Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Работење во ресторант во кој се нуди свинско EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 
Haqq (253)
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_lcapРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Voting_barРаботење во ресторант во кој се нуди свинско Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Работење во ресторант во кој се нуди свинско Ramadan-wallpaper-13Прашање: Наш човек муслиман е сопственик на ресторант во кој се нуди свинско месо, живее во Австрија а таму се наоѓа и ресторантот. Па така да муштериите бараат свинско месо значи да им се припрема за христијаните. Ме интересира ако одам кај него за да работам колкав е гревот ако некогаш ќе морам да дојдам во контакт со свинско?

Одговор: “Продавањето на свинско месо е харам по иџмаа(концензус) на научниците. На таа забрана веродостојниот хадис кој што го забележуваат Бухари и Муслим во своите Сахихи во преданието од Џабир ибн Абдуллах, радијаллаху анху, во кое Пратеникот,саллаллаху алејхи ве селлем, во годината кога е ослободена Мекка рекол: “Навистина Аллах и Неговиот Пратеник забраниле да се продава вино(алкохол), мрши(мртви животни), свињи и кипови,....

А што се однесува рабодење во ресторантите и слично во кои што на муштериите им се нуди свинско месо, алкохол и слично, работење во такви ресторанти може да се подели на два вида

Првиот вид: таа личност која работи за свинското месо, така што ќе го спрема или че го достави до муштериите, во тој случај неговата работа не е дозволена бидејчи е потпомогнување во грешење. А Возвишениот забранува потпомогнување во грешење: И не потпомагајте се еднисодруги во грев и во непријателство!(Ел-Маида 2)

Тогаш че заработува работникот во извршувањето на ваквата работа со таа работа поднал во харам имот бидејчи паднал на харам храна. Оној кој знаел дека таа работа е харам и со тоа го заработил имотот должен е да се покае со искрена тевба и да се ослободи од тој харам имот така што че го даде за општа потреба за муслиманите, Односно да го подели на сиромасите, задолжен или да го подели во изградба или поправување на патиштата, мостови и слично, а за ослободувањето од тој харам имот нема нкаков себаб(добро дело).

Вториот вид: таа личност која што работи во такви ресторанти во кои што се комзумираат харам (свинско, алкохол и слично) ги работи само работите кои што се халал. Односно нема контакт со харамот, тогаш повеќе е важно да ја остави таа работа како да би ја сочувал својата вера и чест и како би се отргнал од сомнителни работи, да бара работа кој што е далеку од харам. На ова окажува хадисот мутефекун алејхи (Бухари и Муслим) од Ен-Нуман, радијаллаху анху, во кој се вели: Навистина халалот е јасен и навистина и харамот е јасен, меѓутоа во нив се наоѓаат сомнителни и нејсани работи кои што не ги познаваат многу луѓе, па кој се чува од сомнителни и нејсни работи ја сочувал својата вера и чест а кој ги парави таквата личност паднала во харам....”

Она што поради ваквата работа во која што не е во допир со харамот тоа му е халал. Муслиманот треба да знае оној кој што че ја остави својата работа поради она што Аллах го направил харам на таквата личност му доаѓа олесување и причини и мотиви, рск(снабдување) Возвишениот вели: А оној кој се плаши од Аллах, Он ќе му изнајде излез! И Он, исто така, ќе му даде рск од каде што не се надева. (Ет-Талак 2-3)

Према тоа, дозволено ти е да работиш во тој ресторант ако немаш директен контакт со свинско, алкохол и слични харами, а во спротивно ако имаш контакт не ти е дозволено да работаш во него. Ве биллахи тевфик.

Одговорил: Zijad ljakic

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Работење во ресторант во кој се нуди свинско Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Nur

Nur
Нови член
Нови член
sellam alejkum sakam da prasam a vo prodavnica da se raboti dalie haram posto vo prodavnizite ima alkohol i svinsko.dali e dozvoleno da se raboti ili ne..

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Nur напиша:sellam alejkum sakam da prasam a vo prodavnica da se raboti dalie haram posto vo prodavnizite ima alkohol i svinsko.dali e dozvoleno da se raboti ili ne..

Работење во ресторант во кој се нуди свинско 957501

Prashanjeto, koe sto go postavi, spadzha pod istata Fetva. Zabraneto e, ako dojdish vo Kontakt so Alkohol, Svinsko Meso itk. - Eve detalen Odgovor (na ANgliski): [You must be registered and logged in to see this link.]

Primorni sme vo takov slucaj, da ja napushtime taja "haram" rabota i da se potrudime da najdime druga! I ne zaboravaj Sestro: "Ako ostavish neshto zbog Allah, Allah subahanahu wa Tealá ke ti dade ushte podobro!"

Работење во ресторант во кој се нуди свинско 201836


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]

Работење во ресторант во кој се нуди свинско Ahlusunnah3

http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот