Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 
Haqq (253)
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_lcapШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Voting_barШто е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Isfahangraphic74

Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет 820124

Прашање: Може ли да ми објасните што е тоа илмул-келам, и да ли е тоа учење е во склад со учењето на ехли-суннетот?

Одговор: Муслиманите од најрани времиња се изложени на разни напади, од надворешниот и внатрешниот непријател. Несомнено е внатрешниот напади врз Умметот е опасен и штетн отколку оние надвор. Еден од упасните бранови на заблудата кој се создаде во филозофските термини е илмул-келам(догматска теологија). Поточно, тоа е чисто акаидски правец вграден(направен) ислкучиво на логика и разум. Лажно се претставува под името илмут-тевхид или илму усулид-дин.

Следбениците на овој акаидски правец прво го изградуваат верувањето па бараат логички докази за нивните верувања, за разлика од припадниците на ехли-суннетот се повикуваат на куранско-хадиските текстови, па дури тогаш го завсемаат ставот за одредено прашање. Бројни се искушенијата и грешките во кои паднале во овие луѓе.

Најголемата е, секако, давање на предност над ајетите и хадисите и сметање дека не е дозволено целосно потпирање на коранско-хадиските текстови, со други зборови(кажано), логиката ја претпоставува објавата(исламот), а не Објавата на логиката.

Кога станува збор за ајетите, се служат со погрешни толкувања и менување на нивното надворешно значење. Исто така, автентични хадиси лесно ги изфрлаат, и тоа под изговор дека се слаби, макар научниците на ехли-суннетот би биле едногласни(согласни) дека се автентични.

А понекогаш се оправдуваат со тоа дека не се мутеватир-преданија(хадиси) или изговор дека се спротиставуваат на значењето на куранските ајети или на логиката, па им е обврска да ги отфрлаат.

Меѓу самите догматичари, чии верување задоена со сомнежи, претпоставки и нејаснотии, постојат бројни разлики(разединувања) и несогласувања кои што ги доведоа до тоа едни со други да се прогласуваат за неверници.

Сепак,заедно тие имаат заедничко непријателство кое според поденичката(спасената) група, ехли-суннет. Дека нивниот пат е заблуда, најадобар показател(доказ) е тоа што неговите следбеници се ревидираа(покајаа) и се вратија на вистината.

Шејхул-ислам Ибн Тејмијје запишал: “Мнозинството од оние кои се одалечија од патот на првите генерации, биле догматичари или суфии, на крајот на животот, односно на смртната постела, се врачале на вистината(признавајчи дека биле во заблуда).”(Погледни: Накдул-ментик, стр.60, и ел-лктда, 1/79)

Меѓу останатите, тоа се случило со следниве научници(алими): Ебу Меали Дџувејни(Умрел 548 хг), Ебу Хамид Газали (Умрел 505 х.г), Ебу-Фетх Шехрестани (Умрел 548 х.г), Фахруддин Рази (Умрел 606 х.г), Ебу Абдуллах Хавнедџи (Умрел 646 х.г), Ебу Мухаммед Хусревшахи (Умрел 652 х.г). Научниците(алимите) на ехли-суннет го зедоле излкучило ригорознен став кога станува зборот за илму-келам.(Погледни: Ел-Адабуш-шеријје, 1/209)

Имам Шафија рекол: “Би пресудил догматичарот(илму-келам) е да се камшикуваат со прачка од палма и да се врзат на камили и со нив да се кружи по населените места и гласно да се вика: ’Ова е казна за оној кој го остава Китабот и суннетот а се занимава со ’Илмул – Келам’.“(Погледни: Менакибуш-шафи, 1/462, од имам Бејхеки, шерфу асхаби-хадис стр.78, шерхуссунне, 1/218, Меџмул-фетва 5/78, и ес-Сијер 10/29)

Во друга верзија стои дека имам Шафија кажувал: “За човекот да биде искушен со сето она што Аллах го забранил, освен неверство, подобро му е тоа отколку да биде искушен од илму-келам.(Погледни: Абабуш-Шафи, стр 182)

Имам Зехеби напишал: Веродостоен ланец на пренесувачи се пренесува дека имам Дарекнути рекол: “Не постои работа која ја мразам од илму-келам.(Погледни: Ес-Сијер, 16/457)

Застапниците(следбениците) на илму-келам не припаѓаат кај ехли-суннетот(следбениците на Суннетот на Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем), бидејчи како отворени непријатели на суннетот не може да се сметаат како следбеници на ехли-суннетот! Имам Еби Исмаил Нереви (Умрел 481 х.г) напишал дело “Земмул-келами ве схлихи” кое е отпечатено во шест томови, А Аллах најдобро знае.

Одговор: Mr.Safet kuduzovic

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Што е илму-келам и да ли тоа учење е во склад учењето на Ехли-суннет Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот