Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 
Haqq (253)
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_lcapНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Voting_barНаграда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? 5f204562-1676-4ba6-bb77-957c9420a667
Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? 820124
Прашање: Јас го учам Куранот но не го разбирам неговото значење, затоа ме интересира да ли ќе бидам награден за своето учење?


Одговор: Чесниот Куран е благословен, како што тоа ни го кажуваат зборовите на Возвишениот Аллах: ] Книга што Ние ти ја објавивме е-благословена, за да размислуваат за ајетите нејзини и за да се сеќаваат оние со дадениот им разбир. (Сад 29)

Човекот ќе биде награден поради учењето на Куранот без разлика на неговото значење или не.

Човекот не би требало да го учи Куранот а да не го разбира неговото значење.

Човекот кој сака да студира медицина и ќе поќне да чита книги кои зборуваат за медицината, не би имале корист од нив освен ако го разбира неговото значење. Згора на тоа, тој би се трудел добро да го разбира она што го чита како потоа би можел да го прави тоа во пракса.

Па што мислиш тогаш ако требаше да се трудиме да го разбираме Куранот кој што е лек за она што е во градите и опоменувач за луѓето, бидејќи што ќе постигне човекот ако го учи без разбирање?!

Поради тоа, асхабите на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем не ги надминуваа десет ајети се додека не го разбрале нивното значење кое е што е во нив и практиќно го применувале(практикувале) она што се наоѓа во тие ајети.

Човекот ќе биде награден за учењето на Куранот без разлика да ли го разбрал неговото значење или не, но би требало максмиално да се потруди да го разбере она што го учи, значењето на Куранот да го зема- да го учи од доверливи научници(Алими). Ако човекот не поседува можност да учи од научниците(алимите)- во живо(со нив), тоа може да го направи со читање на киниги тесфир(толкување на Куранот), како што се: тесфир од Ибн Џерир, Ибн Кесир и др.

Одговор: Шејх Мухаммед Салих ел-Усејмин
Извор:islam-qa
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Награда за учење на куран за оној кој што не го разбира она што го учи? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот