Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 
Haqq (253)
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_lcapКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Voting_barКоментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Islamic_wallpaper_by_zakariagfx-d50tstd
 Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде 820124 Коментар од Шејх Ебу Захре ел-Есерија на пораката од Шејх Ебу Катаде Филистнија, Аллах да го ослободи.


1.Ако Шејх Ебу Катаде е затворен кај јорданскиот тагут, како тогаш луѓето успеале да дојдаат до него и до неговиот говор и да ли е сигурен изворот.

2.Кој го пренесе од шејх Ебу Катаде неговиот говор, и да ли оној кој што го следел неговиот говор е доверлив или да е познат од неговите ученици кои што луѓето му последочиле за тоа?

3.Да ли навистина оваа порака е од Ебу Катаде Ел-Филстинија, да ли пренесе доверлив налог (сметка) своето дете или негов познат ученик?

4.Ако е неговиот одговор точен (веродостоен), да ли е дозволено хадисите кои што се однесуваат за хариџиите да се применуваат на група на муслимани без истражување, објаснување и земање во предвид индикацијата.

5.Зошто пораката е објавена во моментот кога Меан (јордански град) се покрена и кога душите се зацврстија и кога ја подржаа исламската држава (ИДИШ) и кога е дадоја заклетва.

6.Од задолжителните работи е муфтијата да научи како да ги спроведува текстовите од Кур’анот и Суннетот во релноста, земајчи во предвид околностите и доказите за спуштање (Пропис од текстовите Куранот и Суннетот).

7. Ако шејхот не го посетуваат освен двајца мажи зошто тоа не го потврди Кунаиби или братот Вали. Или од него доаѓа објавата?

8.Појавувањето на зборовите на шејхот во моментот на случувањата во Меан и случувањата на давањето на заклетва од неговите жители Шејх Ел-Багдади поставува неколку прашалници на обрачање?

9.Опишувањето на мухедините со својствата на хариџиите без ниту малку истражување (размислување) е брзање! А сметаме дека шејхот не од таквите луѓе, во спротивно каде е доказот?

10.Ако тие прописи би посакале да ги спуштиме на ИДИШ, о Шејх, ќе ги спуштиме на останатите кетиби кои што се бораат и кои што ги одземаат (правата, имотот, територијата и ткн...).

11.Каков е прописот на оној кој ќе загине со својата сабја на муслиманите, о Шејх? Особено кога е во прашање бандата Џемал Мафур, и оние кои што со нив пријателуваат од зиндик?

12. Не е праведно а тоа е голема работа, о Шејх, да се фрлаат овие оптужби без разгледување на прашањата од сите страни и без увид во состојбата, а уште е чудно што луѓето се фачаат за ова обрачање.

13.Кажува Ибну Неџар во коментарот на ел-Кевкеб ел-Мунир “ЗАБРАНУВА (ХАРАМ) СО ЛЕСЕН ПРИСТАП НА НЕА. (Односно. Да се даваат фетви) и следење на оној кој што не е познат по тоа. (4/588)

14.Оној кој ќе удри по честа на шејхот поради неговите зборови е или заблуден расипник или глупа незналица, на научниците мора де им се признае нивната вредност и големина, па добро размислете.

15. Јорданскиот затвор се одликува со сериозноста и претерувањето во прашањата поврзани со затворениците, особено со оние кои што се оптужени за тероризам, како успеаа да го претставаат неговиот говор?

16. Од она што мора да се опише муфтијата, како што рекол Имам Ахмед а од него тоа го пренесува Ибнул Кајјим, дека мора да се поседува целосно (комплетно) знаење за луѓето а шејхот е затворен па како да се прифати фетва а шејхот се се сретнал со оние (ИДИШ) за кои што ја објави фетвата, Аллах да му опрости, а на ова сакам одговор и да ли се зема во предвид само она што се пренесува (Односно. За оние на кои се дава фетвата).

17. Ви кажуваме вас “Кажува Аллах” и “Кажува Пратеникот” а вие нас ни кажувате Кажува Ебу Катаде! Скоро небото да се спушти на вас, Аллах да го сочува на шејхот.

18. Кој ќе го пренесе шејхот, лошо пастапил и го изневерил него, му нанесил неправда на шејхот и спрема него лошо постапил, а нема сила ниту моќ освен Аллах, кажува Веровесникот, саллаллаху алјхи ве селлем: “Кој лаже не е од нас”., па ти си, о ти заблуден лажго кој што измислуваш на шејховите, ти со нас немаш ништо, Аллах нека ни помогне. Овој човек измислува и грешен е, Заблуден зиндик, навистина либералите и секуларистите залутале што и тие да допраат тие тоа го уништуваат, нив им се отвараат (патишта) а сигурните шејхови и научници се затвораат во затвор.

19. Колку изнесени говори рече за ИДИШ потоа се врати од него и го негираше на својот профил или профилот на неговото дете, а сега сакате да се прифати фетвата.

20. На крај го молам на Аллах за мене и за вас да ни подари убав крај, немојте многу да се врзувате за зборовите од шејхот, погрешил  спуштајчи ги хадисите за хариџиите кои што ги насочил на муџахедините (ИДИШ),  ако е фетвата точна (изворна) кој му припаѓа нему, тогаш им направил неправда со тоа, се пренесува во Сахих: “Тргнете се настрана (внимавајте) од довата на мазлум (на оној кој што му е направена неправда) бидејќи навистина помеѓу неа и Аллах нема препрека (да виде прифатена кај Аллах).”

Така да мора да постои внимателност и претпазливост, Девла (ИДИШ) нема да падне поради зборовите кои што не се на место, а Аллах дава успех, есселаму алејкум.

Ве оставам вас кај Аллах на чување, Оној кој што кога нешто ќе му се довери нема тоа да биде загубено, и нека е на вас мир и спас и Аллахов рахмет и берикет, ве гледам вас со добро о вие благодарни, не заборавјате ме во вашите дови!


Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]


Обработка: ahlu-sunnah.org


______________________________________________Коментар на Шејх Ебу Зехре ел-Есарија за фетвата на Шејх Ебу Катаде Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот