Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Што е прво како приоритет повикување во ислам? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 
Haqq (253)
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_lcapШто е прво како приоритет повикување во ислам? Voting_barШто е прво како приоритет повикување во ислам? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Што е прво како приоритет повикување во ислам? Tewhid-bayriqi

Што е прво како приоритет повикување во ислам? 820124Прашање: Кога ги посетуваме на луѓето во општествата оделени од цивилизацијата и гледаме дека принесуваат жртва на некој друг освен Аллах и своите шејхови ги земаат за оние кои во се донесуваат пресуди, а за чистите прописи не знаат освен многу малку, што треба најпрво да им објасните кога и повикуваме во верата?


Одговор: Најпрво треба да ги повикате да го прифатаат теухидот и да го отфрлаат ширкот, бидејќи кога Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, го испратил на Муаз, радијаллаху анху, во Јемен, му рекол: “Прво во што ќе ги повикаш нема биде сведочење дека нема друг вистински бог(божестава) освен Аллах и дека Мухаммед е Негов пратеник”, а во друга верзија на овој хадис стои дека му рекол: “Прво повикај ги на Аллах да му исповедаат тевхид...”


Значи, обврска е пред се повикај ги во тевхид, а после тоа треба да им ја објаснете обврската и прописите за намаз, пост и хаџџ, а потоа и останатите прописи на исламот.

Одговор:  Шејх Мухаммед б. Салих б. Усејмин
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Што е прво како приоритет повикување во ислам? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот