Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Ашура EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Ашура EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Ашура EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Ашура EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Ашура EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Ашура EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Ашура EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Ашура EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Ашура EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Ашура EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Ашура EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Ашура EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Ашура EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Ашура EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Ашура EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 
Haqq (253)
Ашура Vote_lcapАшура Voting_barАшура Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1Ашура Empty Ашура on Пет 23 Ное 2012, 9:46 pm

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Ашура

Прашање:

Голем број на верници се навистина заинтересирани, 10. Ден од месецот мухарем, имено, Ашура, да го поминат со постење – затоа што повикувачите во ислам (даија; предавачи итк.) секогаш ги упоменуваат и мотивираат спомнатиот ден со постење да го поминат. Кој информации има за ова?

Одговор:

Навистина е сунет, денот од ашура да се помине со пост, како што го поминале Аллаховиот пејгамбер Ашура 132318 и неговите асхабии, радиху Аллаху Анхум.

Пејгамберот муса, алејхи салам, исто така го поминуваше на денот ашра – со постење и со целта, да му се за благодари на Аллах субаханху ве теала, зато што во тој ден Ги спаси од фараунот и ги сруши на неговите (фараунските) следбеници. Баш според тоа постеше муса, алејхи салам, како и придружниците негови, децата на исраил.

Нашиот пејгамбер Ашура 132318 исто така му се за благодараше на Аллах субаханаху ве теала и во исто го следеше на муса алејхи салам. Пејгамберот Ашура 132318 го потенцираше на постењето во тој ден, но кога постењето во рамадан стана облигаторно, се мена важноста. Пејгамберот Ашура 132318 рече: „Секој, кој што сака на денот ашура да пости, на ка пости, а секој кој што не сака да пости, на ка не пости.„

Како и да е – пејгамберот Ашура 132318 не извести за предноста на тој ден и рече, дека постењето на ашура ги избришува гревовите на прошлата година. Исто така е предлог да се пости еден пред или после ашура, за да не бидиме идентични со евреите. Пејгамберот Ашура 132318 рече: „Пости еден ден пред или после ашура.„ [хадис забележан од ахмед број 2155] – Според едно друго пренесување: „Пости еден ден пред и еден ден после ашура.„

Како што гледаме, се практицира сунетот, ако некој ги пости деновите пред ашура, на ашура или после ашура или сите три дена. Сите врсти се добри, затоа што се разликуваат од праксата на Аллаховите противници!

А Аллах се нај добро знае

Бин баз – извор од „Fatawa Islamiyyah„


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Ашура Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

2Ашура Empty Re: Ашура on Пет 23 Ное 2012, 10:09 pm

Abu Al-Amin

Abu Al-Amin
Брат
Брат
Прашање:

Кој е предлогот, за постењето на денот од ашура?

Одговор:
Кога стигна пејгамберот Ашура 132318 во медина, ги виде на евреите, дека на десетиот ден од месецот мухарем постеле. Тој Ашура 132318 рече: „Јас имам по голме право на следењето на мусе него вие.„ [ел-бухари книгата за постење]

Во еден хадис, преносен од ибн аббас рахимуАллах, кој што е од бухари и муслим потврден како сахих, се пренесува, дека пејгамберот Ашура 132318 постел на денот од ашура. И нас ни нареди тој ден да го поминеме со пост. И кога беше Ашура 132318 прашан за неговата предност (постењето на ашура), одговори Ашура 132318: „Се надевам на Аллах, моите гревови од поминатата и идната година да ми ги опрости.„ [ел-бухари книгата за постење]

Но сепак исто така им нареди на муслиманите на десетиот, и еден ден пред него, значи на деветиот ден, како и еден после него, на единаесетиот ден, да постат – со целта, да се разликуваат од евреите. Но по добро е да се пости на деветиот ден – според тоа, драги браќа и сестри, е предложено на ашура (10. мухарем), како и еден ден пред ашура (9. мухарем), да се пости.

А Аллах се нај добро знае

Шеих мухамед бин салих ал-усејмин

Извор: „Аркан ул-ислам – прашање број 442 страна 676

Обработка: Ahlu-Sunnah.org - ехлу сунет форум македонија


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah

Ашура Ahlusunnahkopf
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот