Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Лошо друштво EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Лошо друштво EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Лошо друштво EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Лошо друштво EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Лошо друштво EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Лошо друштво EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Лошо друштво EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Лошо друштво EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Лошо друштво EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Лошо друштво EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Лошо друштво EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Лошо друштво EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Лошо друштво EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Лошо друштво EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Лошо друштво EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 
Haqq (253)
Лошо друштво Vote_lcapЛошо друштво Voting_barЛошо друштво Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Лошо друштво Empty Лошо друштво on Пон 10 Мар 2014, 2:19 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Лошо друштво 261553 Лошо друштво 820124 Непотребното дружење е хронична болест која е причина за големи неправди. Колку пати лошите друштва и меѓусебното мешање ги ослободиле луѓето од Аллаховата великодушност, всадувајќи неслога во нивните срца, која ни минливоста на времето, макар тоа време толку далеку траело да било доволно планините да се истопат, не можело да ја острани. 

Во одоржувањето на таквото друштво човекот може да ги воочи корените на губитокот, како во овој, така и во оној живот.

Друштвото треба да е корисно за робот. За да го постигне тоа треба да ги подели луѓето во четири категории и да биде внимателен да не ги измеша, затоа што кога една од нив ќе се измеша со другата, злото може да го пронајде патот до него.

Првата категорија се оние луѓе чиешто друшто е како храната: тоа е многу потребно, и преку ноќ и преку ден. Кога човекот еднаш тука ќе ги исполни своите потреби, тој тоа друштво го напушта само додека не се родат нови барања, и така од ден наден. 

Постојат луѓе кои имаат знаење за Аллах, Неговите наредби, сплетките на Неговите непријатели, како и за болестите на срцето и начинот на нивното лечење, тие што сакаат добро кај Аллах, Неговиот Пратеник Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, и Неговите робови. Држењето со овие луѓе е успех само по себе.

Втората категорија е составена од оние чие што друштво е како лек. Тие се потребни само кога ќе се појави болест. Кога човекот е здрав, потребата за нив е присутна. Меѓутоа, поминувањето време со нив понекогаш е неопходно поради сретсвата за живот, работата, советите и слично на тоа. Тогаш кога потребата ќе се исполни, нивното друштво треба да се избегнува.

Третата категорија се оние чиешто друштво е штетно. Мешањето со вакви луѓе е како болест, со сета разноликост и различни степени, сила и слабости. Дружењето со еден или со некои од нив е како неизлечлива хронична болест. Ако човекот ги има нив за друштво, нема да има корист ниту на овој ниту на оној свет, а засигурно ќе изгуби и на полето на верата и животот поради нив. 

Доколку нивното друштво го обземало човекот и создало опстојаност на силни основи, тогаш станува фатална, застрашувачка болест.

Меѓутоа овие луѓе се оние кои ниту зборуваат добро од кое може плоза да се земе, ниту внимателно ги слушаат другите за да земаат плоза од нивниот говор. Тие не ги познаваат своите души и ги поставуваат своите битија во нивните вообичаени места. Кога зборуваат, нивните зборови паѓаат на срцата на слушателот како стап, а полни се со воодушевување и задоволство поради своите зборови.

тие им предизвикуваат неволји на оние коишто се во нивното друштво, а сметаат дека се сладок мирис  а самиот собир. Кога молчат, потешки се од масивна карпа, претешки за да се однеста или пак повлечат.
Се на се, мешањето со било кого, кој е лош за нечија душа нема долго да трае, па макар да е невозможно да се избегне тоа мешање. 

Еден од најнепријатните аспекти на човековиот живот е да го мачи личност со која мешањето е неопходно. Во таквиот однос, робот може да се однесува убаво, претставувајќи се само со надворешен изглед, а да се ужасува од него со внатрешното битие, се додека Аллах не му подари пат да се избави од неволјата и средства да се реши од ваквата ситација.

Четвртата категорија се оние чиешто друштво е само коб. Тоа е како труењето, жртвата пронаоѓа серум или исчезнува. Многу луѓе спаѓаат во оваа категорија. Тоа се луѓе полни со верски новотарии и заведувања од Вистинскиот пат, оние коишто го напуштаат учењето на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем и се залагаат за другите верувања. Тоа што е суннет го нарекуваат бидат и обратно. Човекот кој е барем малку паметен не треба да седи во нивното друштво или да се меша со нив, затоа што, во спротивно, резултатот е смрт на неговото срце или, во најповолен слочај за него, озбилна болест.
 
 
 Автор: Ибн Кајјим, Ибн реџеб, Ел Газали
 
 Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Лошо друштво Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот