Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 
Haqq (253)
Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_lcapД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Voting_barД.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

Haqq
Администратор
Администратор
Др. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија?

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве баракатуху

Др. Мухаммед ел-Арифи беше присутен на 2. Јануар како гостин во Берлин - јас со форумското име Haqq бев лично присутен - и му се постави следново прашање:
...

Шејх - дали навистина имате дадено фетва, која што го дозволува на привремениот брак мута (и индиректно силување) во сирија за тамошните муџахиди?

Одговор:

Др. Мухаммед ел-Арифи се насмеа и рече:

Тоа е една од многуте бројни лаги за мене! Мута е привремен брак, кој што е забранет во исламот! Никогаш не имам дадено фетва, која што се бава со вакви прашања на муџахедините во сирија!

Предпоставувам, дека некој има отворено некојси акаунт преку твитер, од каде што излезе таја лажна информација, во мое име.

Можно е исто така, да има некој копирано некоја фетва, во која што сум зборувал за мута (привремениот брак) и има заборавено, дека твитер дозволува само 140 букви да се напише - и од фетвата е само оној дел постиран, кој што наликува, дека сум дадол фетва со дозвола, тоа да се практикува во сирија.

Тоа е лага! Никогаш не сум дадол таква фетва! Јас имам само еден твитер акаунт и еден фејсбук акаунт! Кој што сака да знае, дали е тоа вистина или не, слободно на ка ги посети тие канали и ке виде, дека не постои таква фетва од моја страна!
БаракАллаху Фек!

Крај на одговорот од Др. Мухаммед ел-Арифи


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]

Д.р. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија? Ahlusunnah3

http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот