Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор


Прашање: Јас го учам Куранот но не го разбирам неговото значење, затоа ме интересира да ли ќе бидам награден за своето учење?


Одговор: Чесниот Куран е благословен, како што тоа ни го кажуваат зборовите на Возвишениот Аллах: ] Книга што Ние ти ја објавивме е-благословена, за да размислуваат за ајетите нејзини и за да се сеќаваат оние со дадениот им разбир. (Сад 29)

Човекот ќе биде награден поради учењето на Куранот без разлика на неговото значење или не.

Човекот не би требало да го учи Куранот а да не го разбира неговото значење.

Човекот кој сака да студира медицина и ќе поќне да чита книги кои зборуваат за медицината, не би имале корист од нив освен ако го разбира неговото значење. Згора на тоа, тој би се трудел добро да го разбира она што го чита како потоа би можел да го прави тоа во пракса.

Па што мислиш тогаш ако требаше да се трудиме да го разбираме Куранот кој што е лек за она што е во градите и опоменувач за луѓето, бидејќи што ќе постигне човекот ако го учи без разбирање?!

Поради тоа, асхабите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем не ги надминуваа десет ајети се додека не го разбрале нивното значење кое е што е во нив и практиќно го применувале(практикувале) она што се наоѓа во тие ајети.

Човекот ќе биде награден за учењето на Куранот без разлика да ли го разбрал неговото значење или не, но би требало максмиално да се потруди да го разбере она што го учи, значењето на Куранот да го зема- да го учи од доверливи научници(Алими). Ако човекот не поседува можност да учи од научниците(алимите)- во живо(со нив), тоа може да го направи со читање на киниги тесфир(толкување на Куранот), како што се: тесфир од Ибн Џерир, Ибн Кесир и др.

Одговор: Шејх Мухаммед Салих ел-Усејмин
Извор:islam-qa
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот