Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСаб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyПон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyНед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСаб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyВто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyНед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyПет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyПон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyНед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви EmptyСре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
LAUTKA (1011)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Muwehhid (937)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Келиметул-Хакк (594)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Muslima4Islam (589)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Abu Al-Amin (479)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Al-Ghuraba (360)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Monoteizam (343)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
muharem fazli (323)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 
Haqq (253)
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_lcapДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Voting_barДа ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Vote_rcap 

Statistics
Постојат b>1267 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Seit

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

Muwehhid
Модератор
Модератор
Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Islamic-wallpapers-of-kaabaПрашање: Имамот од Џамијата бара помош од мртви и кажува дека тие се евлии и дека бара помош од нив за да бидат посредници помеѓу него и Аллах. Ве молам да ми ја објансете оваа работа.

Одговор: Ако кај тебе е потврдено дека тој бара помош од мртвите(луѓе) и ги зијарети, тогаш не е правилно да клањаш покрај него бидејчи тој е Мушрик чии што имамет и намаз не се исправни. Не му е дозволено на муслиманот да клања покрај таква личност поради зборовите на Возвишениот:

А да Му припишеа здрженик, секако, ќе им пропаднеше она што го работеа. (Ел-Енам 88)

Објавено му е, секако, она што му е , секако, она што му е објавено и на оние пред тебе: “Ако бидеш многубожец сигурно ќе пропаднат делата твои и сигурно ќе бидеш меѓу страдалниците. (Ез-зумер 65)Одговор: Постојаната комисија за издавање на фетви

Прецедател на комисијата: Abdul Aziz ibn Abdullah ibn Baz

Заменик: Abdur-Rezzak Afifi

Член: Abdullah Gudejan

Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________Да ли е правилно да се клања покрај имам која бара помош од мртви Dasdad


О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот