Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Користење на крема која содржи алкохол? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 
Haqq (253)
Користење на крема која содржи алкохол? Vote_lcapКористење на крема која содржи алкохол? Voting_barКористење на крема која содржи алкохол? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Користење на крема која содржи алкохол? 25_1_1_png
Користење на крема која содржи алкохол? 820124

Прашање: Еселаму алејкум. Ме интересира каков е ставот за користење на крема која содржи алкохол? Денес сокоро секоја крема има одличен квалитет и има алкохол. Во раце ги држам Невин производите кои содржаат: Муристул алкохол, Бензул алкохол, алкохол денат, иткн...? Ве молам да ми одговорите. Аллах да ве награди и да ви подари секео добро. Амин!!!

Одговор:Одговорот на ова се враќа на прашањето да ли е алкохолот чист или нечист, па ако е нечист тогаш не е дозволено да се користи крема кој во себе содржи алкохол и обратно ако е обратно.

Околу чистотијата на алкохолот, без разлика дали бил медицински или обичен, научниците(Алимите) имаат поделено мислење.

Основата во работите(прашањата) е дека се сите чисти не е исправно, бидејчи не е се што е забрането нечисто.

Исто така, докажувањето за нечистотијата на алкохолот со ајетот: “О верници, вино, хазрадна игра, кумири и гатање на стрелачки се лоша постапка шејтанова! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот за да бидете спасени! (Ел-Маида 90),

е слабо бидејчи тука се мисли на нечистотијата во пренесено значење затоа што коцката и стрелкичките за гатање сами по себе се чисти. Иако се на ставот дека алкохолот е нечист четирите месхеби исправно е она на што се Лејс ибн Сад, Ребиату Ер-Реј, Ел-Музани(ученик на Имам Шефија), Албани и ибн Усејмин, дека алкохолот е чист бидејчи нема докази дека не е чист.

Према тоа, дозволено е да се користаат креми кои во себе содржаат алкохол, а Аллах најдобро знае. Ве биллахи тевфик.

Одговор: mr.Zijad Ljakić

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Користење на крема која содржи алкохол? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот