Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 
Haqq (253)
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_lcapКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Voting_barКои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Islamic_wallpapers_158
Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? 820124
Прашање: Кои се доказите за пријателството треба да биде за Аллах субханеху ве те’ала но и непријателството поради Аллах субханеху ве те’ала.


Одговор: Возвишениот Аллах рекол:

ا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ ۘ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

О верници, не земајте ги Евреите и христијаните за заштитници. Оние се еднина други заштитници. А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас-од нив се, навистина! Аллах, секако, не го упатува народот зулумќарски! (Ел-маида 51)

تَرَى الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ يُسَارِعُونَ فِيهِمْ يَقُولُونَ نَخْشَىٰ أَنْ تُصِيبَنَا دَائِرَةٌ ۚ فَعَسَى اللَّهُ أَنْ يَأْتِيَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ فَيُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا أَسَرُّوا فِي أَنْفُسِهِمْ نَادِمِينَ

Па, ги гледаш, оние кои во срцата свои имаат болештина, како се натпреваруваат во тоа. Зборуваат: “Се плашиме да не ни се сврти несреќа некаква! А Аллах ќе донесе победа или ќе даде од Себе некаква наредба па ќе осамнат, каејќи се за она што го криеја во душите свои. (Ел-маида 52)

يَقُولُ الَّذِينَ آمَنُوا أَهَٰؤُلَاءِ الَّذِينَ أَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَيْمَانِهِمْ ۙ إِنَّهُمْ لَمَعَكُمْ ۚ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَأَصْبَحُوا خَاسِرِينَ


А верниците, пак, ќе речат: “Оние ли се кои се колнеа во Аллах со тешка заклетва своја дека се, навистина, со вас. Делата нивни ќе пропаднат и, тогаш, ќе осамнат поразени! (Ел-маида 53)

ا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ۚ ذَٰلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

О верници, оној од вас кој ќе отстапи од верата своја-та, Аллах ќе донесе народ што Он го љуби, и што оние го љубат: кон верниците ќе бидат милостиви, а кон неверниците ќе бидат груби; се борат на Аллаховиот пат и нема да се плашат од каков било укор на укорувачите. Ете, тоа е добрината Аллахова која ја дава со посак Свој. Аллах е Неизмерен и Зналец!. (Ел-маида 54)

نَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ


Заштитникот ваш, навистина, е Аллах и пратеникот Негов и оние кои веруваат и кои намаз извршуваат и кои зекает даваат. Оние се, токму, поклопниците! (Ел-маида 55)
И Возвишениот рекол:

ا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْإِيمَانِ ۚ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

О верници, не земајте ги заштитници ни бабовците ваши ни браќата ваши ако, секако, повеќе го сакаат неверувањето од верувањето. Оние кои ќе ги свртат плеќите од вас-па, зулумќари се!

لْ إِنْ كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُوا حَتَّىٰ يَأْتِيَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ ۗ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ


Кажи: “Ако се бабовците ваши, и децата ваши, и браќата ваши, и жените ваши, и редот ваш, и имотот ваш кој го спечаливте, и трговијата за кој се плашите дека ќе пропадне, и местата ваши со кои сте задоволни...помили од Аллах и од пратеникот Негов и од борбата на Аллаховиот пат, тогаш, при чекајте дека не дојде наредбата Аллахова! Аллах не го упатува народот расипнички! (Ет-Тевба 23-24)


И Возвишениот рекол:

ا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءَهُمْ أَوْ أَبْنَاءَهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ ۚ أُولَٰئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ ۖ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ۚ أُولَٰئِكَ حِزْبُ اللَّهِ ۚ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ


Не ќе најдеш луѓе кои веруваат во Аллах и во Денот суден да се дружат со оние кои се против Аллах и пратеникот Негов: било да се тоа претците нивни, синовите нивни или браќата нивни или роднините нивни. Во срцата нивни го впиша верувањето и ги оспособи со Духот од страната Негова, и Он ќе ги воведе во бавчите џеннетски низ кои реки течат, и во нив за навек ќе останат! И Аллах ќе биде задоволен со нив а и оние ќе бидат задоволни со Него. Ете, тоа е странката на Аллах. Да, странката на Аллах, навистина, е онаа која победува!. (Ел-Муџаделе 22)


И Возвишениот рекол:

ا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءَ تُلْقُونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَقَدْ كَفَرُوا بِمَ[b]ا جَاءَكُمْ مِنَ الْحَقِّ يُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَإِيَّاكُمْ ۙ أَنْ تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّكُمْ إِنْ كُنْتُمْ خَرَجْتُمْ جِهَادًا فِي سَبِيلِي وَابْتِغَاءَ مَرْضَاتِي ۚ تُسِرُّونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَأَنَا أَعْلَمُ بِمَا أَخْفَيْتُمْ وَمَا أَعْلَنْتُمْ ۚ وَمَنْ يَفْعَلْهُ مِنْكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِيلِ

О верници, не земајте ги непријателите Мои и непријателите ваши за пријатели! А не покажувајте им и наклоност! Тие, секако, не веруваат во она што им дојде од вистината. Го истеруваат пратеникот и вас заради тоа што верувате во Аллах, Господарот ваш. Ако, пак вие излезете, борејќи се на Мојот пат, барајќи го задоволството Мое, покажувајќи им наклоност-тајно! Јас најдобро го знам она што го криевте и она што го обелоденувавте. А оној меѓу вас што ќе го направи тоа... да, скршнал по лошиот пат! (Ел-Мумтехина 1)Одговор: Hafiz El-Hakami

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Кои се доказите за пријателство поради Аллах и непријателство поради него? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот