Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 
Haqq (253)
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_lcapНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Voting_barНе постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна... 820124

Во името на Аллах, Милостивиот, Сомилосниот!


Не постила месец рамазан дури кога станала полнолетна; дали сега, кога пораснала, треба тоа да го надополни?

Прашање:

Мојата мајка има 55 години. Кога станала полнолетна (влегла во пубертет) таа, понекогаш, од незнаење не би постела, немајќи друго оправдување. Таа сега пости понеделник и четврток. Дали да ги пости со нијет на доброволен пост или со нијет да го надополни тоа што го препуштила?

Одговор:

Благодарност на Аллах.
Мора да ги одреди бројот на денови кои не ги постела на основа на тоа што мисли дека е највероватно (најточно), и да ги напости со нијет тоа да го надополни што го препуштила, се додека не биде сигурна дека ги надополнила сите денови кои ги препуштила. Покрај тоа треба, ако е во можност, да нахрани за секој ден (кој го препуштила) по еден сиромав, како на тој начин би била сигурна и избегне она околу што се разделиле научниците.
За повеќе информации за хранење на сиромави, ве молам да го споделете одговорот под реден број 26865. Ако пости понеделник и четврток, тогаш треба да занијети со тоа да го надополни тоа што го препуштила, како на тој начин би се оддолжила.

Запрашан е Шејх Салих Февзан:

Ако девојка влезе во пубертет пред да почне месец Рамазан, но таа, тие години во кои влегла во пубертет, не ги пости бидејќи не знаела дека постот е постанал обврска, што треба (сега) таа да направи? Дали во овој случај нејзиниот пропис како и прописот на личности кои намерно ќе го прекинат постот немајќи валидно оправдание?

Тој одговори:

Мора да се покае на Аллах, џ.ш., и да ги напости истио број на денови кои ги препуштила. Исто така, ако настапил следниот Рамазан а таа уште не ки напостила деновите кои ги препуштила, тогаш мора уште и да нахрани по еден сиромав за секој ден кој го препуштила. Крај на цитатот.

Ел-Мунтака фи Фетва ел-Февзан, 81/11

Аллах најдобро знае.

Превод и обработка: Ахлу-Суннах

[You must be registered and logged in to see this link.]

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот