Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 
Haqq (253)
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_lcapДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Voting_barДа ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Islamic-Wallpaper-for-Universe-520x515
Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? 820124
Прашање: Јас сум човек кој што клања и учи Куран. Правам и добри дела, но не наредувам добро и не одвраќам од зло. Ве молам вас за совет.

Одговор: Мојот совет за оваа личност кој за себе кажа дека учи Куран, клања и прави добри дела, према своите можности да наредува добро и да одвраќа од зло, бидејќи Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, тоа го наредил, како тоа што го наредил и Возвишениот Аллах: “Нека една дружина од вас повикува кон добро: нека наредува добро, и нека забранува зло. Онаквите, токму, се спасените! И не бидете како оние кои се разгрнаа или разединија по јаснотиите кои им дојдоја; да, за нив има казна голема. (Али имран 104-105)

Ги молам на браќата да размислаат за зборовите на Возвишениот: “И не бидете како оние кои се разгрнаа или разединија по јаснотиите кои им дојдоја, после зборовите: “Нека една дружина од вас повикува кон добро”, како би сватиле дека оставањето на наредувањето на добро и доврачањето од зло е една неизбежна причина за разединување и одвојување.

Оној кој направил некој грев, сигурно ќе одите на патот кој е спротивен од патот кој што го оставил правењето на зло, но исто така, оној кој што го оставил правењето на добро ќе одите по правецот кој е спротивен од оној кој прави добро. Тогаш луѓето не се согласуваат(разединуваат).

Му велам на овој брат: Наредувај добро и забранувај зло, колку си во можност, и добро знај дека правењето на добро и довраќањето од зло е една од наважните обврски во Аллаховата вера, Возвишениот Аллах го одликувал(наградил) нашиот уммет над другите уммети(народи) токму за тоа.

Тој вели: “ Вие сте најдобрата заедница за луѓето која се појави: наредувате добро, одвраќате до зло; и верувате во Аллах. (Али имран 110)

Возвишениот исто така за Бену Израил рекол: “Оние синови Израилови кои не веруваа беа проколнети и од Давуд и од Иса, синот на Мејрем. Ете, тоа заради непослушност и претерувањето нивно. Не престануваа во злото кое го правеа еднисодруги. Е, само колку е лошо она што го работеа! (Ел-маида 78-79)

Одговор:Шејх Мухаммед б.Салих б. Усејмин

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Да ли сме должни да наредуваме добро и да одвраќаме од зло? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот