Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
БРАК СО НЕВЕРНИК? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 
Haqq (253)
БРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_lcapБРАК СО НЕВЕРНИК? Voting_barБРАК СО НЕВЕРНИК? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1БРАК СО НЕВЕРНИК? Empty БРАК СО НЕВЕРНИК? on Чет 25 Jул 2013, 2:09 am

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
 БРАК СО НЕВЕРНИК? Huwelijk

БРАК СО НЕВЕРНИК? 820124 
Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!

Прашање: Брак со неверник?

Одговор: Исламските научници се сложни на мислењето дека муслиманката не и е дозволено да се омажи со немуслиман, било да биде тој мушрик, кафир од следбениците на Книгата или било која врста на кафири. Доказ за тоа се зборовите на Возвишениот Аллах:


يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓا۟ إِذَا جَآءَكُمُ ٱلْمُؤْمِنَـٰتُ مُهَـٰجِرَ ٰتٍۢ فَٱمْتَحِنُوهُنَّ ۖ ٱللَّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَـٰنِهِنَّ ۖ فَإِنْ عَلِمْتُمُوهُنَّ مُؤْمِنَـٰتٍۢ فَلَا تَرْجِعُوهُنَّ إِلَى ٱلْكُفَّارِ ۖ لَا هُنَّ حِلٌّۭ لَّهُمْ وَلَا هُمْ يَحِلُّونَ لَهُنَّ

Ја ејјухеллезине амену иза џаекумул му'минату мухаџиратин фемтехину хунн, аллаху а'лему би иманихинн, фе ин алимтиму хунне му'минатин фе ла терџиу хунне илел јуфат, ла хунне хиллун лехум ве ла хум јехиллуне ле хунн...

О верници, кога ќе ви дојдат вернички мухаџирки... па, проверете ги, сигурно! Аллах најдобро го знае верувањето нивно! А ако, пак, се уверите дека се вернички...та, не враќајте ги на неверниците! Тие не се халал за нив, а и оние не се халал за овие.. (Превод на значење суре Ел-Мумтехина, 10)

Мудроста во тоа е што машките водат грижа за жените, а не спротивно. Должност на жените е да бидат покорни на своите мажи во она што тие им наредуваат од добрина. Брак меѓу муслимани и неверници е невалиден и се смета блуд. Жена која ќе постане муслиманка треба на својот маж да му понуди примање на исламот; ако тоа го одбие потребно е да се прекине бракот со него.

Извор: imamitewhida
Обработка: ahlu-sunnah

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот