Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Пропис за одење на жалост EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Пропис за одење на жалост EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Пропис за одење на жалост EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пропис за одење на жалост EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Пропис за одење на жалост EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Пропис за одење на жалост EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Пропис за одење на жалост EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Пропис за одење на жалост EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Пропис за одење на жалост EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пропис за одење на жалост EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пропис за одење на жалост EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Пропис за одење на жалост EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Пропис за одење на жалост EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Пропис за одење на жалост EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Пропис за одење на жалост EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 
Haqq (253)
Пропис за одење на жалост Vote_lcapПропис за одење на жалост Voting_barПропис за одење на жалост Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Пропис за одење на жалост Empty Пропис за одење на жалост on Нед 31 Мар 2013, 1:38 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Пропис за одење на жалост Islamic-wallpapers-of-kaaba

Пропис за одење на жалост 820124

Прашање : Селам Алејкум. Кај нас е позната пракса кога некој ќе умре некој од роднините или пријателите и оние кои што го познаваат(познаниците) му одаат на жалост.Обично тоа го праваат жени или постари.Одаат кај таа личност во куќата,пристојува кај неа, се разбира нешто че се однесе. А ако не се направи така од страна на оние кои се очекува тоа да го стораат тоа се смета како недостаток на почитување, навреда и слично. Некаде сум слушнала дека тоа не е исправно, дури велат дека тоа може да биде новотарија. Па ме интересира што велат научниците на месхебите и што е наисправно по ова прашање?

Одговор:
Алејкум селам. Од суннетот е, Односно, препорачливо, е да се изрази и искажи сочувство на муслиманот кој што доживеал мусибет да му умре некој близок, и околу ова нема разединување меѓу научниците. А се разединуваат околу изкажување на сочувство на кафирот.

Околу времето на искажувањето на сочувство(да се почне од смрта на умрениот или после закопот) и периодот во кој се изкажува(да ли трае три дена или во тоа нема ограничување), како и зборовите со кои се изразува(сочувство), научниците во сето спомнато имаат поделено мислење а што не е предмет на ова прашање.

А што се однесува за местото каде се изразува сочувство, научниците имаат отприлика три мислења:

Прво мислење- дека е погодно, односно, дека е новотарија, на оние кои се изразува сочувство на да одредено место примаат луѓе за да им изразаат сочувство. Односно во куќата на умрениот да се собераат на едно место како би им доаѓале другите и би им изразиле сочувство.

Овој став го застапуваат шафискиот и ханбелискиот месхеб.

Тие го аргументираат својот став со тоа дека ова е новотарија во начинот на изразување на сочувство бидејчи такво нешто не е пренесено ниту од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ниту од асхабите а ниту од селефот.Исто така, велат дека занинувањето во куќата на умрениот го врача сеќавањето на умрениот и ја зголемува тагата и жалот на луѓето(во куќата).

Второ мислење- дека е погубно примање гости во куќата поради примање на сочувство ако со таквата постапка води кон трошоци во куќата како спремање на храна, посебни соби или простории за примање(прием) и слично.

Ова е ставот на ханефискиот месхеб.


Трето мислење- дека најдобро е да се изрази сочувство во куќата на умрениот.

Ова е ставот на маликискиот месхеб.

После спомнатите ставови на месхебите може да се каже дека не е од суннет да се оди во куќата на оној кој што доживеал мусибет како би му се изразило сочувство. Бидејчи ваквата пракса не е пренесена од Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, ниту од асхабите ниту од селефот.

А ако се оди во куќата со така изложени домашни трошоци, одземање на времето, сметање во секодневните обврски, потсетува на умрениот зголемувајчи им ја болката и тагата за истиот, најмалку што може да се каже за ваквата пракса дека е погобна, а ако се каже дека е новотарија тоа не е делаку.

Сочувство може да се изрази на многу други начини и во многу, како испрачање на смс пораки, побарување на телефон, средба(состанок) во џамија, на улица или на работа и слично.

Према тоа, тоа што си го слушнала дека нашата пракса за одење на жалост не е исправна тоа е точно.
Ве биллахи тевфик.

Одговор:Zijad Ljakić

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Пропис за одење на жалост Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот