Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 
Haqq (253)
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_lcapЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Voting_barЗатворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Islamic+wallpaper+(9)

Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат 820124 


Од животот на Јусуф, алејхиселам, верникот може да земи голем број на поуки. Една од многубројните убави особини кои што се Благословени од одбраниот Аллахов роб, а тоа е неговиот сабур(трпение).

И покрај големите искушениа во кои што доаѓаше, како што се: издавање(предавство) и продажба од страна на родените браќа, оставањето во бунарот, ропство, недостаток на родителите, прогонување и повик од убавата жена на блуд, затвор, Јусуф алејхи селам, останал посебен и смирен, молејќи го на Аллах, Табераке ве Те’ала, да му даде сила и да му помогне во искушенијата, знаејќи и верувајќи дека само Тој, Табераке ве Те’ала, може да му помогне.

Јусуф алејхи селам, откако од страна на своите браќа, за дваесет дихреми, бил продаден во еден караван како роб, го купува еден богат египѓанец, која што управувал со магацинински стоки. За тој настан Возвишениот вели:

وَقَالَ الَّذِي اشْتَرَاهُ مِن مِّصْرَ لاِمْرَأَتِهِ أَكْرِمِي مَثْوَاهُ عَسَى أَن يَنفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَكَذَلِكَ مَكَّنِّا لِيُوسُفَ فِي الأَرْضِ وَلِنُعَلِّمَهُ مِن تَأْوِيلِ الأَحَادِيثِ وَاللّهُ غَالِبٌ عَلَى أَمْرِهِ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يَعْلَمُونَ

И оној што го купи, од Мисир(Египет), и рече на жена му: “Направи го пријатен престојот негов; можеби ќе ни биде од корист или, пак, ќе го посиниме.” И ете, така, Ние го сместивме Јусуфа во таа земја и го поучивме во толкувањето на соновите. Аллах е Победник со наредбата Своја, но мнозинството на луѓето не знаат!(Јусуф 21)

Јусуф, алејхи селам, значи растел во куќата на богатиот египѓанец и тука ја има достигнато зрелоста. Бил исклучително убав, бидејќи на него му е дадена полата убавина од Адем, алејхи селам.

Во Сахих хадис во кој се зборува за Исра(мираџ) во кој се вели дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, бил донесен пред Јусуф алјхи селам, на третото небо и рекол: На него му е дадена половина од сите убавини.

" Угледната сопруга на управникот, која што била исто така убава, не можеше да одолее на убавината на Јусуф алејхи селам, и таа се обиде да го заведе. Кога управникот не бил во куќата, таа ги заклучувала сите врати од куќата, тогаш таа го повикувала на Јусуф алејхи селам, со неа да направи блуд.

Јусуф алјхи селам ја одбил и рекол: “Аллах да ме сочува, газдата мој, навистина, престојот ми го направи убав. Да, зулумќарите нема да бидат спасени!” (Јусуф 23)

И покрај одбивањата на Јусуф алејхи селам, сопругата на управникот, стрча кон него и тој, алјхи селам, стрча кон вратата.

Кога го стигнала, го фати назад за кошулата и ја искина. Во таа ситуација ги погледна нејзиниот маж на вратата, таа со нејзината измама се обиде да ја измени својата позиција, оправдуваајќи себеси пред нејзиниот сопруг, а и обвинувајќи го на Јусуф алејхи селам. За тој настан Возвишениот Аллах вели:

وَٱسۡتَبَقَا ٱلۡبَابَ وَقَدَّتۡ قَمِيصَهُ ۥ مِن دُبُرٍ۬ وَأَلۡفَيَا سَيِّدَهَا لَدَا ٱلۡبَابِ‌ۚ قَالَتۡ مَا جَزَآءُ مَنۡ أَرَادَ بِأَهۡلِكَ سُوٓءًا إِلَّآ أَن يُسۡجَنَ أَوۡ عَذَابٌ أَلِيمٌ۬ (٢٥) قَالَ هِىَ رَٲوَدَتۡنِى عَن نَّفۡسِى‌ۚ وَشَهِدَ شَاهِدٌ۬ مِّنۡ أَهۡلِهَآ إِن كَانَ قَمِيصُهُ ۥ قُدَّ مِن قُبُلٍ۬ فَصَدَقَتۡ وَهُوَ مِنَ ٱلۡكَـٰذِبِينَ (٢٦) وَإِن كَانَ قَمِيصُهُ ۥ قُدَّ مِن دُبُرٍ۬ فَكَذَبَتۡ وَهُوَ مِنَ ٱلصَّـٰدِقِينَ (٢٧) فَلَمَّا رَءَا قَمِيصَهُ ۥ قُدَّ مِن دُبُرٍ۬ قَالَ إِنَّهُ ۥ مِن ڪَيۡدِكُنَّ‌ۖ إِنَّ كَيۡدَكُنَّ عَظِيمٌ۬ (٢٨) يُوسُفُ أَعۡرِضۡ عَنۡ هَـٰذَا‌ۚ وَٱسۡتَغۡفِرِى لِذَنۢبِكِ‌ۖ إِنَّكِ ڪُنتِ مِنَ ٱلۡخَاطِـِٔينَ

И двајцата потрчаа кон вратата. И таа ја искина кошулата негова одзади. И го сретнаа мажот и на вратата, и таа рече: “Каква е казната за оној кој сака да ја обесчести жената твоја, освен да се затвори или болно да се казни?” Јусуф рече: “Таа сакаше да ме привлече кон неа.” И еден сведок, тогаш, при семејството нејзино вака посведочи: “Ако кошулата негова е искината однапред, во право си, а Јусуф, тогаш, би лажел.” А ако кошулата негова е искината одзади таа не е во право, а тој е искрен.” И бидејќи ја виде кошулата негова искината одзади, рече: “Ова е една од вашите сплетки. А сплетките нивни се големи, навистина!” Јусуф, занемари го ова! А ти, жено, побарај прошка за твојот грев. Ти си, навистина, меѓу грешниците!”(Јусуф 25-29)

Кога сопругата на управникот слушнала како се зборува за тоа како сакала да го наведе на Јусуф алјхи селам на блуд, таа ги повикува на своите пријатели. Таа има изготвено плодот што се сече со нож и им даде на секој пријател во текот на ноќта, сакајчи да им направи поголема сплетка од нејзината која што е го направиле затоа што тие разговареле за неа за зад нејзиниот грб.

Во тој момент таа на Јусуф алејхи селам му нареди, да излезе пред нејзините пријатели. Кога тој излезе, тие останаа шокирани од неговата убавина. Возвишениот за тоа вели:

И бидејќи го видоа, се зачудија и ги испосекоа прстите(Јусуф 31)

Тие толку се воодушевија на убавината на Јусуф, наместо на го режаат на овошјето, со ножевите почнаат да сечаат по рацете. Кога почуствуваа болка, почнаа викаат. Тогаш жената на управникот рече: “Ете, тоа е она за што ме озборувавте. Посакав да го привлечам кон себеси па се воздржа. (Јусуф 32)

Односно се воздржа, а таа воздржаност е, воздржаност е, всушност, убавината на неговото чудо. Така кај Јусуф алејхи селам својствата на физичкиот и моралниот се потполни(целосни)... Потоа жената на управникот му се закана: И ако не го направи она што му го наредувам, секако, ќе го фрлам в затвор и ќе биде меѓу понизените!”(Јусуф 32)

Јусуф алјхи селам, тогаш му се обрати на Аллах, Тебареке ве Те’ала , молејчи Го, да го сочува до злото и од женските сплетки: “Господаре мој, затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат(односно блудот) Ако не ме сочуваш од сплетките нивни ќе ми се појави желба кон нив и ќе бидам, тогаш, меѓу незнајковците!”(Јусуф 33)

Односно. Ако Господару ме оставиш самиот на себе, јас не можам самиот на себе да си наштетам, ниту пак ниту корист да се добие, освен Твојата сила и моќ! Ти си Оној од Кого заштита барам и на Кого се потпирам! Не оставај ме на самиот (не оставај ме сам), и ќе бидам, тогаш, меѓу незнајковците!”(Јусуф 33),

Па, му се оѕва Господарот негов, и го сочува од сплетката нивна. Он, навистина, е Слушач и Зналец!(Јусуф 34) Го сочува и го заштити, па тој, алејхи селам се воздржа од жената на управникот и неместо изборот на затворот, што беше врвот на целосно мораална, и покрај силата на својата младост и убавина, и повикот на жената на управникот, која, исто така- како што наведуваат хафизите(коментаторите на куранот)- била убава и богата.

Јусуф алјхи селам го одби повикот од убавата жена(за повикување во блуд), и го избра затворот, од страв пред Аллах и со надеж во Неговата награда. Во два Сахих хадиси стои дека Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “Седумина ќе бидат во Аллаховата ладовина на денот кога ќе нема друга ладовина - освен Неговата: праведниот имам (владетел),… наведувајќи ги по ред, додека не го спомнал на човекот кого убава и угледна жена го повикала на блуд, а тој одговорил дека се плаши од Аллах!.


Извор: imamitewhida

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Затворот ми е помил од она кон што оние ме повикуваат Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот