Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Што е најдобро за почетниците во исламот? EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 
Haqq (253)
Што е најдобро за почетниците во исламот? Vote_lcapШто е најдобро за почетниците во исламот? Voting_barШто е најдобро за почетниците во исламот? Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Al-Ghuraba

Al-Ghuraba
Модератор
Модератор
Што е најдобро за почетниците во исламот? 820124

Во името на Аллах, Сомилосниот, Милостивиот!


Прашање: Што мислите за луѓето кои неодамна почнаа да се придржуваат кон верата и веднаш започнаа да советуваат други луѓе и опоменуваат луѓе, иако се во блиска минатост и самите беа на Аллах немарни и правеа гревови? Дали на ваквиот човек му е паметно едно време причека како би му се уцврстило неговото верување, па после тоа ги опоменува другите и советува?


Одговор:На ваквата личност подобро и е да не брза, туку треба да причека еден известен период, но исто така нема сметање на другите да им проповедува за Аллаховите благодати со коишто го обвил, потоа да им спомене како бил во заблуда па Возвишениот Аллах отргнал од неа (заблудата), потоа како го чувствувал иманот и слично, а се тоа само како би ги потстекнал другите на верување и оставање на гревовите.


Извор: 'Исламско будење-правила и насоки

Автор: Шејх Мухаммед б. Салих Ел-Усејјмин, рахимехуллах стр:86

Преведе: Ибн Кааб

https://www.facebook.com/pages/Ahlu-Sunnah-Media/161598790616171

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот