Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 
Haqq (253)
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_lcapПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Voting_barПропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Islam_is_peace_by_meali_adkПрашање: Човек клања и пости и ги практикува сите рункови на исламот но покрај тоа повикува друг освен Аллах. Упатува дова на евлиите, од нив бара помош и верува дека тие се во состојба дека можат да обезбедат корис и отргнување на несреќата. Кажете ни нас, Аллах да ве награди, да ли че го наследаат неговите деца кои што не праваат ширк на Аллах?Одговор: Кој клања, пости и ги практикува рунковите на исламот но бара помош од мртвите, отсутните, мелеките и слично на тоа тој е мушрик. Ако е посоветуван а советот го одбил и опстојал на тоа дело, тој е мушрик бидејчи прави голем шрик кој што го отфрлува од верата. За тоа нема да се огласи, нема да му се клања џеназе, и нема да биде закопан во муслимаски гробишта. Нама да се моли за него за опрост ниту че го наследат неговите деца, родители и браќа мувеххиди, ниту пак кој било друг муслиман поради различните вери.

Аллаховиот Пратеник, саллаллаху алјхи ве селлем. Рекол: “Муслиманот не го наследува на неверникот, ниту неверникот може да го наследи на муслиманот” (Хадисот го бележи Бухари и Муслим)Одговор: Постојаната комисија за издавање на фетви

Прецедател на комисијата: Abdul Aziz ibn Abdullah ibn Baz

Заменик: Abdur-Rezzak Afifi

Член: Abdullah Gudejan

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Пропис за личност што клања, пости дава зекает но прави голем Ширк Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот