Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 
Haqq (253)
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_lcapМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Voting_barМладо момче кое ги направил сите можени гревови...? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Bismillah-my-islamic-prayer-79500

Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? 820124 


Младо момче кое ги направил сите можени гревови, и сака да направи теуба?Прашање: Јас сум млад човек кој е фасик (грешник) и кафир. Сакам да направам теубе кај Аллах. Настојував да ги правам сите харами, а не клањам. Сега сакам да направам покајување кај Аллах и се надевам дека шејхот може да ми каже како.


Одговор: Благодарност му припаѓа на Аллах. Аллах вели:Кажи: “О робови мои, вие, кои ги занемаривте душите ваши, не губете надеж во милоста Аллахова. Аллах, навистина, ги простува сите гревови. Он, секако, е Простувач и Сомолосен! Приближете се кон Господарот ваш и бидете Му послушни пред да ви дојде казната; по тоа не ќе ви се помогне. (Ез-Зумер,53-54)

Го примав твоето писмо и мене ми остави впечаток на вашата желба за покајување и враќање кај Аллах, и покрај фактот дека сте ги извршиле (направиле) сите гревови, како не извршување на намаз. Многу е важно да знаеш дека вратите за теуба за тебе се отворени.

Треба добро да размислиш за наведените ајети, кои ти укажуваат на практични потези (чекори) кои треба да ги направиш.

Зборот Теуба има големо и длабоко значење. Тоа не е како што некои сметаат дека се само зборови кои што го бришаат на гревот. Размисли за Аллаховите зборови: Од Господарот ваш да барате прошка, потоа покајание да Му упатувате. (Худ,3). Како што можеш да погледнеш дека покајанието е нешто туку од самиот почеток на барањето на опрост. Поради сериозноста на овој случај, за покајувањето потојаат и услови.

Улемата наведува шартови, услови за теубата, да би била примена. А тие се:

1)    Истовремено престанување на правењето на гревови.
2)    Покајување за гревовите направени во минатото.
3)    Цврста одлука во не врачање на гревот.
4)    Подрамнување на штетите на оние кои што им е направена или барање на опрост за истата.
 
Нетреба да се забораваат други важни работи како:
 
1)Престани да правиш гревови поради Аллах а не за некој друг, ниту пак да се плашиш од луѓето а не од Аллах.
 
Оној кој што ќе го напушти гревот поради својата позиција меѓу луѓето, или поради што тоа е по цена на својата работа на пример, не се смета како оној кој направил искрена теуба.
 
Оној кој што го напушта гревот поради своето здравје исто така не се смета од оние кои искрено направиле теуба, како оној на пример кој што ќе го остави зиналукот поради страв разни болести.
 
Оној кој што ќе го остави користењето на алкохолот и дрогата поради тоа што нема пари не се смета од искрените донесувачи на теуба (покајување).
 
Исто така оној кој што не може да направи некој грев бидејќи пред него се наоѓа некоја препрека која што е надвор од неговата моќ, таквиот човек не може да се смета како искрен покајник, како на пример лажгото кој што ја изгубил моќта на говорот, или оној кој што прави зиналук (блуд) но повеќе нема физичка сила, ниту крадецот кој во несреќните случаеви ја изгубил својата рака. Во овие случаи, личноста мора да почуствува каење, и да престане да сака да прави грев и да жали поради направените гревови. За вакви Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем рекол: Каењето е покајување: (Ахмед и Ибн Маџе).
 
2) Треба да се каее и да чуствува погубност на своите дела. Ова значи дека искрената теуба не може да се комбинираат со чуствата на задоволство поради направените гревови, или желбата да им се врати во иднина. Кажува Ибн Кајјим: “Недостаток од исламско знаење, диспозиција на срцето, потешкотии, ментална слабост, немоќност во правење на ибадети, ускраување на благословот, намалување на помошта од Аллах, паѓање во уште повеќе гревови, навика на гревот, стануваат безвредни во очите на луѓето, проклетсво и животните паѓаат врз него, носи обележјата на понижување, неговото срце зтанува запечатено и паѓа под Аллахово проклетсво, неговите дела не се примаат, предизвик на неуспех на копно ни на море, недостаток од заштитна љубомора, исчезнување на честа, недостаток на Аллаховата милост, казна паѓа врз него, страв во срцето на грешникот, паѓање во канџите на шејтанот, и лош крај, вечен огон.
 
Познавањето на овие последици на гревовите ќе те оделаат од гревовите. Меѓутоа некои луѓе го оставаат еден грев за да преминат во друг, од различни причини како на пример:
 
-Го сметаат помалку сериозен
-Чустуваат поголема желба со тој грев.
-Лесно е да се направи.
-Неговите другари веќе ги праваат таквите гревови.
-поединечни гревови му го зацврстуваат статусот во во општеството па му е дешко да го изгуби својот статус.
 
3) Тој треба да побрза со теуба. Бидејќи одложувањето на теубата е само по себе грев за кој е потребно исто така теуба.
 
4)Треба да размислиш заона што не си го правел во минатото доколку е можно, како што е зекаетот кој што не си го давал бидејќи тоа е имот на сиромасите.

5)Чувај се од местата на гревот доколку е можно за да не паднеш повторно во грев.

6)Чувај се од оние кои што ти помогнуваат да правиш грев. Алла вели: Еднитенадругите пријатели на Денот тој непријатели ќе скатанат;а не и богобојазливите. (Ез-Зухруф,67). Лошите пријатели ќе се проколнуваат едни со други на Судниот ден, па би требало да се чуваш и да го прекинеш пријателството со нив, и да ги предупредуваш ако не си во состојба да ги повикувај кај Аллах. Доколку си слаб немој да му дозволиш на шејтанот да ти го прикаже убаво твоето заминување кај лошото друштво (пријатели) сои намера да има правиш дава бидејќи можат да те вратат во грев. Многу се примерите каде што луѓето се вратиле во грев поради што го обновиле своето пријателство со лошите пријатели.

7) Уншти ги харам работите кои ги поседуваш како алкохол и музички иструменти, харам слики и филмови, пијалоци и кипови (идоли) и ткн... Тие работи треба да се искршаат, да се запалаат и уништаат. Сите работи кои би можеле да те вратат во далалет (заблуда) треба да ги отстраниш бидејќи можат да бидаат причина за врачање во грев. Го молам на Аллах нас да не зацврсти.

8] Избери си себеси свое добро друштво (пријатели) кои ќе ти помогнат против личниот нефс и кои ќе ги заменат лошто друштво. Обиди се да се држиш на места на зикр и знаење. Исполнувај го своето време за шејтанот да не може да најде пат до тебе со тоа што ќе те потсетува на минатото и на гревовите.

9) Обрати внимание на своето тело кое се хранеше со харам, па сега вложи го во ибадет на Аллах. Храни се со халал за да го очистиш своето дело од харам.

10) Зголеми го правењето на добрите дела бидејќи тие ги бришаат на лошите. Ако си искрен на својата теуба (покајување) тогаш радувај се за добрите вести дека сите лоши дела се заменети со добри. Аллах вели: “И кои, освен Аллах не се повикуваат на друг бог, и кои не убуваат никого за кого забранил Аллах, освен по правда...А оној кој ова го прави ќе вкуси грев. Ќе му се удвои казната на Денот суден и во неа за навек ќе биде понижен. (Ел-Фуркан,68,69)

Го молам на Аллах да бидаат од корист овие зборови и да го упати твоето срце. Затоа сега побрзај да изговориш два шехадети, избањај се со гусул, и клањај како што ти нареди Аллах. Редовно исполнувај ги исламските должности и напушти го харамот. Ќе ми биде драго да ти помогнам во било што. Го молам на Аллах да не завцрсти на она што Тој го сака, го молан нас да ни ја прими теубата, бидејќи оној е Тој кој што прима теуба.


Одговор: Шејх Салих Ал Мунеџид

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Младо момче кое ги направил сите можени гревови...? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот