Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 
Haqq (253)
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_lcapСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Voting_barСитуации во кои озборувањето станува дозволено? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Tuzann
 


Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? 820124 Прашање: Можете ли да ми објасните во кои ситуации озборувањето(гибет) станува дозволено?

Одговор: Исламските научници спомнале дека озборувањето(гибет) станува дозволено во следниве ситуации:

А) Неправда-оној кому му е направена неправда(мазлум) дозволено е да му се пожали на султанот или кадијата, или на некој друг кој што има власт и можност да го сочува од насилникот.

Б)Потпомогнување во отргнување на зло и насочување на грешникот да се поправи-човекот ќе каже за личноста за која смета дека поседува ауторитет(власт): тој и тој го прави тоа дело, предупреди го на тоа.

Ц)Барање на шеријатски одговори(фетви)- како во случај кога човекот ќе му каже на муфтијата: таа личност ми направи неправда, или татко, или брат, на тој начин. Да ли е тоа дозволено? Како да се сочувам од него?

Д)Предупредување на муслиманите од нечие зло- како што е спомнување на лоши особини за пренесувачите на хадисите, сведоци и аворот. Исто така, тоа опфаќа ситуациите: ако човекот виде некој кој што купува стока со мана, или ако виде личност која се дружи со крадец или блудник, или сака да својата братучетка за се омажи за него и сл., во тие ситуации спомнатите личности ќе ги предупредиш од тоа, советувајчи ги, а не со намера воведување на раздор и вознемирување/

Е)Да праваат јавно гревови или новотарије: како во случајот со алкохоличарите, узурпирање на туѓо богатство(имот), во овие ситуации дозволено е на другите да им ги спомнене гревовите кои што јавно ги праваат, додека не е дозволено да ги спомнуваме по други особини, освен ако за тоа постои причина-оправдување.

Ф)Дефинирање-опишување на личностите, ако некоја личност е препознатлива(позната) по: слабо гледа, со едно око, хром, во овие ситуации е дозволено да ја опишете таа личност со тие својства, додека спомнувањето на тие својства е забрането ако се спомнуваат со цел омаложување. 

Исто така, ако таа личност е можно да се опише со некои груги својства, многу е приоритетно(добро).

Спомнато е во фетвите на Постојаната комисија (20/26): Озборувањето(гибет) станува дозволено во некои ситуации, спомнати во суннетот на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, кога за тоа има потреба, како во ситациите кога некој ќе се консултираат во поглед на личност која треба да ја омажи својата ќерка, или да направи бизнис со него, или кога се жали на султанот на неправдата која што му е направена. 

Во спомнатите ситации не е грев да се спомне што човекот не сака да го слушне за себе, затоа што во тоа преовладува(има) корис. Некои научници подготвиле да стиха во кои ги спомнале ситациите во кои е дозволено озборување:
 
الذم ليس بغيبة في ستة ... متظلم ومُعرِّف ومحذر
ولمظهر فسقا ومستفت ومَنْ ... طلب الإعانة في إزالة منكر

Озборување(гибет) не е грев во шест ситуации:

1-Кои што укажуваат на неправдата која што му е направена,

2-Кој што на некого го опишува,

3-Кој укажува(предупредува) на нечие зло,

4-Укажување на оној кој што јавно греши,

5-Оној кој што ќе му постави прашање на муфтијата(научникот),

6-Оној кој што бара помош во отргнување на гревот.
 


Извор: Фетви: islam-qa.com
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Ситуации во кои озборувањето станува дозволено? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот