Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 
Haqq (253)
Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_lcapКој спуштил текфир на Саудиска влада? Voting_barКој спуштил текфир на Саудиска влада? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
 
 Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Sad-za-10-milijardi-usd-prodaje-oruzje-izraelu-saudijskoj-arabiji-i-uae-u_6972_3411ГРУПА НА НАУЧНИЦИ ОБЈАВИЛЕ ЗАЕДНИЧКО СПУШТАЊЕ ПРОГЛАСУВАЈЧИ ТЕКФИР НА САУДИСКАТА ВЛАДА.

 
14. 05. 2003. год.

Пред два дена е издадено заедничко спуштање (во вид на одговор на ова прашање) од страна на десет познати научници од Арапскиот полуостров,  објавувајчи дека она што го прави саудиската влада- е куфур(неверство), кој го исфрла сторителот од верата. Резиме на сопштението е како што следува:

Прашањето било во врска она што е објавено во некои весници и национални списанија од страна на гувернерот и Министрите од Министерството за правда, непосредно повторување на обврската на покорување (приближување) на член 37. Од законот за издаваштво и дистрибуција, и да овие работи- работи на медиумите- требаат да бидат вратени и упатени до Министерството за медиуми, а не шеријатските судови, како тоа да не е нивна должност.

Одговорот лежи во следново:

1.       Поттикнување(наведување) на неколку ајети и хадиси во однос на работите за судење по ништо друго освен она што Аллах го објавил,

2.       Како што шејх Мухаммед бин Ибрахим укажа на работи силчни на овие пред 20. Години, и како некои и ден денес се борат против нив,

3.       Друг цитат од шејх Мухаммед бин Ибрахим, она што го погледнал тој и прописот за тоа,

4.       Одговор на оние кои што велаат дека ова прашање не треба да биде упатено(решено) на шеријат туку на Министерството за медиуми,

5.       Дефиниција од страна на поранешниот судија(кадија) на што се овие закони и судски системи се врачаат,

6.       Изјави и цитати  од селефот во поглед на прописите за оној кој што применува нешто од шеријатот на некои луѓе, а на другите не( цитати, од Ибн Аббаз, Шејхул-ислам Ибн Тејмијје, шејхул-ислам Мухаммед бин АбдулВеххаб, хадиси на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, и еден цитат од шејх Мухаммед бин Ибрахим:

“Према тоа, обврска им е на научниците, кадиите(судиите), даиите и следбениците на добро – да покренаат борба против ова големо зло и да бараат награда за нив и водење на џихад против него, бидејќи ова е поврзано за тевхидот, а несудење по шеријатот и одење(судење) со човечките закони е неверство(куфур) во Аллах и излез од верата(ислам).”

Шејх Мухаммед бин Ибрахим, на поранешниот муфтија на оваа земја, Аллах да му се смилува му рекол:

“Навистина од најголемиот и јасен куфур е давање проклетите(одвратни) човечки закони на позиција(место) на она што доверливиот Џебраил алејхи селам го спуштил на срцето на Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, за да би бил тој од опоменувачите на чистиот арапски јазик. А судење помеѓу нација и обрачање на тоа( на тие човечки закони) е во контрадикција со шеријатот и тврдоглаво одбивање на Аллаховите зборови:

فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

“Ако не се согласувате во нешто, доколку верувате во Аллах и во Денот ахиретски, тогаш, обратете се до Аллах и до пратеникот. Ете, тоа е најдоброто објаснување! (Ен-Ниса 59)


Потпишано од страна на научниците:


1.       Мухаммед бин Фахд ел-Али ер-Рашуди,

2.       Али бин Худајр ел-Худајр,

3.       Хамуд ибн Рејс ел-Рејс,

4.       Мухаммед  бин Сулејман ес-Сукујуби,

5.       Насир бин Хамед ел-Фахд

6.       Абдуллах бин Абдур Рахман ес-Сеад,

7.       Хамад бин Абдуллах ел-Хумејди,

8.       Ахмед бин Салих ес-Синани,

9.       Ахмед бин Хамуд ел-Халиди,

10.   Абдул Азиз бин Салих ел-Омер.[Меџмул ел- Фетва,  том 12. Стр 284]

 
Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Кој спуштил текфир на Саудиска влада? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот