Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Искреност и неутралност во потрага за вистината EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 
Haqq (253)
Искреност и неутралност во потрага за вистината Vote_lcapИскреност и неутралност во потрага за вистината Voting_barИскреност и неутралност во потрага за вистината Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Искреност и неутралност во потрага за вистината Quran_sandal
 Искреност и неутралност во потрага за вистината 820124 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Искреноста е срж и темел која го води на човекот кон вистината. Поради тоа што заблудата го расипува на срцето, човекот ја губи врската со вистината и лута во повеќе темнина. Што тогаш кога заблудата би владеела со срце кое не познава добро ниту негира лошо, туку е само проткаено со страста и заблудата?
 
Затоа Веровесникот, саллАллаху алејхи ве селлем, ја примил вистината од паганството. Но ја темелил сходно на исправните постапки лишени од конвертирање, репутации и други придоместоци. Од него се пренесува дека рекол: „Испратен сум да го подобрам  убавото однесување.“ (Ахмед, (2/318); Ел-Хаким, (2/613) Ибн Абдул-Беер го веродостоил во Ет-Темхиду (24/333);
 
Учествувал со нив во преколнувањето „Ел-Фудул“, а дури и ја прифатил вистината на која му укажал еден Евреин.
 
Пренесува Катила бинт Сајфи дека е еден еврејски свештеник му дошол на Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, и рекол: „Мухаммеде, вие сте прекрасен народ освен што правете ширк!“ Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, рече:„Субхан’Аллах, а што тоа?!“ Тој одговори:„Кога се саколнувате говорете: Жими Ка’ба!“ Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, малку застанал, а потоа рекол: „Тој веќе рекол, па кој ќе се заколни – нека се заколнува во Господарот на Ка’ба!“ Свештеникот рече:„Мухаммеде, вие сте прекрасни луѓе само на Аллах да не Му правите ненадминат!“ Рече:„Субхан’Аллах, а што тоа?!“ Тој одговори:„Говорете:’Тоа што Аллах ќе го посака и ти го посакуваш.“ Пратеникот, саллАллаху алејхи ве селлем, малку застанал, а потоа рекол:„Тој веќе рекол, па кој ќе говори од вас:’Како Аллах што ќе посака’, измеѓу тоа нека раздели со: ‘А потоа ти посакуваш’.“ (Ахмед, (1/371-372); Ел-Хаким, (4/297)
 
Ез-Зехеби го веродостоил и се согласил со Ел-Хаким. Ибн-Хаџер во биографијата Катиле, радијАллаху анха, во Ел-Исаби, вели дека е веродостоен (4/378);
 
Неутралноста  со тоа е пат кон вистината. Со неа човек оди по патишта на инструкции. Возвишениот вели:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَانًا

“О верници, ако се плашите од Аллах ќе ве оспособи да просудувате што е добро а што е зло, и ќе ги занемари злите постапки ваши.“ (Ел-Енфал, 29)

Извор: tewhid.blogspot
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот