Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Интимен однос во време на менструација EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Интимен однос во време на менструација EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Интимен однос во време на менструација EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Интимен однос во време на менструација EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Интимен однос во време на менструација EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Интимен однос во време на менструација EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Интимен однос во време на менструација EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Интимен однос во време на менструација EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Интимен однос во време на менструација EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Интимен однос во време на менструација EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Интимен однос во време на менструација EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Интимен однос во време на менструација EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Интимен однос во време на менструација EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Интимен однос во време на менструација EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Интимен однос во време на менструација EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 
Haqq (253)
Интимен однос во време на менструација Vote_lcapИнтимен однос во време на менструација Voting_barИнтимен однос во време на менструација Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Интимен однос во време на менструација

Прашање (Број. 104865):

На кој начин може да добие опрост оној кој имал интимен однос со неговата сопруга за време на нејзиниот месечни циклус (менструација)? И што треба да правиме, ако тоа се случи во време на месецот Рамазан? Јасно ни е дека е харам и искрено се покајавме за тоа што го сторивме!

Одговор:

Сета благодарност му припаѓа на Аллах субаханаху ве теала!

Како прво:

Интимен однос со жена, која има менструација е, според консензусот на исламските учењаци, харам – обично: забрането – затоа што Аллах, во преводот на значењето, во Куранот вели:

И те прашуваат за месечниот циклус. Кажи: „Тоа е непријатност.“ Затоа немојте да имате интимни односи со сопругите за време на месечниот циклус и не приоѓајте им се додека не се искапат! А кога ќе се искапат, приоѓајте им како што Аллах ви наредил!- Аллах навистина ги сака тие што се каат и ги сака тие што се чистат. (2:222)

Тирмизи забележал од Ебу Хурејра р.А., дека Пејгамберот Интимен однос во време на менструација 132318 рекол: „Оној кој спие со жената во време на нејзината менструација, или којшто има однос со неа во аналниот отвор, или којшто посетува зихирбази (џинџии) - станал навистина неверник, во она, што му е на Мухаммед [зборува за себе] објавено.„ [Број 135 / Хадисот е класифициран како сахих]

Оној кој направил такво нешто треба да се покае и да донира за сиромашните или тие што гладуваат, еден или една половина од еден динар.

Така е забележано од Ахмед [2032], Тирмизи [135], Ебу Давуд [264]; Несаи [289] и Ибн Маџе [289], од Ибн Аббас р.А., дека Пејгамберот с.а.в.с.- кога бил прашан за некој, којшто спиел со својата сопруга во време на нејзината менструација - рекол: „Да донира еден или една половина од еден динар.„ [Сахих Хадис]

Еден динар има вредност како една четвртина од еден грам злато. Во оваа ситуација треба тежината на златото да се пресмета во актуелната девизна противредност и истиот да се донира. И секако - треба да се покае и да заниети дека никогаш повеќе тоа нема до го повтори.

Второ:

Ако интимниот однос - во време на месецот Рамазан - бил ноќта, треба да се направи онака како што е горе опишано. Но, ако тоа се случило во текот на денот, тогаш навистина сте направиле два големи гревови – прекинување на постењето во месецот рамазан со интимен однос како и интимен однос во време на менструација!

Во смисла на интимниот однос во време на менструацијата, казната ти е објаснета. За прекршувањето на постот во време на Рамазан – резултираат од тоа 5 услови:

1. Грев
2. Прекршување на постот
3. Моралност, да се оттргне од јадењето и пиењето
4. Моралност, прекинатиот ден да се напости
5. Моралноста на покајување и казнување

Значи: Мораш прекинатиот ден да го обновиш – да го напостиш и да платиш казна. Казната е да ослободиш роб – ако не си во состојба тоа да го направиш, да постиш два месеци - еден по друг – ако не си и тоа во состојба, да донираш јадење за 60 сиромашни! Погледнете го и прашањето број 22938.

Аллах да ни помогне во тоа што Тој го Сака и со што е задоволен! А Тој најдобро знае!

Превод: Abu Al-Amin
Проект: ahlu-sunnah.org
Извор: „Islam Q&A“


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Интимен однос во време на менструација Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот