Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Muwehhid (937)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Monoteizam (343)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
muharem fazli (323)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 
Haqq (253)
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_lcap Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Voting_bar Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

hidzab
Модераторка
Модераторка
 Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните Profet

Пратеников тест:Пратеников тест:Дознај дали си во друштво со одбраните

Од чудата кои Аллах.субханеху ве те’ала, кои го одликуваа нашиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем,е сеобфатноста и неисцрпеност на неговиот говор,кои од мали зборови носат многу јако и поучно со полни пораки и поуки на различни поими, а се однесуват на еден муслиман неговиот живот или пропис во верата.Еден од убавите и неисцрпен говор на Пратеникот јасен говор е и следниот хадис:Го пренесува Бухари и Муслим дека Абдуллах ибн Омер,радијаллаху анху, рекол:“Го слушнав Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алејхи ве селлем, дека рече’Луѓето се како камили,од сто нив една е за јавање.“

Во хадисот од кои е и темата на овај текст,Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, јасно ја кажува состојбата на поголем број на луѓе кои боледуваат од разни болести девијација и грешки не трудејќи се многу на полето на личниот и дружтвениот прогрес, задоволувајќи се со таквата состојба во која се наоѓат и често пренесуват на луѓето околу себе слично размислување и неактивност, правдувајќи ја својата состојба и судбина за животните околности.

Дали се позитивни примерите меѓу луѓето навистина се ретки?
Враќајќи се на објаснувањето на наведениот хадис, неопходно е да се наведе дека поголемиот број на камили се користат за пренесување на ствари и товари,додека мал број од нив, пажливо одбрани и спремни,лесно скротливи и покретни,имаат прилика и ги искористуваат за јавање.Но што е со човечката врста?

Секој хадис на Пратеникот,саллаллаху,алејхи ве селлем, па така и овај,можиме да приметиме и да сватиме дека од многу денешни состојби кај луѓето во сите слоеви на друштвата,може да се земе поука која позитивно ќе влијае на нашиот ред и делување за колективниот успех,а пред тоа,поради личното унапредување кое тежи за исламот.

1.Највпечатлив пример кои го сваќаме од наведениот хадис е состојбата на голем број муслимани на денешницата чии дела не ги следат зборовите и кои живеат тонејќи длабоко во слаткоречивоста на сопствениот говор од кои,освен доказот против себе на Судниот ден, немаат многу корист и резултати.
И ако се завртиме на најблискиот околу себе, па понатаму на оној кој работиме и соработуваме, се среќаваме или секојдневно се запознаваме, сваќаме дека само ретки се “оние за јавање“.

Ако малку подобро размислиме, на ист проблем се жалат скоро сите,сложни да некој неретка особа е спремна да вети (обеќа) е спремна нешто да па потоа го прекрши ветувањето кроз неколку моменти,или други ќе критикува сама чинејќи го она зошто го избегнува својот брат.

2.Колку е голем бројот на луѓето кои западнале во озбилни семејни проблеми, безизлезна финансиска состојба или психички потешкоти и болест која се темели на душевната здраствена,семејна драма,што значи опасна состојба, па сепак деновите и месеците ги поминуваат безуспешно покушувајќи да пронајдат некој кој нивниот проблем ќе го сослушат и ќе сватат братски,објанувајќи му на искрајниот верник и пријател кој го наоѓаме во хадисот“Верниците се како згради, едни со други се зацврстуват“,тоа е искрајно и советнички пристап за решавање на катасрофата во која се нашл кај неговиот брат,без овојдујналучќи корист,надевајќи се на ветеното да “кој му помага на својот братво неволја, Аллах ќе му помогни и нему во невојла“.Кој ќе ја тргни катастрофата од муслиманот,Аллах ќе го тргни и него од катастрофа на судниот ден“.(Бухари)

3.Да погледнеме, исто така за состојбата на клајначите по џамиите,низ објективот на овој хадис.Колку од нив не изостануват од пете дневни пропишани намази во џемает,или колку од нив понизно изврсуват намаз.?
Меѓутоа, да се вратиме на говорот на Алаховиот Пратеник,саллаллаху алејхи ве селлем:“Луѓето се како камили,од нив сто една е за јавање“.

4.Многумина од нас слушнале за хадисот:“Најсовршени во верата се оние кои имат најдобар ахлак“(Тирмизи),сведоци сме дека Аллах одбрал само поединци,кои се одликуват вистински со исламски ахлак,манири кои мораат потребно да ја ја красат личноста на еден муслиман.

Во исто време неизбежно е споменувањето на мушриците на Мека,без оглед на сето непријателство и омраза спрема исламот, споменуват и сведочат дека убавиот ахлак кој го красеше Пратеникот,саллаллаху алејхи ве селлем.Трагајќи за луѓето кои ги красат убавиот морал,се оние кои се на степен на она што редовно постат и клајнат,сваќаме повторно дека:Луѓето се како камили,од сто една е за јавање“.

5.Доброчинството спрема родителите е едно од највредните работи кои можеме да го направиме.Ајети и хадиси кои покажуват на таа тема се многубројни и недвомислено укажува на неговата важност.Текстовите на тема родители и нивна вредност се многу,но да размислиме:Колку примери има на вистинско доброчинство спрема родителите, и да имат можност сами лично да го видат и доживает...Заради потсетување има еден проблем:“Луѓето се како камили,од сто една е за јавање“,рекол Аллаховиот Пратеник пред 1400 години,кој не зборувал од негов каприц,него она што Неговиот Господар му објавил.

Ако почнеме да ги набројуваме делата и состојбата кои ги сваќаме од овај хадис, нашиот говор за тоа би имал безброј делови и продолженија.

Па да заклучиме...
Едно е сигурно:Секој од нас кои искрено заради Аллах вложува труд и свое сопствено образование,амбициозност кон напредок,желба за поравање на собири почнувајќи од себеси, можеш да постанеш онај еден јавач меѓу стоте останати.


Твое е да избериш,о Аллахов робе.


______________________________________________

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот