Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 
Haqq (253)
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_lcapДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Voting_barДа ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Islamic-wallpaper-know-more-about-islam-690x517

Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? 820124

Прашање: Селам алејкум- Имам едно прашање во врска со намазот кој редовно го клањам но не сум покрена(немам хиџаб), да ли мене ми валиден намазот затоа што не сум покриена?

Одговор:Алејкум селам. Правење на големи и мали гревови и инсистирањето на нив во основа не не влијаат на вредноста и примањето на другите добри дела кои човекот ги прави.

Од ова се земаат некои грешки за кои имаме докази во шеријатските текстови како што се следниве: поништување на сите дела доколку се направи голем ширк, уништување на наградата поради жалење, поништување на наградата на извршениот намаз на оној кој што пие алкохол и на оној кој што оди кај гатач или сихирбаз.
Аргументите за овие исклучоци се:

Големиот ширк ги уништува сите добри дела, бидејчи Возвишениот вели: “Објавено ми е, секако, она што е објавено и на оние пред тебе:”Ако бидеш многубожец сигурно ќе пропаднат делата твои и сигурно ќе бидеш меѓу страдалниците.(Ез-Зумер-65)
Поништување на наградата(добрите дела) на садаката поради приговарање и навреда, бидејчи Возвишениот вели: “О верници, не обезвреднувајте ги садаките ваши со приговор и зазбор.(Ел-Бекара 264)

Во веродостојни хадиси е пренесено дека се поништува наградата од извршениот намаз на оној кој што пие алкохол и оној кој што оди кај гатач и сихирбаз иако се смета дека го извршил тој ибадет и не се должни повторно да го извршаат.

Поточно, Тирмизи забележува од преданието на Абдуллах ибн Омер радијаллаху анху ,а Ахмед од преданието од Ебу Зер, радијаллаху анху, дека Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол:

“Кој пие вино(алкохол) Аллах нема да му го прима намазот, четириесет дена, а ако се покае Аллах ќе му го прима. А ако се врати( на истиот грев) Аллах нема да му прима намазот четириесет дена ,а ако му опрости и повторно че се врати(на истиот грев)Аллах нема да му се прима намазот четириесет дена ,... а ако се врати по четврти пат(на истиот грев) Аллах нема да му го прима намазот четириесет дена, а ако се покае Аллах нема да му го прима неговото покајување и че го напие од Хабал, го прашале не Абдуллах ибн Омер: А што е тоа Хабал? А тој им одговорил: “Река од гној од жителите на Оганот.

Хадисот го отцениле за добар Тирмизи и Шуајб Арнаут, а веродостоен Шејх Албани.
Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, во хадисот кој што го забележува Муслим во својот Сахих: “Кој ќе посети некого што гата и ќе го праша за нешто намазот нема да му се прими четириесет дена.

Меѓутоа, после сето ова што го спомнавме треба да се напомене дека оној кој инсистира во правење на големи и мали гревови дека неговите дела се опасни од друг агол.

Имено, се пренесува од ибн Муфлих во делото “Ел-Адабуш-шерије” од Ибн Тејмијје: “Еден голем грев не ги поништува сите добри дела, меѓутоа, кај поголемиот дел од Ехлус-сунне може да уништи онолку добри дела колку што е голем тој грев кој што го направил.

Ибн Муфлих вели: “Тој став го избрал(Ибн Тејмијје) исто така и на друго место докажувајчи и тоа дека наградата на садаката се поништува со приговарање и навреда(зазбор.)

После тоа Ибн Муфлих “Во Нихајетил-мубтеди” вели Аиша роб на Зејд ибн Еркам, радијаллаху анхума:” Не извести Зејд ибн Еркам дека го поништил својот џихад со Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, освен ако се покае. Па го проучила ајетот: “О верници, не дигајте ги гласовите ваши пред гласот на пратеникот.(Ел-хуџураат 2). (овој хадис од Аиша го пренесува Бејхеки во својот Сунен, Дарекутни и Абдуррезак во “Ел-Мусаннефу”)

Исто така, треба да имајте на ум дека гревот остава темнина во срцето како што е покорноста на светло срце и истрајувањето(правењето) на грешки е резултат отуѓување(отсутност) од самиот себе и тешкотија во градите.

Возвишениот вели: “А кој ќе биде рамнодушен кон опомената моја за него, навистина, има безизлезен живот, и на Денот суден Ние ќе го приведиме слеп.( Та-ха – 124)
Према тоа, твојата непокорност не влијаат на валидноста и примањето на твојот намаз во општа смисла, но ја намалува наградата од клањајнето на намазот сходно на тежината на гревовите во непокривањето(хиџаб).

Ти треба да знаеш дека си голема грешница кај Аллах затоа што не ја извршуваш обврската за покривање(Хиџаб), за тоа немаш никакво оправдување пред Аллах.

Ако се правдаш(се жалиш) дека живеш во кафирска земја каде е многу тешко да се живее како муслиман и поради тоа не можеш да бидеш покриена(да има хиџаб), одговорот би бил ако во таа кафирска земја не можеш да ги извршил основните верски должности, од кои е и покривањето, должна си да ја напуштиш таа земја и да отидеш во место каде што че можеш барем да ги извршуваш основните карактеристики на исламот од кои е и покривањето. Ве биллахи тевфик.

Одговор:mr.Zijad Ljakić

Обработка:Ahlu-sunnah


______________________________________________Да ли е валиден намазот на жена која што не е покриена? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот