Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 
Haqq (253)
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_lcapШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Voting_barШејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин 0
Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Valentinovo

Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин 820124

Прашање :
Есселаму алејкум ве рахметуллахи ве берикетху, а потоа... Во последно време се прошири учествувањето во прослава на празникот на “вљубените” или Валентин, посебно меѓу студентите.Овој празник е невернички празник, тие облеки кои што на тој ден се облекуваат се целосно црвени, како што е меѓусебниот вид на поклони размена на црвени рози. Те молам Шејх да ми го објасниш прописот за овој празник со неколку совети за муслиманите поврзано за овие работи. Аллах да ве чува.


Одговор:


Бисмиллахррахманиррахим

Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатху.

Учествување во овој празник не е дозволено поради неколку работи:-Прво: тоа е новотарски празник, кој што нема никаква освова во шеријатот.

-Второ: празникот како што Валентин (денот на вљубените) го зафаќа срцето со овие неважни работи кои што не се ни блиску на она што биле нашите добри предходници, радијеллаху анхума.

И затоа во овој ден не е дозволено да се демонстрира(слави) бил што од ознаките(обележувањата) на овој празник, без разлика дали се работи за јадење или пиење или облека или поклони и ткн.

Муслиманот треба да се гордее со својата вера, да не биде од оние кои што ги следат другите. Го молам на Аллах да ги сочува на муслиманите од сите фитни и искушениа, да се сочува и да не упати со својата упата.

Одговор:
Шејх Ибн Усејмин, на ден 05-11-1420 х.г


Обработка:
Ahlu-sunnah


______________________________________________Шејх Ибн Усејмин, рахимехулах за прославувањето на валентин Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот