Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 
Haqq (253)
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_lcapКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Voting_barКои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Kuran3

Бисмиллах ал рахман ал рахим


Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики?


Одговор: Почетокот на Хариџиите датира од времето уште додека Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем, бил жив. Човек по име Зул Хувејсир ет-Темими, една прилика разговарал со Пратеникот, саллаллху алјхи ве селлем, Зул Хувејсир ет-Темими му рекол: “Биди праведен”, а на сето тоа Пратеникот,саллаллаху алјхи ве селлем, му рекол: “ Тешко тебе! Па кој е праведен ако јас не сум. Зул Хувејсир потоа стана и си замина а Пратеникот,саллаллаху алји ве селлем, рекол: “ Од потомството на овој човек ќе се појават луѓе ќе говорат со јазикот на најубавите створенија, ќе учат Куран али он нема да ги поминува нивните вратови, ќе излегуваат од верата како што излагува стрелта од лакот. (Хадисот го бележи Бухари и Муслим)

Овој човек бил првиот Хариџија кој што се појавил во исламот. Коренот од неговата болест беше тој зато што тој даде предност на своето споствено мислење над мислењето на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Следбениците на овој човек, Хариџии, покасно вооружени кревале бунтови(противења) против халифите на муслиманите Алија, Ибн Еби Талиб, радијАллаху анхум. А пред тоа го убиле на Осман радијАллаху анху, го прогласиле за кафир, а после него за кафири ги прогласиле и на Алија , Талху, Зубејр,Муавија.

Освовата во нивниот правец е претерување, а тоа Аллах го забранил а тоа е нешто кое и Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем, предупредил. Тие го прогласувале за неверник оној кој што че направи голем грев. Додека некои од нив за кафири ги сметале дури и оние кои што че направат мали гревови. На Алија и неговите следбеници ги прогласиле за кафири без никаков грев. Ги прогласиле за кафири поради тоа што ги одредиле на двајца асхаби за арбитража во спорот; по име Амр б. Ел-Аса и Ебу Мусаа ел-Ешарија. Иако овие чесни асхаби суделе по Куран и суннето, хариџиите ги проколнале, тие рекоа: “Судот не му припаѓа на никој осве на Аллах”.

Својот став за текфирот искажан поради гревовите го поткрепиле со опишите ајети каде што погрешиле како што се зборовите на Возвишениот:

وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا

А оној кој ќе биде непослушен кон Аллах и кон пратеникот Негов...па, за него, навистина,има казна џехеннемска! И во неа за навек ќе останат!. (Ел-Џин 23)

И зборовите на Возвишениот:

وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَيَتَعَدَّ حُدُودَهُ يُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِيهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُهِينٌ

А оној кој е непослушен на Аллах и на пратеникот Негов, кој ги преминува границите Негови, ќе влезе во оган. И во него за навек ќе остане. За него има казан срамна.(Ен-Ниса 14)

Ехли-суннет вел џемаат се согласни околу тоа доколку некој направи голем грев нема да биде вечно во оган, доколку умре со Тевхид (Едноството во Аллах).А оној кој што че влезе во Оган поради гревовите че излезе од него. Како што тоа се вели во мутеватир хадис од Аллаховиот Пратеник,саллаллаху алјхи ве селлем.

Ибн Абдул-Берр, рахимехуллах (Умрел 463 х.г) вели: “Согласен е Ехли-суннет вел џемаат, а тие се ехлу фикх (Познавачи на фикх шеријатското право) вел есри (оние кои што ги познаваат преданиата-хадисите), дека никој грев не го отфрла од рамските на исламот, без разлика колку ги има гревовите. Затоа, обврска е да не се текфири никој, освен оној кој че направи куфур сите се согласни за негов текфир имаме докази од Куран или Суннетот на Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Кој ме може да се побие.” (Темхид 17/22)

Извор: imamitewhida

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Кои се Хариџии и кои се нивните карактеристики? Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

Келиметул-Хакк
Талиб
Талиб
Ес-Селамуналејкум ве Рахметуллах!!!

МашаАллах многу убаво напишано и објаснето!!
БаракАллаху фикум!!!

Се поставува прашање или неколку:

-Поради што не нарекуваат нас Хариџии?
-Или подобро поради што не нарекуваат НеоХариџии?
-Поради што не нарекуваат Гулати??
-Поради кој голем грев ние нарековме некого Кјафир или мушрик (Бидејќи некогаш некој само мушрик или само кјафир, а некогаш и двата прописи и имаат)
-На кој Исламски владар му се спротивставуваме?

И многу други Прашања!!!

Колку ли само зулум ни чинат!!!

Аллах субхане ве те ала да ги упати на прав пат залутаните, а оние кои не заслужиле упата, Аллаху драги казни ги и на оваа дуња и на Акхирет!!!

Аллахумме амин!!!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот