ и рацете да се кренат во висина на ушите (кај жените, во висина на рамениците, според ханефискиот Месхеб). Потоа се цитира Довата ел-Кунут (Кунут Дова) – после неа се оди во Руку, па сеџде и се останува долу (исто како кај Акшам) - поќнувајќи со поновото цитирање на „ат-Тахијат„ (Атахијату лиллахи...) – па по тоа се цитираат Дуроод (селаватите) и на крај една Дова – па последно се завршува намазот со селамот / на десна и лева страна.

3. Довата ел-Кунут се цитира вака:

اَللّهُمَّ إِنَّا نَسـْتَعـِيْنُكَ وَنَسْتَغـْفِرُكَ وَنُؤْمِنُ بِكِ وَنُثْنِيْ عَلَيْكَ الْخَيْرَ، وَنَشْكُرُ ، وَلاَ نَكْفُرُكَ، وَ نَخْلَعُ وَ نَتُرُكَ مَنْ يَفْجُرُكَ، اَللّهُمَّ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَلَكَ نُصَلِّيْ وَنَسْجُدُ وَإِلَيْكَ نَسْعَى وَنَحْفِدُ وَنَخْشَى عَذَابَكَ وَنَرْجُوْ رَحْمَتـَكَ إِنَّ عَذَابَكَ الْجِدَّ بِالْكُفَّارِ مُلْحِقٌ.

Allahumma inna nasta'inuka wa nas-taghiruka wa nu'minu bika wa nuthni alaykal khayr, wa nashkuruka wala nakfuruka wanakhla'u wa nat-ruku may yafjuruk, Allahumma iyyaka na'budu wa laka nusalli wa nasjudu wa ilayka nasa' wa nahfidu wa naksha 'adhabaka wa narju rahmataka inna 'adhabak al-jidda bil-kuffari mulhiq.

4. Ако некој го заборави цитирањето на Довата Кунут, а му текнува во време на руку – не треба више да ја цитира поново – наместо тоа треба - на крај од намазот - да обави „сехви сеџде„ (Суџуд ес-Сахв). Ако ипак некој, од кога ќе се исправи после руку –ја цитира Довата ел-Кунут, намазот ќе му биде валиден – но по добро е, да не ја цитира више – важно е да се знае, дека во двата случаеви е ваџиб и треба да се изврши сехви сеџде.



5. Ако некој не ја знае на Довата Кунут, треба следнава дова три пати да ја цитира (додека ја научи на Довата Кунут):

"Аллахуммагхфирли" или "Аллахуммахдини"

[Радд ел-Мухтар 1:447]

 
А Аллах се нај добро знае.

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот