Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 2 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 2 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Др. Мухаммед ел-Арифи дали дозволува силување во Сирија?

Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве баракатуху

Др. Мухаммед ел-Арифи беше присутен на 2. Јануар како гостин во Берлин - јас со форумското име Haqq бев лично присутен - и му се постави следново прашање:
...

Шејх - дали навистина имате дадено фетва, која што го дозволува на привремениот брак мута (и индиректно силување) во сирија за тамошните муџахиди?

Одговор:

Др. Мухаммед ел-Арифи се насмеа и рече:

Тоа е една од многуте бројни лаги за мене! Мута е привремен брак, кој што е забранет во исламот! Никогаш не имам дадено фетва, која што се бава со вакви прашања на муџахедините во сирија!

Предпоставувам, дека некој има отворено некојси акаунт преку твитер, од каде што излезе таја лажна информација, во мое име.

Можно е исто така, да има некој копирано некоја фетва, во која што сум зборувал за мута (привремениот брак) и има заборавено, дека твитер дозволува само 140 букви да се напише - и од фетвата е само оној дел постиран, кој што наликува, дека сум дадол фетва со дозвола, тоа да се практикува во сирија.

Тоа е лага! Никогаш не сум дадол таква фетва! Јас имам само еден твитер акаунт и еден фејсбук акаунт! Кој што сака да знае, дали е тоа вистина или не, слободно на ка ги посети тие канали и ке виде, дека не постои таква фетва од моја страна!
БаракАллаху Фек!

Крај на одговорот од Др. Мухаммед ел-Арифи


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот