Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Кур'ан и мобилен телефон? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 
Haqq (253)
Кур'ан и мобилен телефон? Vote_lcapКур'ан и мобилен телефон? Voting_barКур'ан и мобилен телефон? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Кур'ан и мобилен телефон? Empty Кур'ан и мобилен телефон? on Пет 18 Апр 2014, 3:17 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Кур'ан и мобилен телефон? 407643 Кур'ан и мобилен телефон? 820124 Прашање: Во некои мобилни телефони постојаат програм со Кур’ан во кој човекот може да го разгледува (чита) Кур’анот (на екранот) и да учи Кур’ан, да ли за тоа учење е потребно земање на абдест?


Одговор: Мобилниот телефон во кој е инсталиран програм со Кур’ан, во пишана или гласовна форма, не се зема како статус за мусаф, тако да дозволено е да се учи (чита) без абдест, како што е дозволено исто така да се носи (мобилниот телефон) во нужник (вц). Тоа е поради пишувањето во мобилниот телефон не е како пишување во мусафот, тоа се знаци кои се појавуваат и исчезнуваат – и затоа што не се постојани, и затоа што во мобилниот телефон постои тој програм како и други кои наизменично се појавуваат на екранот (дисплејот).

Запрашан е Шејх Абдурахман ибн Насир ел-Берак: Каков е прописот за учење на Кур’ан на мобилниот телефон без абдест, па одговорил: “Познато е дека учењето на Кур’анот без допирање на мусафот (напамет) не е услов, но учењето на Куранот, па макар дали тоа било и напамет, со абдест е препорачливо, затоа што тоа е говор на Возвишениот Аллах, а целосно почитување на Неговиот говор е да не се учи освен со абдест.

А што се однесува учењето на Кур’анот од мусафот,  допирање на мусафот (куранот), ова е условено од правна чистота – со абдест, на основа на познатиот хадис: “Нека не го допира Кур’анот оној кој што не е чист, како и на основа преданијата на асхабите и табиниите. 

Ставот кој што го зеле подолемиот дел од исламските научници а тоа е дека не е дозволено допирање на мусафот (куранот) без абдест, без разлика да ли сака да учи во Куранот( допирајчи го мусафот) или до допира поради некои други причини.

Што се однесува за мобилните телефони и слични апарати во кои се наоѓа снимка од Кур’анот, тогаш тоа не се зема како статус на мусаф, затоа што харфовите – ајетите (буквите) во мусафот се разликуваат од харфовите кои се наоѓаат во мобилниот телефон, така да во мобилниот телефон не се наоѓаат постојани – релни страници, туку тоа се програми составени од знакови кои се појавуваат на барање, значи, појавата на екранот кога ги бараме, а ќе се изгубаат кога ќе се отвори друг програм.

На основа на спомнатово ние кажуваме дека е дозволено да се допира (учи) без абдест од мобилниот телефон или касета на која е сниман Куранот, исто така е дозволено учење на Куранот без абдест преку него (односно преку снимката кој личноста ќе ја пошти).


А Аллах најдобро знае.


Извор: islam-qa.com
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Кур'ан и мобилен телефон? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот