Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Исламски пропис за учествување во политчките партии EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 
Haqq (253)
Исламски пропис за учествување во политчките партии Vote_lcapИсламски пропис за учествување во политчките партии Voting_barИсламски пропис за учествување во политчките партии Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Исламски пропис за учествување во политчките партии Islamic_wallpaper_8_full


Исламски пропис за учествување во политчките партии 820124

Фетва Исламската унија на научници и даии во Судан:


Благодарност му припаѓа само на Аллах, субханеху ве те ала, нека е мир на Неговите одбрани робови, и нека е салават и селам на Мухаммед, најдобриот човек.
Возвишениот Аллах нас ни наредил да се помогнуваме едни со други во доброчинство и покорност, како што нас ни забранал да го потпомогнуваме на некој во грев и непријателство.

Исто така, Шеријатот им забранил на муслиманите да ги подржуваат на неверниците, мунафиците и непријателите на оваа вера како што наредил да ја насочат својата поддршка кон верниците на основа на нивното верување и нивната покорност.

Исто така, Возвишениот Аллах им наредил на верниците да настојуваат да го зголемаат бројот на муслимани и да не настојуваат да го го зголемаат бројот на неверници или мунафици и оние кои што нив ги подржуваат.

Од таа причина не е дозволено еден муслиман, кој верува во Аллах и во Судниот ден, да се зачленува и да стане дел од неверничките партии без ралика дали тие партии се христијански, комунистички, или невернички од било кој друга причина, било да се работи за доњалучка или стратешка цел, на универзитети, училиштата, синдикатите и високи институции, или други институции кои што можаат да носаат разни имиња.
Кој направи нешто како тоа тој направил дело кое што е во спортивно на исламот. Од таа причина нему не му се прифаќа намазот, пост ниту било кое друго дело ако не се покае и не се поправи.

Доказите за ова што ние го кажуваме се следниве:

1.Возвишениот Аллах вели: “И не помагајте се еднисодруги во грев и во непријателство! (Ел-Маида 2) А учеството во неверничките и секуларните партии е јасно помагање во грев и непријателство.

2. “ А оние кои ќе ги земаат за заштитници од вас- од нив се, навистина!” (Ел-Маида 51) Оној кој што ќе се приклучи(зачлени) во неверничката партија тој со тоа ги потпомогнал на кафирите и мунафиците и го објавил своето непријателство спрем исламот и на муслиманите.

3. Неверничките партии не се формирани освен да го отстранаат исламот од областа, а муслиманите им е наредено да настојуваат да го зацврстаат на земјата.

4. Ова дело се смета како оставање на муслиманите на цедило, а помогнување на неверниците и мунафиците.

И на крај, ги потсетуваме на муслиманите да бидаат внимателни и да не даваат добро за зло, да не даваат предност на краткиот и пролазен живот над вечниот живот. Исто така, да не ја продаваат својата вера за нешто што е дуњалучко и безвредно, и да знаат дека Возвишениот Аллах ги почестил со нивното прифачање на верата и печатот на сите пратеници, Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, најдобриот човек, вера која што ги уништила сите предходни вери.
“На оној кој сака друга вера освен исламот- нема да му се прими. Но, тој на Ахирет ќе биде меѓу поразените. “(Али имран 85)

Возвишениот Аллах нема подреба за советите и Нему не му користи убедувањето на оние кои Му веруваат, ниту Прават штета незналиците кои не веруваат и кои се спротиставуваат. Аллах, субханеху ве те ала, ќе ја потпомогне и ќе ја воздигне Неговата вера па макар тоа би го мрзеле неверниците. Благодарност му припаѓа само на Аллах нека е салават и селам на Мухаммед, саллаллаху алјхи ве селлем, Неговиот најодбраниот Пратеник.

Одговор: [Islamska unija učenjaka i da'ija u Sudanu 25/2/1426]

Извор: [You must be registered and logged in to see this link.]Последната промена е направена од islam nur на Пет 22 Фед 2013, 6:33 pm. Мислењето е променето 11 пати.


______________________________________________Исламски пропис за учествување во политчките партии Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Фетва Салих Ел-Февзан - " Исламски пропис за учествување во иделогијата на курфот(неверството) или во џахилијетските партии."


Прво: “Учествување во атестичката идеологија како што е комунизмот, секуларизмот или капитализмот и останатите невернички идеологии се смета за отпадништо од Аллаховата, субханеху ве те ала вера.

Ако оној кој што че стане нивен член и понатака се смета за муслиман тоа се смета за големо лицемертсво бидејчи мунафиците припаѓаат во исламот во неговата надворешноста, но во нивната внатрешност се неверници, како што Возвишениот Аллах за нив вели: “И кога ќе се стретнаат со оние кои веруваат, зборуваат: “Ние веруваме, а кога , пак, ќе се најдат насамо со шејтаните свои, зборуваат: “Да, Ние сме со вас! Само се исмеваме, навистина!(Ел-Бекара 14)

Исто така Возвишениот за нив рекол: “Оние кои остануваат во исчекување на вашиот поглед- ако ви дојде победата од страна на Аллах, зборуваат: “Не бевме ли со вас?- а ако на наеверниците им дојде дел од победата, зборуваат: “Немавме ли прилика да ве победиме? Па, Аллах ќе ви пресуди на Денот суден. И Аллах некогаш не ќе дозволи неверниците да изнајдат начин против верниците. (Ел-Ниса 141)

Секој од мунафиците и измамниците поседуваат по две лица, едно со кое се се состанува со верниците а другото со кое што се состанува со своите браќа кафири. Исто така поседува и по два јазици, еден со кој што муслиманите ги прифача, додека другиот јазик ја покажува неговото тајно криење.

“И кога ќе се стретнат со оние кои веруваат, зборуваат: “Ние веруваме, а кога, пак, ќе се најдат насамо со шејтаните свои, зборуваат: “Да, Ние сме со вас! Само се исмеваме, навистина!. “(Ел-Бекара 14)

Возвишениот нас не известил да бидеме на страната на верниците: “О верници, плашете се од Аллах и бидете меѓу искрените! (Ет-Тевба 119)


Ова идеологија на куфорот се противат еден на друг, бидејчи се изградени на темелите на заблудата. Комонизмот го негира постоењето на Створителот и се бори против небеската вера.

Кој е тој кој што ужива со живење без верата, негирање на најсилната и најсугурните работи, користејчи се тоа со својата логика?

Исто така, секуларизмот ја негира на верата и се потпира на матриализам кој што нема никаков менаџер ниту некаква возвишена цел, како животните.


Исто така, капитализмот има цел само прибирање финансиски средства на секој можен начин без да се земи во предвид да ли е тоа халал или харам, без милост спрема посиромашните класи на луѓе.
Неговата економија се темели на камати која се смета борба против Аллах и Неговиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем.
Тој е причина за рушење на државата и народот.

Каматата ја пие крвта на сиромашните луѓе. Може ли човекот со мала логика да припати- а особено оној кој што има барем малку вера во себе- да живее со овие идеологии кои што не поседуваат логика, вера ниту јасни цели во животот, и за нив да се бори!! Овие идеологии ги нападнале на муслиманските места тогаш кога кај повечето од нив недостасува вистинската вера, кои што се дојдени до заблуда и живеаат со убедување дека мораат слепо да ги следаат другите.

Второ:

Зачленувањето во Џахилијетските и фанатистичките националистички партии исто така се сметаат за излес од рамките од Аллаховата, субханеху ве те ала вера, бидејчи исламот го забранува фанатизмот и повик на незнаење.

О луѓе, Ние ве создадовме, навистина, од еден маж и од една жена, и Ние одредивне да бидете народи и племиња за да се запознаете. Најблагодарниот кај Аллах, секако, е најбогобојазливиот. Аллах, навистина, е Зналец и Известен! (Ел-Хуџурат 13)

Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем рекол:”Не е од нас оној кој што повикува во фанатизам.Не од насоној кој за фанатизам се бори, и не е од нас оној кој што поради фанатизмот е хистеричен. (Тирмизи и др)

Исто така, Пратеникот, саллаллаху алјхи ве селлем, рекол: “ Аллах го отргнал џахилијетската гордост и гордоста(однос) на своитепретци луѓето се покорни на верниците илина изгубените неверници. Луѓето се Адемови синови, а Адем е створен од земја. Не е арапот подобар од неарапот освен со покорноста. (Муслим)

Навистина овие партии ги поделуваат на муслиманите, а Возвишениот Аллах нас ни наредил да се обединеме и едни со други да се помогнуваме во покорност и во добро, а Возвишениот Аллах ни забранил разединување(поделување) и контрадикции.

Возвишениот Аллах рекол: “И држете се цврсто- сите за јажето Аллахово; не разединувајте се и сетете се за благодатите Аллахови кон вас; “И сетете се кога бевте непријатели. Он, тогаш, ги обедини срцата ваши; потоа, со благослов Негов, станавте враќа. И кога бевте на границата од огнената бездана- ве избави од тоа! Ете, рака Аллах ви ги објаснува ајатите Свои за да бидете упатени. (Али имран 103)

И на крај, го молиме на Аллах, субханеху ве те ала, да не сочува од видливите и скриените фитни, да не упати на најдоброто нешто, Неговата упата, и да не зацврсти на него се додека Не го стретнеме а Тој да биде задоволен со нас. Амин!

Благодарност му припаѓа само на Аллах чии што доброчинство се звршува во добри дела.

Извор: "Kitabu Tevhid" str. 57-60.

Обрабокта:
Ahlu-sunnah


______________________________________________Исламски пропис за учествување во политчките партии Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот