Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 
Haqq (253)
Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_lcapДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Voting_barДали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
 Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Mjesec-680


Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? 820124 

Прашање: Кој е шеријатскиот начин за утврдување на настапувањето на месецот? Да ли е дозволено да се препушти на пресметување со простор опсерваторија кога е во прашање почетокот и крајот на месецот? Да ли му е дозволено на муслиманот да користи телескоп за да ја види младата месечина?

Одговор: Шеријатскиот начин за утврдување на настапувањето на месеците е гледањето на младата месечина од страна на оној во кого се има доверба(му се верува) и од чии што поглед не се има сомнеж(сомневање). 

Доколку младата месечина се гледа, муслиманите се должни да работаат по тоа; Односно да постаат ако се работи за младата месечина во месецот Рамазан, односно да го спречаат постот доколку се работи за младата месечина во месецот Шаввал.

Не е дозволено да се праваат пресметки со простор опсерваторија доколку не се работи за нејзиното гледање. Меѓутоа доколку месецот е виден во тие опсерватории, тогаш тоа се зема во предвид поради хадисот на Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем:

“Кога ќе ја видите младата месечина постете, а јадете кога (повторно) ќе ја видите.” (Ахмед)

Покрај тоа, работење и потпирање на само пресметување не е дозволено.
Користење на телескоп (со кој би се гледала подобро младата месечина) е дозволен, но не е ваџиб(строга верска должност). 

Од Суннетот е јасно дека под гледањето на младата месечина се мисли на природно гледање; ништо друго. Ако на некој , кој што му се верува, му користи и така со тоа ја погледнал младата месечина тогаш би требало да се работи според тоа гледање. 

Муслиманите тоа го практикувале; во триесетата ноќ од месецот ша’бан и во рамазан се искачувале на минарето и со телескоп го чекаа месецот.

 На кратко(кажано), без разлика кој и на кој начин ќе се докаже на гледањето на младата месечина, должност(обврска) е да се работи по тоа гледање поради хадисот на Пратеникот, салаллаху алјхи ве селлем:

“Кога ќе ја видите младата месечина постете, а јадете кога (повторно) ќе ја видите.” (Ахмед)

Одговор: Шејх Ибн Усејмин

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Дали почетокот на месецот Рамазан се утврдува со пресметување? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот