Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 
Haqq (253)
Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_lcapНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Voting_barНејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Нејзиниот сопруг не клања – затоа престана со исполнување на
интимните обврски кон него

Прашање (Број. 4501):
Сопругот мој не клања редовно и не
пет пати дневно. Моите опомени
остануваат без ефект и затоа ги
напуштам интимните обврски кон него. Тој ми вели дека земањето на намазот како причина за тоа е несоодветно и претставува богохулење. Дали е во право?

Одговор:
Сета благодарност му припаѓа
на Аллах субханеху ве теала!

Секому треба да му е јасно дека оној, кој го остава дневниот намаз, и додека не престане со таквото однесување, е - според
Асхабите р.А. како и мнозинството
исламски учењаци - Кафир!

Не е дозволена женидба со таков човек
или да се јаде од месото кое тој го
заклал. Ако сопругот воопшто не клања, навистина се наоѓа во голема опасност - тебе не ти е дозволено да останеш со него. Обврска ти е да го опоменеш и исплашиш.

Оттргнувањето од интимните обврски кон него е правилно. Се додека не почне да клања, тој се аспектира како
кафир (неверник - отпадник). Забележано е од Муслим во неговиот Сахих, дека Џабир слушнал кога Пејгамберот Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него C:\DOCUME~1\kom\LOCALS~1\Temp\msohtml1\02\clip_image002рекол:

„Се што се наоѓа кај
еден човек кој прави ширк и куфур
е оставањето на намазот... „ Исто така тој Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него C:\DOCUME~1\kom\LOCALS~1\Temp\msohtml1\02\clip_image002рече: „Договорот кој
не разликува нас
од нив е намазот – кој го остави е Кафир.„

Абд‘Аллах ибн Шакик вели: „Придружниците (Асхабите
р.А.) на Пејгамберот Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него C:\DOCUME~1\kom\LOCALS~1\Temp\msohtml1\02\clip_image002не го гледаа
оставањето на нешто како куфр, освен
намазот.„

Затоа е важно и понатаму да го опоменуваш. Но ако се уште продолжува со сегашната ситуација,
принудена си да го оставиш затоа што ти си муслиманка, а тој е нешто друго. Аллах да
им помогне на сите муслимани да ги извршуваат сите Негови наредби! Мораш да му
објасниш и да го исплашиш. Аллах да му овозможи да извлече поука
од сето тоа! Амин!

Превод: Abu Al-Amin
Проект: ahlu-sunnah.org
Извор: „Islam Q&A“


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Нејзиниот маж не клања – затоа ги одкажа интимните обврски кон него Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот