Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
8 март ден на жената? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
8 март ден на жената? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
8 март ден на жената? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
8 март ден на жената? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
8 март ден на жената? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
8 март ден на жената? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
8 март ден на жената? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
8 март ден на жената? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
8 март ден на жената? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
8 март ден на жената? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
8 март ден на жената? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
8 март ден на жената? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
8 март ден на жената? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
8 март ден на жената? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
8 март ден на жената? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 
Haqq (253)
8 март ден на жената? Vote_lcap8 март ден на жената? Voting_bar8 март ден на жената? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

18 март ден на жената? Empty 8 март ден на жената? on Чет 07 Мар 2013, 2:36 pm

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
8 март ден на жената? Islamic-wallpaper-islam-wallpaper-18 март ден на жената? 820124

Клара Четкин, моминско презиме Ајзнер (1857-1933), кој била влијателен германски социјалистички политичар и борец за женските права.

Во 1917 година, била активна во социалистичката партија на Германија, а потоа влегола во Независна партија, Социјалдемократската партија на Германија (НСПД) и  неговите екстремни левичарски крило, Спартакисичка лига- која подоцна станала Комунистичка партија на Германија(КПД), која таа е претставен во Рајхстагот во текот на Вајмарската Република од 1920 година. до 1933.

Четкин многу ја интересираше женската политика, укажувајчи борба за рамноправност и право на глас за жените.Таа има развиено социјалдемократски женското движење во Германија. Од 1891 до 1917.

Пишувала за СПД- овој женски весник Die Gleichheti (Едноквост). Во 1907 година станува водич за информираните “Женски канцеларии” во СПД. Ораганизирала прослава на првиот “Меѓународен ден на жената”, 8 март 1911 година.

Во текот Првата светска војна, Клара Четкин е со Клара Либкнехт, Роза Луксембург и други влијателни политичари од СПД а ја отфрлила плитиката на Бургфриден (прекин на огнот со владата, ветување за одржување на сите штрајкови во текот на војната).  

Заедно со други анти-воените активности, Чентова организирала меѓународен женска активна конференција во Берлин 1915,година. Поради анти-воени ставови била уапсена неколку пати во текот на војната.

Истот ката била член на извршниот комитет комунистичкиот интернационал (Коминтернатна) од 1921 до 1933 година.

Кога Адолф Хитлер и неговата Национал-социалистичка германска работничка партија ја презеле власта, Комунистичката партија од Германија е отфрлена од Рајхстаг, после пожарот во Рајхстаг во 1933 година.

Клара Четкин за последен пат оди во египет, овој пат во Советски сојуз. Таму умрела на 20 јуни 1933 година, со скоро 76 години. Таа беше погребана во ѕидовите на Кремљ во Москва.

Главните активности на Клара Четкин се концентрирани на неколку интересни теми. Че наведеме неколку од нив, а и вие самите пресудите за каква личност се работи:
Клара четкин била заговарач, и ги повикува сите жени нив целиот свет, на:

1.”Слободна љубов”- Што значи Клара била заговарач дека секоја девојка или омажена жена има право на слободна љубов. Односно ако во друг маж, освен оној свој законски сопруг, че погледен симптоми на некои видови на љубов тогаш слободно може да му се посвети, да ја почуствува неговата љубов, да му ја пружи својата, а во исто време да го задражи постојаниот брак. Истата работа важи и за девојката(која што не е омажена), таа не мора да ја чува својата невиност за својот прв маж и човек на животот, невиноста е лична сопственост девојките и жените па може да му се даде на секој за кого че почуствува потреба. Младата девојка му посветува љубов на својот браќен другар, но тоа не значи да му даде и невиност.

2. “Право на развод на бракот”- Бракот кај загрижената Клара не претставува никаква светост, бракот е тест(проба) за пронаоѓањето на среќата, па ако тоа го проба и ако не успее тогаш без каков било обид или труд за подобар живот треба да се разведи. И така практично разводот на бракот мора да стане од секојдневниот живот и да стане нормална работа.

3. “Абортус е првата работа”- Атрбусот кај Клара претставува поправање за неправење на грешки во текот на брчниот или вонбрачниот однос. Без разлика во кој период е тој абортус направен, без разлика на право на дете на нормалниот развој и живот во мајчината утроба. Без разлика на сите услови и околности.

4. “Жената треба да го слави 8 март”- На жените низ целиот свет, им припаѓа една виолетова, црвена роза.

Ова е рагрижената Клара Четкин и и нејзиниот придонес кон човештвото, па затоа без никакви предрасуди должни сме да ве посоветуваме и во врска со 8 март.

За тоа ние велиме:

Ако го прифатите да го славите 8. Март че останете должни на Клара. Немојте да ги запоставете и останатие три начела: слободна љубов, атрибус и развод на бракот. Тоа на вас ви го препорачува Клара Четкин.

Што ви препорачува вас Исламот? И што вели исламот во врска со жената?

Исламот вас ви препорачува и ве советува да бидете што понастрана од овие исмислици, бидејчи со овие симболични обележувања на 8 март, и прославување на Новата година, прославување Божиќ, прославување Свети Ѓорѓи (Џурѓевден), и така натаму може да ве одведаат (отфрлаат) во темна заблуда. Зарме ќе прифачате(земате) зборовите на Клара Четкин? Зарем ќе ги напуштите начелата на Исламот?
Исламот подготвил големо почесно место на жените.Ислмот не ти дава за право на 8 март да е однесеш цвет на својата мајка, жена или сестра. Апсолутно не.

Исламот бара да ги сакаш, почитуваш. Да ги помогнуваш секојдневно. Ако сме во можнбост убаво е секој ден да им донесуваме букет цветови на своите мајки, жени и сестри, а не само по повод на една жена Клара.

Не по повод на нејзините судестии(предлози) само на тој тажен ден 8. Март, мислејчи со тоа може да се откупи и така би ја извршиле својата морална должност. Не тоа е ниско за муслиманите... тоа е многу ниско.

8 март е еден и единсвен, незгрижените и тажно напуштените жени!!!

8.март е ден, кога се огрешуваат душите на синовите, мажите и браќата мислејчи со

тоа че ги очистаат своите кривични дела(гревови) со букет роза!!!ИСЛАМОТ НЕ ГО ПРИЗНАВА 8 МАРТ. ВО ИСЛАМОТ Е СЕКОЈ ОД 365 ДЕНА, НЕ 8. МАРТ, ТУКУ Е СЕКОЈ ДЕН Е ДЕН НА ЖЕНАТА.


Извор:dzemat-sabah

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________8 март ден на жената? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот