Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
ucenje ilahija vo dzamija EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
ucenje ilahija vo dzamija EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
ucenje ilahija vo dzamija EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
ucenje ilahija vo dzamija EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
ucenje ilahija vo dzamija EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
ucenje ilahija vo dzamija EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
ucenje ilahija vo dzamija EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
ucenje ilahija vo dzamija EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Muwehhid (937)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Monoteizam (343)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
muharem fazli (323)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 
Haqq (253)
ucenje ilahija vo dzamija Vote_lcapucenje ilahija vo dzamija Voting_barucenje ilahija vo dzamija Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1ucenje ilahija vo dzamija Empty ucenje ilahija vo dzamija on Сре 25 Дек 2013, 5:35 pm

mela

mela
Нови член
Нови член
selam alejkum. sakav da prasam dali e dozvoleno da se ucat ilahija vo dzamija? vo naseto selo pocna da se uci arapski jazik pa zenite sakaat da ucat po toj povod ilahija. samo zeni. dali e dozvoleno toa? selam alejkum


______________________________________________
Allah e moj Gospodar, Muhamed e moj pejkamber, Kuranot e moj kitab, Islamot e moja vera, Kabeto e moja kibla, vernicite se moi braka..

2ucenje ilahija vo dzamija Empty Re: ucenje ilahija vo dzamija on Пет 27 Дек 2013, 11:13 am

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
mela напиша:selam alejkum. sakav da prasam dali e dozvoleno da se ucat ilahija vo dzamija? vo naseto selo pocna da se uci arapski jazik pa zenite sakaat da ucat po toj povod ilahija. samo zeni. dali e dozvoleno toa? selam alejkum

Wa aleykum salam Sestro.

Ilahii, dodeka ne se so muzika itk., se dozvoleni.

Kako prvo treba da ni bide jasno, deka uchenjeto na kuran e povazhno od uchenjeto na Ilahii. A samoto uchenje na Kuran e ibadet kon Allah subahanahu wa Teala.

Beshe eden shejh od kuvejt kaj nas vo dzamijata prashan:

"Shejh! Dali e dozvoleno da se kupuva i prodava vo dzamija?" Pa odgovori toj: "Vo dzamija doadzhame za da pravime biznis so Allah subahanahu wa Teala (znachi da klanjame i da pravime ibadet kon Allah). Za toa ne bi go dozvolil toa."

Na tvoeto prashanje, ceneta sestro, ke ti odgovorime in'sha'Allah slichno: Vo dzamija sme za da pravime ibadet i da uchime za ona, sto ke ne doblizhi do Allah subahanahu wa Teala, ne za peenje pesni (Anasheed se islamski pesni). No da kazham deka e zabraneto, nemozham. A Allah naj dobro znae.

Zemajte pouka od ovoj odgovor i odluchite sami.

As salamu aleykum wa rahmetu'Allah wa Barakatuhu


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]

ucenje ilahija vo dzamija Ahlusunnah3

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот